Středa 29. května 2024
ikona hodiny29. 1. 2021 14:41

2020: zlomový rok pro e-commerce a digitální technologie

Dobírkám odzvonilo, rozšířená realita nastupuje

Loňský rok byl bouřlivý a překvapivý v mnoha ohledech, ušetřen nebyl  ani svět digitálních technologií a e-commerce. Jaké byly nejvýznamnější trendy uplynulého roku a co z nich můžeme vyvozovat pro rok 2021 na domácí i globální úrovni?

Vojtěch Lambert autor

digitální agentura LCG New Media

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

V důsledku koronavirových opatření došlo k významné změně chování zákazníků. Až 24 % respondentů ve studii APEK uvedlo, že zcela změnili svůj způsob nakupování a dnes nakupují více na internetu. Nejvíce pak rostly meziročně oblasti potravin, léků a nábytku a bytových doplňků. Podle Heuréky pak narostly prodeje jídla a nápojů online o 45 % meziročně. O změnách chování zákazníků mluví také to, že se zvýšil podíl využívání plateb přes internet. Platbu platební kartou online využilo za poslední rok 47 % všech uživatelů, což je o 5 % více než loni. Dříve velmi oblíbenou dobírku využilo už jen 9 % zákazníků.

To, že se e-commerce a celému digitálnímu prostředí mimořádně dařilo, je vidět i na studii od McKinsey & Company, kteří deklarují růst aktivních uživatelů internetu na 83 %, tedy o úctyhodných 20 % meziročně. Česká republika se tak řadí mezi nejvíce digitální země v rámci CEE – dostala se tak například před Polsko (78 % penetrace trhu) nebo Maďarsko (75 % penetrace trhu).

Jedním z dalších vítězů pandemie jsou jednoznačně sociální sítě. Dle zveřejněné studie došlo meziročně k nárůstu času stráveného na sítích o 16 minut , což je meziroční nárůst o více než 10 %. V průměru tak tráví Češi na sociálních sítích 159 minut denně a více než 46 % všech u nich stráví více než dvě hodiny.

Při pohledu na hledanost sociálních sítí vidíme stále nejvíce dominantní YouTube a Facebook. Vítězem jarní vlny koronaviru byl Facebook, naopak v druhé podzimní/zimní vlně roku 2020 se do popředí hledanosti dostal YouTube. Velmi populární Instagram skončil až daleko za těmito dvěma platformami, především z důvodu nižšího počtu uživatelů. Při pohledu na bližší trend růstu hledanosti TikToku vidíme jeho velice dynamický růst v průběhu roku. To platforma dokládá nejen velkým přílivem nových uživatelů, ale také spuštěním reklamních formátů v rámci České republiky.

Trendy 2021

Mobilní platby

Pandemie uspíšila přechod na mobilní platby a platby kreditní/debetní kartou. Zároveň pomalu roste oblíbenost alternativních způsobů plateb jako je Google Pay, Apple Pay, ale i třeba lokálních Mall Pay. Můžeme očekávat další prudký růst mobilních plateb.

Další růst sociálních sítí

Stejně jako loni i v roce 2021 můžeme očekávat další rozmach využívání sociálních sítí a internetových platforem jako takových. Facebook a Google si upevní svoji dominanci. Další velký růst můžeme očekávat u TikTok (dnes v ČR přes jeden milion uživatelů). Reklamní formáty na této platformě jsou velice efektivní, a to i z důvodu menšího počtu stávajících inzerentů v ČR. Zajímavou platformou, která i přes přání některých marketérů nejen že neumřela, ale stále roste, je Snapchat. Ten má v ČR aktuálně kolem 900 tisíc uživatelů a stále roste. Navíc nabízí poměrně zajímavé reklamní formáty, které jsou dostupné i pro ČR.

