Pondělí 22. dubna 2024
ikona hodiny27. 2. 2021 17:11

ČSSD chce navrhnout uzavření méně důležitých podniků

Nebezpečná hra o průmysl

Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby v pondělí vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. Uzavřeny by měly být nejméně do zavedení povinných testů pro zaměstnance s plnou kompenzací výdělků a nákladů. Na sociálních sítích to dnes oznámil předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

ČTK autor

Foto: Shutterstock.com Hra o průmysl Foto: Shutterstock.com

Už v pátek večer ministryně práce Jana Maláčová na twitteru uvedla, že než začne povinné testování ve firmách, vláda by měla průmysl omezit. „Ve vládě je nás už šest s tímto názorem. Potřebujeme další dva hlasy,“ napsala.

Proti záměru sociální demokracie, který má i podporu odborů, jsou podnikatelé. Hospodářská komora podle mluvčího Miroslava Dira sice zaznamenala názor zástupců některých oborů, které jsou uzavřené od loňského jara nebo října, že východiskem k jejich rychlejšímu otevření mohlo být uzavření průmyslových podniků, sama Komora ale tento názor neprosazuje. „Uzavření průmyslových podniků by nepomohlo rychleji otevřít ani restaurace, ani obchody a služby. Tomu pomůže jen přitvrzení disciplíny, vakcinace a testování,“ řekl Diro.

Již dříve jsme informovali, že Hospodářská komora výzvy odborářů k lockdownu odmítá, protože spíše než receptem jsou laciným gestem.

Výhrady k lockdownu průmyslu má i Svaz průmysl a dopravy ČR. „Uvědomujeme si, že situace je vážná, průmysl ale jen tak zastavit nejde, firmy by přišly o zakázky a musely by propouštět,“ řekl dnes prezident svazu Jaroslav Hanák. Průmyslové firmy podle něj dělají maximum pro to, aby své zaměstnance ochránily. Zavedly principy chytré karantény, trasují, testují, uvedl.

„V podnicích se hygienická opatření mnohdy dodržují přísněji než všude jinde. Já sám mám ve své firmě z 250 zaměstnanců záchyt jen tří nemocných a trasováním jsme zjistili, že se všichni nakazili mimo podnik. Souhlasíme, že je potřeba nyní zavést opravdu přísná opatření, ale průmysl takto zastavit nejde. Někdo musí zajistit lidem elektřinu a teplo. Všichni si musíme mít kde nakoupit a rohlíky se taky neupečou samy,“ řekl Hanák.

Lidé si podle něj musí uvědomit, byť to někdy nechtějí slyšet, že Česko je závislé na exportu. „Když zavřeme podniky, přerušíme dodavatelsko-odběratelské řetězce. Pokud nezavřou i okolní státy, konkurence nás rychle nahradí. Nejde tedy jen o to, že by firmy musely platit obrovské pokuty, ale když ztratíme zakázky, odnesou to zase jen lidé. Pokud pro ně firmy nebudou mít práci, budou je muset propustit,“ konstatoval Hanák.

Články autora ČTK

Nejnovější články

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Pohled z praxe
Lasvit oceněn na milánském designweeku

V soutěži, v níž se představilo více než...

Výstava představila také nový koncept designu osvětlení Bois...

Vítězství komentuje zakladatel Lasvitu Leon Jakimič: Nejlepší výstava...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Evropa vyslyšela požadavky českých podnikatelů

„Enrico Letta při psaní zprávy o vnitřním trhu...

„Posouzení dopadů by mělo být zaměřeno na kvalifikované...

Aktuality
Vítězí smysl pro detail a tradice  

„Stejně jako minulý rok, ani letos se v...

Každá realizace byla posuzována porotou, která je složena...

Oblíbená soutěž Pokrývači sobě, kde samotní pokrývači hlasují...

Aktuality
Jak připravit firmu na AI a digitální budoucnost?

Pátý ročník Digital Transformation Summitu proto přinese nejnovější...

Srdcem Digital Transformation Summitu (DTS) budou ukázky konkrétních...

DTS letos otevře Krzysztof Krecikij, Salesforce Regional Director...