Středa 29. května 2024
ikona hodiny20. 1. 2021 15:09

Analytici: LG svou ztrátovou výrobu smartphonů možná prodá

I giganti dělají chyby za miliardy

Jihokorejská společnost LG Electronics zvažuje, co se svou ztrátovou výrobou chytrých mobilních telefonů. V úvahu podle ní připadají všechny možnosti, podle analytiků je ale možné, že se firma rozhodne divizi prodat, ať už po částech, nebo celou. Uvedla to dnes agentura Reuters. Firmě neustále klesá podíl na trhu, dostalo se už před ni také několik čínských výrobců.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Firma uvedla, že 23 ztrátových čtvrtletí po sobě v divizi smartphonů už ji připravilo zhruba o pět bilionů wonů (přes 100 miliard Kč). Náznaky, že by firma nakonec mohla výrobu smartphonů ukončit, proto dnes na burze v Soulu poslaly akcie LG o více než 12 procent vzhůru.

„Konkurence na globálním trhu je v odvětví mobilní komunikace, včetně smartphonů, čím dál tvrdší,“ uvedla firma. Dala tak zatím nejzřetelněji najevo, že kvůli vytrvalým ztrátám by mohla výrobu smartphonů ukončit. „LG Electronics je toho názoru, že jsme dosáhli bodu, kde už musíme k výrobě mobilních telefonů učinit nejlepší rozhodnutí, když vezmeme v úvahu nynější i budoucí konkurenceschopnost.“

Šéf podniku Brian Kwon řekl, že LG Electronics má v plánu ponechat si zaměstnance divize výroby smartphonů bez ohledu na to, co s výrobou nakonec udělá.

LG byla podle organizace Strategy Analytics ještě v prvním čtvrtletí 2013 třetím největším výrobcem smartphonů na světě. Loni ve třetím čtvrtletí už ale podle dat společnosti Counterpoint nebyla ani mezi prvními sedmi, neboť se před ni dostali čínští výrobci.

Analytici poznamenali, že pokud se LG rozhodne výrobu smartphonů ukončit, mohla by se tržní hodnota firmy zvýšit asi o čtyři biliony wonů (80 miliard Kč). Na hodnotu firmy v posledních více než pěti letech totiž doléhaly právě vysoké ztráty a nedostatečné využívání zdrojů. Podnik by se mohl více soustředit na expanzi výroby automobilových součástí, kde již před nedávnem založil s firmou Magna International společný podnik na výrobu elektrických součástek.

Největším výrobcem smarthonů na světě byla podle odbytu ve třetím čtvrtletí loňského roku jihokorejská společnost Samsung Electronics. Druhá se umístila čínská společnost Huawei, třetí byl další čínský výrobce Xiaomi. Ten poprvé sesadil z třetího místa americkou firmu Apple, ukazují data společnosti Counterpoint. LG byla až devátá.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Aktuality

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...