Česko je v pasti ekonomiky středních příjmů
Analýzy ze SpořkyNedávno proběhla konference Druhé ekonomické transformace s názvem ReVize Česka, na které diskutovaly špičky českého businessu s vládou (premiér, vicepremiéři...
Společnost Pure Storage, průkopník v poskytování datových úložišť formou služby v multicloudovém prostředí, představila výsledky své celoevropské studie mezi vedoucími pracovníky v oblasti IT. Dle studie pandemie způsobila radikální změnu ve vnímání IT v organizacích. Názor vedoucích pracovníků v oblasti technologií je nyní považován v debatách o firemní strategii za klíčový. Průzkum, který se zabývá motivací a prioritami šéfů IT a pokrokem dosaženým v posledním roce, je založen na rozhovorech s 504 vedoucími IT pracovníky z evropských firem.
Z průzkumu vyplynulo, že plných 78 % vedoucích IT pracovníků je hrdých na to, jaký vliv měli během posledního roku na fungování své organizace. Polovinu respondentů motivuje při jejich práci skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců prokázalo IT oddělení svůj význam a hodnotu. Stejný podíl účastníků průzkumu těší, že IT má nyní své slovo v debatách o strategiích, a téměř polovinu (49 %) IT manažerů motivuje přímá souvislost mezi technologickými změnami a obchodními výsledky. Překvapivě pouze méně než čtvrtina (21 %) respondentů uvádí, že je fascinuje a motivuje samotná technologie. Výsledky průzkumu naznačují, že se IT manažeři stále více zaměřují na inovace, přidanou hodnotu a podporu digitální transformace.
Průzkum dále ukázal, že za posledních 12 měsíců došlo k podstatnému posunu v oblasti komunikace a vzájemným pochopením mezi IT oddělením a ostatními částmi firmy. Zatímco před dvěma lety cítilo soulad se zbytkem organizace 48 % IT manažerů, dnes je to již 64 %.
Šéfové IT oddělení jsou nyní také přesvědčeni o svém přínosu, protože vidí, jak IT dokázalo podpořit podnik při řešení jeho problémů. Současně jsou však často frustrováni nedostatkem uznání za jejich zásluhy při realizaci změn během pandemie. Téměř polovina (43 %) z dotazovaných v rámci průzkumu uvedla, že jejich výsledky nebyly v posledních 12 měsících doceněny. Mezi další příčiny frustrace patří konkurenční priority, nutnost reaktivně reagovat na problémy (39 %) a pokračující tlak na souběžné zavádění inovací a snižování nákladů (43 %).
„V okamžiku prvního úderu pandemie měli šéfové IT obrovskou zodpovědnost za zajištění kontinuity provozu a za ochranu svých organizací, ať už jde o narušení fyzického fungování nebo finančních toků. Během posledního roku tlak na lidi v podnikovém IT sílil a měnily se priority. Nyní je důraz kladen zejména na poskytování strategického přehledu o měnících se potřebách organizace,“ komentuje Jacob Ringler, šéf pražského R&D centra společnosti Pure Storage, a dodává: „V souvislosti s dalším vývojem je nezbytné, aby potřeby podniků byly vyvážené a měly nastavené priority. Pouze tehdy budou šéfové IT moci i nadále poskytovat technologie přinášející uživatelům podstatné výhody.“
V příštích dvanácti měsících se vedoucí pracovníci v oblasti IT hodlají zaměřit mimo jiné na rozvoj vlastních dovedností. Pro 45 % z nich je prioritou rozvoj strategického myšlení, 44 % chce rozvinout své dovednosti týkající se kybernetické odolnosti a 43 % hodlá zdokonalit orientaci na výsledky.
Zároveň chtějí šéfové IT navázat silnější partnerství s představenstvem společnosti. Téměř polovina (46 %) respondentů studie se přitom zaměřuje na provozního ředitele (COO), 39 % považuje za důležitého produktového ředitele (CPO) a 43 % uvádí, že chtějí vybudovat lepší vztah s finančním ředitelem (CFO).
„Tyto vize a cíle vedoucích IT pracovníků mohou být brzděny infrastrukturou, kterou mají k dispozici. Chtějí-li šéfové IT dosáhnout agility a zaměřit se na zákazníky a inovace, musí být schopni flexibilně využívat technologie a podle potřeby je rozšiřovat, ale i omezovat. Volnost, kterou poskytuje tento přístup, umožňuje získat více času a zdrojů na investice do inovativních projektů. Významné slovo ve strategických otázkách, na jehož získaní ředitelé IT tak tvrdě pracovali, je třeba zachovat, stejně jako jakoukoli šanci na budování silných partnerství s ostatními členy představenstva,“ uzavírá Jacob Ringler.
Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let je...
Tři čtvrtiny našeho konvergenčního úsilí nicméně proběhly v...
Česká ekonomika, podobně jako ostatní státy, byla od...
Jsme tedy ve stavu, kdy Jsme tedy ve...
Zatímco digitální inovace se v mnoha oborech hospodářství...
Zajištění rychlejšího a transparentního stavebního řízení se stalo...
Plynulost a rychlost stavebního řízení musí zajistit funkční...
Pro úspěšné fungování digitalizace stavebního řízení existují určitá...
Firmy ve stavebnictví rozvíjejí řadu procesů digitalizace interních...
Soukromý sektor má před státní správou viditelný náskok,...
Výhodou vypisování projektových zakázek v režimu BIM je...
„Ministerstvo dopravy, ale i celý rezort dopravy se...
„Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice...
S tím, jak se nemovitosti pronajímají, byly nedávno...
Jakmile si společnost pořídí například novou vzduchotechniku, musí...
Směrnicemi se provozovatelé budov budou muset řídit také...
„Zdicí materiál pro stavbu nebo rekonstrukci řeší či...
Češi si obecně velmi cení vysoké kvality obvodového...
Na začátku byla… energie! Spoléhat se na to,...
Akce Ruska a různé reakce na ně opět...
Pokud na věci nahlédneme jakýmkoli jiným prizmatem než...
Česko dnes spoléhá z 37–40 % na energii,...
Podobná změna v přístupu k tomu, co bylo...
Předseda Sekce Hospodářské politiky HK ČR Filip Dvořák...
Zástupci těžařů v této souvislosti zároveň upozornili, že...