Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Spojené státy upustí od sporné části návrhu reformy globálních pravidel digitální daně. Řekla to včera americká ministryně financí Janet Yellenová svým protějškům ze zemí skupiny největších ekonomik G20. Administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve věci dosud trvala na opatření „bezpečný přístav“, díky němuž by si nadnárodní společnosti jako Facebook nebo Google mohly zvolit, zda na nová pravidla přistoupí. The Financial Times míní, že včerejší oznámení Bidenovy administrativy by mohlo být zlomem při jednání téměř 140 zemí o digitální dani, které organizuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Yellenová na virtuálním setkání ministrů skupiny G20 uvedla, že Spojené státy zahrnutí opatření „bezpečného přístavu“ už nepodporují. Italský ministr financí Daniele Franco, který setkání spolupředsedal, později na tiskové konferenci řekl, že skupina G20 chce nyní dosáhnout řešení do poloviny roku 2021. Rozhodnutí administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena přivítali německý ministr financí Olaf Scholz i jeho francouzský protějšek Bruno Le Maire.
Jednání o digitální dani reagují na kritiku, že hlavně velké technologické firmy neplatí spravedlivý podíl na daních, protože sídlí v zemích, kde je to pro ně z hlediska daní výhodné. V Evropě to je například Irsko či Lucembursko. Podle navrhovaný pravidel by globální technologičtí giganti měli být daněni i v zemích, kde nesídlí, ale kde nabízejí digitální služby či jiné produkty.
Vzhledem k tomu, jednání organizované OECD dosud stagnovalo, digitální daň individuálně zavedlo několik zemí, například Francie, Británie, Itálie, Turecko, ale i Česká republika.