Čtvrtek 25. dubna 2024
ikona hodiny1. 2. 2021 13:06

Česko kleslo v žebříčku digitální vyspělosti na 28. příčku

Česká republika klesla v žebříčku digitální vyspělosti Global Connectivity Index (GCI) společnosti Huawei za rok 2020 na 28. místo. Je to o čtyři příčky horší výsledek než v roce 2017. Česko stagnuje v klíčových oblastech digitalizace ekonomiky i společnosti, především v oblasti umělé inteligence a cloudu. V žebříčku vedou USA před Singapurem a Švýcarskem. 

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Podle mluvčího Huawei v ČR Pavla Koška Česko postupně každým rokem mírně v žebříčku padá, protože ostatní země jsou v digitální transformaci rychlejší a dravější. „GCI tak potvrzuje to, co říká i evropský pravidelně vydávaný index DESI, a to že Česko je velmi dobré v oblasti vysokorychlostního připojení k internetu, kde můžeme děkovat českým mobilním i pevným operátorům, ale už ne tak dobré v oblasti investic do moderních technologií, které dokážou velmi dobrou konektivitu využít,“ dodal Košek.

GCI, který vyhodnocuje celkem 40 ukazatelů z oblasti telekomunikační infrastruktury, investic, legislativy nebo služeb, analyzoval situaci v 79 zemích a podle skóre je rozdělil do tří skupin. USA otevírají seznam průkopníků (Frontrunners), kteří disponují vedoucím postavením v infrastruktuře informačních a komunikačních technologií. Mezi ně se řadí i země jako Japonsko, Švýcarsko či Německo. Následují země, které si technologie již úspěšně osvojily (Adopters), a to se Spojenými arabskými emiráty a Čínou v čele. Do této skupiny patří i ČR, ale i Maďarsko a Slovensko, které skončily na 31. a 32. příčce, Polsko je pak na 39. místě. Od 58. příčky jsou řazeny země, které s technologiemi ICT teprve začínají (Starters).

Dohromady představuje všech 79 zemí podrobených analýze GCI 2020 na 95 procent světového HDP a 84 procent světové populace. Zpráva podotýká, že od prvních průzkumů v roce 2015 vzrostly ekonomiky všech zkoumaných zemí, přičemž začínající ekonomiky vykázaly nejvyšší složenou roční míru růstu a zároveň také výrazně pokročily v oblasti širokopásmového připojení. Míra rozšíření služeb širokopásmového přístupu k mobilním sítím překročila v těchto zemích průměrně 2,5 násobek, předplatné služeb 4G vzrostlo z jednoho procenta na 19 procent a mobilní širokopásmové připojení se stalo o 25 procent cenově dostupnější.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Pohled z praxe
Téměř 90 % domácností ušetří na energiích

ČEZ Prodej v rámci rozsáhlé analýzy zpracoval data o...

„Fotovoltaické systémy a tepelná čerpadla umožňují efektivně a...

Názory
Čína hromadí zásoby kritických komodit

Zůstaneme-li u mědi, její cena je často využívána...

Zatímco Čína má v rámci celého dodavatelského řetězce...

Cestovní ruch
TIC BRNO boduje na poli cestovního ruchu

„Ze všech cen máme velkou radost. Nejen že...

Velkou cenu cestovního ruchu každoročně vyhlašuje agentura COT...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Aktuality
Jak připravit firmu na AI a digitální budoucnost?

Pátý ročník Digital Transformation Summitu proto přinese nejnovější...

Srdcem Digital Transformation Summitu (DTS) budou ukázky konkrétních...

DTS letos otevře Krzysztof Krecikij, Salesforce Regional Director...