×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny21. 1. 2021 19:20

Evropa chce právo být offline

Všichni zaměstnanci v zemích Evropské unie by měli mít možnost odpojit se mimo pracovní dobu od komunikace se svými nadřízenými a zaměstnavateli. Poslanci Evropského parlamentu vyzvali členské státy, aby zavedly pravidla zajišťující lidem právo být mimo dosah šéfů. Evropská komise by podle zákonodárců měla připravit celounijní normu řešící problém, který zvýraznilo rozšíření práce z domova během covidové pandemie.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Lidé jsou pod tlakem, aby neustále kontrolovali e-maily či pracovní zprávy v obavách, že budou muset okamžitě zareagovat,“ prohlásil v parlamentní debatě maltský zpravodaj návrhu usnesení Agius Saliba z frakce socialistů. Stejně jako další kolegové podotkl, že problém související s digitalizací ekonomik byl patrný již v minulých letech, výrazně se však projevil v souvislosti se šířením koronaviru. Během pandemie začala podle něj třetina lidí pracovat z domova, což sice výrazně pomohlo zpomalit šíření covidové nákazy, mnoho lidí však pocítilo dopad neustálého připojení.

„Stali jsme se oběťmi našich telefonů, e-mailů, počítačů,“ podotkl Saliba. Podle usnesení, pro něž dnes hlasovaly více než dvě třetiny přítomných poslanců, by právo na odpojení mohlo být zakotveno například v kolektivních smlouvách mezi firmami a zaměstnanci.

Někteří zákonodárci namítali, že právo na odpočinek je již zajištěno v řadu let platných unijních směrnicích souvisejících s pracovními vztahy a že by bylo dostatečné zajistit jejich platnost i pro digitální pracovní kontakty. Další poslanci upozorňovali, že řada lidí včetně zaměstnanců unijních institucí včetně EP bere svou nepřetržitou pracovní dostupnost jako samozřejmost.

„Víme, kolik hodin bychom měli pracovat a kdy odpočívat, ale řídíme se podle toho? Někdy ne,“ podotkla estonská liberální poslankyně Yana Toomová, podle níž stejně důležitý jako právní úprava je samotný přístup lidí k vyváženosti práce a osobního života.

Eurokomisař pro práci a sociální práva Nicolas Schmit řekl, že unijní normy je třeba přizpůsobit práci na dálku, která se podle něj po pandemii může stát trendem.

„Nová digitální ekonomika se nemůže vyvíjet mimo pracovní právo včetně stanovení pracovní doby,“ prohlásil Schmit. Než komise případně předloží návrh normy zohledňující právo na odpojení, měli se podle něj zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlád pokusit vyřešit tento problém prostřednictvím dohod.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Potřebujeme flexibilnější pravidla pro řidiče zájezdových autobusů

EHSV přijal text zaměstnavatelské skupiny, který volá po...

Sami řidiči prostřednictvím svých profesních asociací očekávají, že...

Aktuality
Na co všechno a za jakých podmínek lze získat dotace?

Stavební veletrh FOR ARCH v září proběhne již...

Jaké novinky se letos chystají? Za program Nová...

Co je možné v současnosti modernizovat a budovat...

Aktuality
Česká technologie pomáhá FBI hledat pohřešované děti

Od roku 2018, kdy Apify spojil své síly...

Zatím se iniciativa soustředí jen na Egypt, ale...