Čtvrtek 25. dubna 2024
ikona hodiny22. 2. 2021 08:35

Experti podporují stanovisko Hospodářské komory

Podpůrné programy jsou příliš roztříštěné

Rok trvající pandemie koronaviru ukázala přílišnou roztříštěnost podpůrných programů pro podnikatele a neefektivnost státní správy. Vyplývá to z vyjádření daňových odborníků. Zároveň ale pandemie podle nich vedla k řadě pozitivních podpůrných opatření a změn. Jde například o novely daňových zákonů k uplatnění daňové ztráty zpětně, opatření odsouvající splatnosti DPH, snížení DPH u zasažených služeb nebo zrychlení odpisů a promíjení úroků z prodlení a pokut finanční správou. Dobře fungoval podle odborníků i program Antivirus nebo kompenzační bonus ministerstva financí.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

V negativních i pozitivních postřezích se experti plně shodují se stanovisky Hospodářské komory, na něž od začátku pandemické krize upozorňuje – vysoká administrativní zátěž, procesní náročnost, složitost a roztříštěnost, množství kritérií a nízká včasnost, to jsou nejčastější výtky, které Komora adresuje vládě a dlouhodobě poukazuje na funkční modely, které využívají například v Rakousku či Německu. Právě jednoduchá řešení, založená na spravedlivějších kritériích, zohledňujících především fixní náklady a propad příjmů, Komora v jednáních s vládou prosazuje.

„Nejsilnější dojem daňového poradce z uplynulého roku? Zděšení z toho, v jak žalostném stavu je státní správa. Zásadním selháním je především nefunkčnost informačních technologií státu, neschopnost jednotlivých resortů a centrálních úřadů efektivně sdílet a vyhodnocovat data a domluvit se na společném postupu,“ uvedl ředitel daňově poradenské a účetní skupiny KODAP Vlastimil Sojka. Dodal, že výtka nesměřuje jen ke stávající vládě, protože ten problém narůstal roky.

Podle Sojky zároveň trvalo rok, než se i v ČR došlo k logickému závěru, který byl například Němcům jasný od začátku, že je třeba nastavit jednotné podpůrné programy prakticky pro všechny zasažené krizí, že mají být propracované a domyšlené, s velkorysým přístupem k jejich podmínkám. „Za uplynulých dvanáct měsíců vidíme, že to nejlepší, co mohla vláda a centrální orgány udělat, bylo do detailů kopírovat konání našich sousedů Němců. Ušetřili bychom si zbytečné diskuse, spoustu nesmyslných nákladů, moře slz a zloby,“ dodal.

I daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco upozornila, že vláda za dobu pandemie vymyslela nepřeberné množství rozličných programů, u kterých se pokaždé ukázalo, že nepokryjí všechny zamýšlené obory, což vedlo ke vzniku dalších individuálních programů šitých na míru pro konkrétní obory. Výsledkem je tak podle ní roztříštěnost kompenzačních programů, ve kterých se nesnadno orientují odborníci, natož laická veřejnost.

„Po roce tápání a trápení se přitom jako nejefektivnější řešení jeví systém, který byl zavedený v Německu a Rakousku, a to rychlé poskytnutí plošných náhrad ve formě procent z obratu roku 2019. Tento krok byl rychlý, jednoduchý a velice efektivní. Vezmeme-li v úvahu, že ministerstvo financí disponuje všemi potřebnými údaji pro kompenzaci tržeb pro obory, kterých se přímo či nepřímo dotkl lockdown, mohl být vládou nastaven obecný programový rámec založený na tomto principu,“ uvedla.

V oblasti DPH hodnotí pozitivně partner PwC Česká republika Martin Diviš především možnost bezúročného odsunu splatnosti DPH, snížení DPH u vybraných zasažených služeb nebo prominutí DPH u vybraných typů respirátorů, očkovacích vakcín či testovacích prostředků. „Obecně jsme v době pandemie zaznamenali i pokles daňových kontrol či výzev ze strany finančních úřadů. Příčinou může být nejen dočasná shovívavost k postiženým subjektům, ale zároveň i omezená kapacita pracovníků,“ uvedl.

Jedním ze zásadních momentů bylo v uplynulém roce podle manažera daňově-právního oddělení BDO Víta Křivánka odložení EET, zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a zavedení zpětného uplatnění daňové ztráty. „V neposlední řadě je vhodné dodat, že veřejný příslib vstřícného přístupu finančních úřadů vůči ekonomicky zasaženým subjektům, který ministryně financí projevila zjara 2020, byl, alespoň z mé zkušenosti, naplněn,“ uvedl.

„Pandemie covid-19 v ČR urychlila také proces digitální transformace a podpory elektronické komunikace mezi finančními úřady a daňovými subjekty,“ uvedl odborník na příjmové daně z PwC Česká republika Matěj Čaňo.

Manažer daňového oddělení BDO Jan Tuček upozornil na pomalou výplatu peněz a realizaci programů, jako je například COVID–Nájemné. „Překážkou pro žádost o podporu je také komplikovanost a velké množství jednotlivých dotačních programů. Na druhou stranu je třeba přiznat, že například program Antivirus funguje relativně rychle,“ uvedl.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Pohled z praxe
Téměř 90 % domácností ušetří na energiích

ČEZ Prodej v rámci rozsáhlé analýzy zpracoval data o...

„Fotovoltaické systémy a tepelná čerpadla umožňují efektivně a...

Názory
Čína hromadí zásoby kritických komodit

Zůstaneme-li u mědi, její cena je často využívána...

Zatímco Čína má v rámci celého dodavatelského řetězce...

Cestovní ruch
TIC BRNO boduje na poli cestovního ruchu

„Ze všech cen máme velkou radost. Nejen že...

Velkou cenu cestovního ruchu každoročně vyhlašuje agentura COT...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Trhy v korekci, co bude dál

Akcie a dluhové cenné papíry jsou velmi citlivé...

Pokud se podíváme na historické zkušenosti s propady na...

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Expertní pohled
Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji

V praxi se s využitím různých slev a...

Na první pohled se může zdát, že omezení...