Další růst inzerce na internetu a TV

V roce 2019 rostla inzerce na internetu meziročně o 20 %. Dá se tedy očekávat podobný růst i v roce 2020. Mediatypy jako tisk nebo OOH naopak v roce 2020 klesaly o dvojciferná čísla. Vzhledem k tomu, že i rok 2021 bude v ČR pomalým náběhem očkování nadále poznamenán, můžeme očekávat další přesun reklamních výdajů do online a TV a růst těchto mediatypů na úkor tradičních médií.

Nové reklamní formáty

Objevují se nové formy využívání AR (augmented reality – rozšířená realita) reklam, a to především díky stále sofistikovanějším mobilním zařízením. Pokud tedy hledáme, co mimo již zavedené digitální reklamní formáty nadále poroste, můžeme očekávat právě větší využívanost těchto nových forem reklam. Adopci je možné vidět v oblastech realit, bytových doplňků nebo oblečení. Ano, u AR jsme zatím na začátku, ale je dobré na tuto technologii myslet. Zejména proto, že pro určité segmenty může být v období pandemie covid-19 zajímavým řešením, jak převést offline zkušenost do online.

Sociální sítě se staly nejrozšířenější aktivitou z pohledu stráveného času, hned za úpravou bytů. Za nimi následuje sledování videí a filmů. Zatímco mezi roky 2018 a 2019 trh streamovacích platforem rostl o 7,6 % předplatitelů ročně, za rok 2020 to bude nejspíše růst dvojnásobný, očekává se kolem 13 %. Předpoklad je tedy, že uživatelé budou využívat více platforem najednou. Když se zaměříme na samostatné sociální sítě, tak dle dat ke konci října Facebook zaznamenal 13 % meziroční růst uživatelů na celkové číslo 2,7 miliard aktivních uživatelů. Drží tak stále první místo před YouTube s dvěma miliardami uživatelů. YouTube však také zaznamenal dvojciferný růst z cca 1,7 miliard uživatelů, tj. cca 17 % meziroční růst. Rekordmanem růstu však zůstává TikTok, který uvádí celosvětově 700 milionů uživatelů k polovině roku 2020, tedy přes 200% růst za rok a půl. I zde došlo k dramatickému růstu právě v roce 2020.

Podíváme-li se na e-commerce prodeje jako celek, můžeme vidět 16,5% meziroční růst celosvětově, což víceméně koreluje s růstem uživatelů sociálních sítí. Největší růst pak zaznamenala Střední a Východní Evropa, a to 21,5 %. Česká republika se podle výzkumu dostala na špičku v rámci globálního růstu.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Ekonomický význam cestovního ruchu v regionech vzrostl

V roce 2022 činil celkový objem výdajů za...

Přes pomoc různých subvenčních programů v oblasti zaměstnanosti...

Cestovní ruch
Míra rizika úpadku cestovní kanceláře činí 0,1 %

Míra rizika úpadku CK v ČR je velmi...

Na českém trhu nyní operuje celkem 596 cestovních...

Pohled z praxe
I u zelených kancelářských budov je prostor pro úsporu nákladů

To je samo o sobě potvrzením environmentálně šetrného...

Každopádně do budoucna CBRE plánuje neusnout na vavřínech....

Nejnovější Analýzy

Analýzy
DDoS útoky nejčastěji přicházejí z Ruska

Ty jsou přitom klíčové pro fungování internetu tak,...

Podle přehledu DDoS útoků zachycených službami FlowGuard společnosti...

Cestovní ruch
Udržitelné cestování: Mladí lidé jdou příkladem

Pojem udržitelné cestování zná pouze každý pátý Čech....

Mezi hlavní bariéry pro udržitelné cestování patří časová...

Z výzkumu vyplynulo, že je třeba pojmout problematiku opravdu...

Analýzy
71 % zaměstnanců má zájem se vzdělávat

„V minulosti byly programy školení a vzdělávací kurzy...

„V praxi to znamená, že zaměstnanci mají větší...

Co se týče motivací ke vzdělávání v zaměstnání,...

Co se týká další části průzkumu JobsIndex na...

„Ne všichni zaměstnanci jsou však s přístupem zaměstnavatelů...