Úterý 3. října 2023
ikona hodiny8. 2. 2021 10:45

Průmysl drží ekonomiku nad vodou

Český průmysl se loni nakonec stal tahounem ekonomiky a uchránil ji před ještě dramatičtějším propadem, shodli se analytici. V letošním roce očekávají jeho návrat k růstu, který však podle nich zřejmě nevykompenzuje celý loňský pokles. Průmyslová výroba v ČR v roce 2020 poznamenaném pandemií koronaviru meziročně klesla o osm procent. Je to nejvyšší propad od krize v roce 2009.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

„Český průmysl tak pandemický rok zvládl obdivuhodně dobře. Byť se na jaře potýkal nejen s přímými dopady pandemických omezení, ale i s vedlejšími efekty absencí zaměstnanců či výpadků dodavatelských řetězců, a během dubna a května ztrácel přibližně 30 procent meziročně, dokázal ve zbytku roku manko rapidně dohánět,“ řekl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Dalšími vlnami pandemie se podařilo procházet s jemnějšími preventivními opatřeními, pomohlo podle něj i napojení na silně rostoucí Německo a skrze něj na mimoevropské trhy, kde pandemie již dávno polevila.

Tuzemský průmysl v závěru roku příjemně překvapil, zejména z pohledu výroby automobilů a vývoje nových zakázek, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Celkově za poslední čtvrtletí vzrostl o 3,8 procenta a patřil tak mezi tahouny růstu ekonomiky v posledním čtvrtletí minulého roku, jelikož druhá vlna pandemie se jej proti březnu a dubnu tolik nedotkla. V letošním roce čeká růst průmyslové výroby o zhruba čtyři procenta.

Domácí předstihové indikátory ukazují expanzi průmyslové výroby i na začátku letošního roku, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka. Nicméně limitem bude problém s dodávkami komponentů, nedostatek pracovní síly a pravděpodobný je i výkyv zahraniční poptávky kvůli zhoršené pandemické situaci. Za první čtvrtletí čeká mírný mezikvartální pokles průmyslové výroby. „Poté očekáváme návrat k růstu. Za celý rok 2021 s ohledem na nízkou srovnávací základnu odhadujeme růst průmyslové výroby o necelých deset procent,“ dodal.

Vliv předzásobení na konci loňského roku si zřejmě vybere svou daň v úvodu roku letošního, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. To, že by situace nemusela být až tak zlá, naznačuje podle něj prosincový dvouciferný růst nových zakázek a stále slušná úroveň indikátorů nálady v průmyslu. Navíc od druhého kvartálu zabere nízká základna z loňska. Letos tedy průmysl zcela jistě vykáže kladný celoroční přírůstek, ten ovšem zřejmě plně nevyváží výpadek z loňska, odhadl.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Trendy
Na vlně esportu: Český startup upevňuje pozice v zahraničí

V bettingu zaznamenává Oddin.gg především stále větší význam...

Sledování esportových zápasů je stále silnějším rivalem sledování...

Oddin.gg je českou firmou s globálním týmem, který...

Analýzy
Veřejný sektor utrácí za zadané veřejné zakázky více než vloni

V 1. pololetí 2023 bylo vydáno 5 191...

Určitá část z oznámených zakázek je v následujících...

„Po odečtení zadaných a zrušených zakázek na uchazeče...

V první polovině letošního roku bylo vysoutěženo a...

Názory
Tuzemský průmysl dál šlape na brzdu

Aktivitu ve zpracovatelském průmyslu tlumí především slabá poptávka,...

Utlumená poptávka po zboží i vstupech přispěla k...

Shrnuto, podtrženo, zářijová data PMI ukázala slabou výkonost...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Aktuality
MEWS raketově roste v Evropě

Od svého založení v roce 2012 se Mews...

Mews také nadále spolupracuje s většími řetězci, nově...

„Jsme potěšeni, že naše francouzské portfolio se rozrostlo...

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...