Neděle 19. května 2024
ikona hodiny28. 1. 2021 18:49

Dva úspěšné české technologické startupy uspěly u investorů

Blockchain a AI po česku

Startup Superface dostal od českých a německých investorů na další rozvoj asi 34 milionů korun, brněnský Tatum zase získal podporu přibližně 2,26 milionu korun, což je standardní suma, kterou dostávají při vstupu všechny firmy, z akcelerátoru SkyDeck v Silicon Valley, který založila univerzita v Berkeley.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Superface chce s podporou investorů, které uchvátila dlouhodobá vize firmy, vybudovat tržiště digitálních služeb dostupné pro umělou inteligenci. V této fázi je cílem dokončit produkt a výrazně rozšířit tým o nejlepší technologické experty. První verzi svého unikátního programovacího rozhraní API pro komunikaci s aplikacemi představí Superface v prvním čtvrtletí letošního roku pro uzavřené beta testování. „Nacházíme se v roce 2021, API je základem internetu a svět integrací je stále extrémně komplikovaný. Situace odpovídá době telefonních ústředen, kdy operátoři spojovali hovory manuálně a na sloupech visely svazky drátů. V současnosti přijde na každou aplikaci průměrně na 15 integrací, API se tak stalo součástí každého byznysu. Naším cílem je proces integrací automatizovat – cestu, kterou některý vývojář už jednou prošlapal tak nebudou muset opakovat zástupy dalších. Tuto rutinní práci bude díky našemu rozhraní možné provést během zlomku vteřiny, pomocí tří řádků kódu,“ uvedl výkonný ředitel Superface Radek Novotný. Dlouhodobý cíl je pro firmu autonomní tržiště, na kterém se o propojení služeb postará umělá inteligence. V první fázi, a to i díky spolupráci s technologickou komunitou, vytvoří rozhraní, které radikálně zjednoduší integrace a sníží jejich cenu až o 99,9 procenta. V roce 2019 byl odhad celkových nákladů na vývoj a integraci API 300 miliard dolarů.

Brněnský technologický startup Tatum se zase snaží zpřístupnit firmám technologii blockchainu. V roce 2018 jej založili Jiří Kobelka a Samuel Šramko a nyní uspěli v akcelerátoru SkyDeck, do kterého se každoročně hlásí tisíce firem z celého světa, ale vybráno je vždyjen 16 nejlepších. Tatum je vůbec první českou firmou, která byla do akcelerátoru kdy vybrána – vyvinul nástroj, který vývojářům umožňuje rychlou a snadnou tvorbu blockchainových aplikací. Jeho cílem je usnadnit firmám vývoj těchto aplikací i bez jakékoli předchozí zkušenosti v této oblasti. „Naším cílem je zpřístupnit technologii blockchainu i vývojářům, kteří s ní zatím nemají mnoho zkušeností. Nástroj je tak jednoduchý, že většina aplikací je hotová za hodiny, maximálně jednotky dnů,“ uvedl Samuel Šramko, technický ředitel firmy, jejíž obrat loni rostl o 25 procent každý měsíc.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Podnikatelé chtějí české dřevo více zpracovávat v tuzemsku

„Podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu ale narážejí na řadu...

Jednou z brzd rozvoje tuzemského zpracování dřeva s...

Aktuality
Česká revoluce na závodech Formule 1

Projekt GPtents řeší problémy s ubytováním na velkých...

Nápad na projekt GPtents se zrodil v roce...

GPtents aktuálně zastřešují ubytování na 4 akcích ve...

Cestovní ruch
České aerolinie najedou na nový obchodní model

Důvodem změny obchodního modelu ČSA je zefektivnění provozu...

Pro klienty ČSA se nic nemění. Značka ČSA...