Úterý 28. května 2024
ikona hodiny3. 3. 2022 14:06

Na burze posiluje role drobných investorů a technologií

Všechny zásadní konflikty lidských dějin měly vždy citelný vliv také na světovou ekonomiku a s tím spojené propady trhů. Stačí se podívat na dřívější velké geopolitické krize moderní lidské historie. Ať už mluvíme o válce v Iráku, útoku na newyorská dvojčata, válečném konfliktu v Perském zálivu, či předchozí krizi na Ukrajině v roce 2014, můžeme vypozorovat podobné chování na akciových trzích.

Honza Hlavsa autor

spoluzakladatel Fondee

Foto: Shutterstock.com Válka na burze Foto: Shutterstock.com

V těchto případech šlo o propad kolem 15 procent a následné zotavení v rámci týdnů až měsíců. I přesto, že v podobných dobách nedokážeme zcela odhadnout dlouhodobé dopady světového rázu, jisté principy se zkrátka nemění a mohou pomoci lépe pochopit vývoj na trhu v následujících měsících. Akcie padnou, energie zdraží a inflace poroste. V čem se však současná situace liší, je obrovské množství nových drobných investorů činících unáhlená rozhodnutí z mobilní aplikace. Přístupnost technologií tak může paradoxně zhoršit propady, ale zároveň zrychlit následné zotavení.

Jsou chvíle, kdy není nic jisté. Tohle je jedna z nich. Vyčerpaní sotva dobíháme na cílovou linii pandemie a je tu opět něco, s čím nikdo z nás nepočítal. Něco, co potenciálně může ovlivnit životy nejen nás a našich dětí, ale také teoreticky určit kurz dějin na několik dalších desetiletí. I když se nám současné napětí může zdát tak nějak příliš blízko, v ekonomické realitě s podobnými událostmi počítáme zkrátka jako s geopolitickým rizikem. Z pohledu čistě racionálního totiž bývají finanční trhy a ekonomická aktivita více ovlivněna geopolitickými hrozbami (počátek války, teroristický útok) než skutečnými událostmi, které následují. Alespoň investorům tedy nezbývá nic než postupovat s rozvahou a nepanikařit.

Technologie. Past i záchrana

Rozmach technologií a fakt, že každý, kdo má mobilní telefon může investovat, s sebou nese v krizových situacích jeden efekt. Takzvaná averze k riziku, kterou geopolitické hrozby přirozeně zvyšují, se ještě znásobí. Z jedné strany totiž umožňuje vývoj technologií mnohem jednodušší přístup k akciovému trhu, do kterého se tak dostane širší okruh uživatelů a potenciálních menších investorů, ale právě drobní investoři a obyčejní lidé, kteří ve světě investic pouze hlídají své úspory, podlehnou největšímu tlaku a ze strachu začnou své pozice prodávat. Tato velká vlna strachu se potenciálně může postarat o ještě větší propad trhu, než jaký jsme v podobných situacích v minulosti zaznamenávali. Na ten je třeba se jednoduše připravit a obrnit trpělivostí. Druhou stranou mince rychlého vývoje technologií je pak možnost stejně rychlé stabilizace a další rekordní růst. Vzpomeňme si například na začátky pandemie v roce 2020 a obrovský propad akciového trhu. Naprosto klíčové tedy pro všechny investory bude v nadcházejících týdnech přistupovat ke každé změně konstruktivně a s rozmyslem, nikoliv z hlediska emocí a stresu. V podobných situacích jsou obavy zcela na místě, z investorského pohledu bychom se jim však měli vyhnout.

Je v pořádku chtít all time high?

Ačkoliv v tuto chvíli cítíme dopady situace a řešíme morální a emocionální aspekty konfliktu, trhy na vývoj reagují taktéž a je třeba se na propady připravit. Stejně jako v minulosti i tentokrát však dojde k narovnání křivky a investiční trh opět půjde nahoru. Současná světová situace nahrává možnosti odolat strachu a nasměrovat jej správným směrem. Směrem k pomalému dokupování a sledování trhu bez zbytečného stresu a unáhlených prodejů. Pro drtivou většinu z nás to znamená jediné. Budoucnost neznáme, zajistit se však můžeme. Trh je neúprosný a z dlouhodobého hlediska jde pouze o další výkyv, na který je třeba strategicky reagovat. Pokud tedy jako investor nějaké akcie vlastníte, není moudré se jich v současné době zbavovat. A pokud jste do světa investic ještě nevstoupili, právě padající ceny vás mohou naopak motivovat k nákupu. Stále totiž platí tolikrát omýlaná investorská poučka Warrena Buffeta: ‚‚Buďte bojácní, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když jsou ostatní bojácní.’’

Kontrariánství jako odpověď na současný propad

Právě technice, kdy nejdeme na trhu s davem se, říká ‚contrarian investing. Kontrarián je investor, který se chová či investuje jinak než většina na trhu. Může jít například o nakupování propadlých pozic či prosté čekání. A přečkat bouři na akciovém trhu je dlouhodobě dobrá strategie. Například rok po bombardování Pearl Harboru v roce 1941 získal index S&P 500 15 % a rok po americké invazi do Iráku v roce 2003 vzrostl o 35 %. Právě maximálně roční zotavovací okno je tím společným jmenovatelem i těch zdánlivě nejkatastrofičtějších událostí moderních dějin po 2. světové válce. Historie nám tak trochu říká, že investoři, kteří se dobře informovali a drželi se akciového trhu a nikoliv svých emocí, většinou sklízeli profit. A tak tomu bude pravděpodobně i v budoucnu.

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
V globální ekonomice narůstá protekcionismus

Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových...

V případě evropského sektoru automotive hrozí ještě agresivnější...

Expertní pohled
Jak se nestát terčem podvodů

K tématu šedé zóny novodobých investičních příležitostí promlouvá...

Šedá zóna investic se vztahuje k situacím, kdy...

Současný trh investic zůstává víceméně stabilní, i když...

Z některých názorů může vyplývat, že povinnost mít ISIN...

Pro nezkušené investory je důležité dodržovat několik základních...

Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře na...

Bondbot představuje společnost pro emisi dluhopisů, která vznikla...

Expertní pohled
Nad očekávání svižný růst mezd ECB od redukce sazeb neodradí

K dispozici je zatím pouze minimum tvrdých dat...

Tento pozitivní impuls do spotřebitelské poptávky ale dělá...