Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Podíl nových bytů, které lidé kupují jako investici, loni v Praze vzrostl. V některých projektech dosahuje až 40 procent. Především kvůli opatřením proti šíření koronaviru ubylo investorů ze zahraničí. Roste také podíl institucionálních investorů.
„Podíl bytů kupovaných na investici je přímo závislý na typu projektu. V exkluzivních projektech je tento podíl výrazně nižší než například v energeticky pasivním rezidenčním areálu Bohdalecké kvarteto, který svými parametry splňuje požadavky většiny investorů. U podobných projektů se podíl investičních bytů pohybuje mezi 30 a 40 procenty,“ uvedl obchodní ředitel společnosti JRD Pavel Krumpár. V posledních měsících podle něj firma registruje přesun poptávky k větším jednotkám kupovaným pro vlastní bydlení, ale zatím to nelze nazvat trendem. Z dlouhodobého hlediska lze konstatovat, že poptávka po investičních bytech v Praze roste, dodal.
„Investorů je u nás asi třetina. Jsou to spíše malí investoři, kdy investují svoje úspory. Nejčastěji kupují jeden až tři byty v různých lokalitách. Výnosy z nájmů se mohou pohybovat kolem tří procent. To není tolik, kolik to bylo dříve, kdy to bylo třeba až kolem pěti procent. Ale i tak ta tři procenta nejsou špatný výnos. Občas nás oslovují i firmy,“ doplnil majitel Central Group Dušan Kunovský.
Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala v dalším období posílí význam větších investorů, kteří budou rezidenční nemovitosti následně dál pronajímat. V současnosti však převažují spíše ti drobní. „U nás se tento podíl drží okolo 30 procent,“ podotkl Soural.
„Podíl investičních bytových fondů v České republice je dlouhodobě nízký, což je škoda, protože by mohly být svou nabídkou nedílnou součástí dostupného bydlení. Bohužel v Česku nejsou směrem k nim nastaveny optimální podmínky a nejsou preferovány, podobně jako v některých jiných zemích Evropy,“ sdělil mluvčí společnosti Finep David Jirušek.
Podle obchodní ředitelky YIT Dany Bartoňové se kvůli koronavirovým opatřením podíl investičních bytů mírně zvýšil. Až 85 procent investorů jsou Češi nebo Slováci, zbytek tvoří především zájemci z Ruska nebo Asie.
„Zvýšenou poptávku ze strany investorů jsme zaznamenali již před pandemií koronaviru. V té době byl podíl investičních bytů v našich projektech průměrně kolem 25 až 30 procent. Nyní však vidíme další navýšení poptávky po investičních bytech jako formu bezpečného uložení peněz se stabilním výnosem, a to jak od jednotlivců, tak menších firem,“ uvedl ředitel společnosti Geosan Development Petr Beneš.
Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce se podíl investorů mezi kupujícími u některých projektů pohybuje až kolem 40 procent. „Tento podíl loni mírně stoupal. Investoři preferují garsonky a malé byty 2+kk, protože u nich mohou dosáhnout nejlepších výnosů a návratnosti,“ dodal Korec.