Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Startup Superface dostal od českých a německých investorů na další rozvoj asi 34 milionů korun, brněnský Tatum zase získal podporu přibližně 2,26 milionu korun, což je standardní suma, kterou dostávají při vstupu všechny firmy, z akcelerátoru SkyDeck v Silicon Valley, který založila univerzita v Berkeley.
Superface chce s podporou investorů, které uchvátila dlouhodobá vize firmy, vybudovat tržiště digitálních služeb dostupné pro umělou inteligenci. V této fázi je cílem dokončit produkt a výrazně rozšířit tým o nejlepší technologické experty. První verzi svého unikátního programovacího rozhraní API pro komunikaci s aplikacemi představí Superface v prvním čtvrtletí letošního roku pro uzavřené beta testování. „Nacházíme se v roce 2021, API je základem internetu a svět integrací je stále extrémně komplikovaný. Situace odpovídá době telefonních ústředen, kdy operátoři spojovali hovory manuálně a na sloupech visely svazky drátů. V současnosti přijde na každou aplikaci průměrně na 15 integrací, API se tak stalo součástí každého byznysu. Naším cílem je proces integrací automatizovat – cestu, kterou některý vývojář už jednou prošlapal tak nebudou muset opakovat zástupy dalších. Tuto rutinní práci bude díky našemu rozhraní možné provést během zlomku vteřiny, pomocí tří řádků kódu,“ uvedl výkonný ředitel Superface Radek Novotný. Dlouhodobý cíl je pro firmu autonomní tržiště, na kterém se o propojení služeb postará umělá inteligence. V první fázi, a to i díky spolupráci s technologickou komunitou, vytvoří rozhraní, které radikálně zjednoduší integrace a sníží jejich cenu až o 99,9 procenta. V roce 2019 byl odhad celkových nákladů na vývoj a integraci API 300 miliard dolarů.
Brněnský technologický startup Tatum se zase snaží zpřístupnit firmám technologii blockchainu. V roce 2018 jej založili Jiří Kobelka a Samuel Šramko a nyní uspěli v akcelerátoru SkyDeck, do kterého se každoročně hlásí tisíce firem z celého světa, ale vybráno je vždyjen 16 nejlepších. Tatum je vůbec první českou firmou, která byla do akcelerátoru kdy vybrána – vyvinul nástroj, který vývojářům umožňuje rychlou a snadnou tvorbu blockchainových aplikací. Jeho cílem je usnadnit firmám vývoj těchto aplikací i bez jakékoli předchozí zkušenosti v této oblasti. „Naším cílem je zpřístupnit technologii blockchainu i vývojářům, kteří s ní zatím nemají mnoho zkušeností. Nástroj je tak jednoduchý, že většina aplikací je hotová za hodiny, maximálně jednotky dnů,“ uvedl Samuel Šramko, technický ředitel firmy, jejíž obrat loni rostl o 25 procent každý měsíc.