×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny27. 4. 2022 12:31

Pohovory v pražském centru SAP Services plánuje robot

Jmenuje se Alex a letos v pražském centru podnikových a inovačních služeb SAP Services naplánuje 90 tisíc pohovorů s uchazeči o práci ve společnosti SAP po celém světě. Nemalá část uchazečů si přitom ani nevšimne, že komunikuje s umělou inteligencí, protože Alex komunikuje a reaguje zcela přirozeně. Úspora času se počítá v desítkách tisíc hodin. Technologie pomáhají také v oblasti kvality HR podpory pro zaměstnance. Díky strojovému učení, které pomáhá kategorizovat příchozí dotazy, zaměstnanci vyřeší svůj aktuální problém v mnohem kratším čase.

Kamil Pittner autor

Foto: SAP Umělá inteligence plánuje pohovory s uchazeči Foto: SAP

Experti v SAP Services intenzivně rozvíjejí projekty, které s pomocí robotické automatizace a umělé inteligence usnadňují a zefektivňují práci zaměstnanců společnosti SAP po celém světě. Mimořádných výsledků dosáhli s robotizací procesů v oblasti lidských zdrojů, díky čemuž HR pracovníci šetří desítky tisíc hodin ročně.

AI plánuje termíny pohovorů

Celkem se HR procesům v SAP Services věnuje přes 800 lidí, kteří pečují o kompletní personální agendu zaměstnanců SAP po celém světě. V oblasti náboru pracovníci dlouhodobě věnovali tisíce hodin ročně koordinaci termínů pro pohovory s uchazeči o práci. Tento úkol nyní převzal robot a v loňském roce sám naplánoval 88 % ze 100 tisíc pohovorů. V letošním roce by se tento podíl měl zvýšit na 90 %, zkoordinuje tedy 9 z 10 pohovorů.

Robot během domlouvání termínu pohovoru nabízí uchazeči dostupné volné termíny v kalendáři příslušného manažera SAP. Efektivita náboru se postupně zvyšuje s tím, jak se robot postupně zlepšuje. „Nejdůležitější pro nás je samozřejmě to, že přechod k automatizaci znamená 75% časovou úsporu v porovnání s plně manuálním plánováním,“ říká Petra Kocianová, manažerka týmu náboru SAP Services, a pokračuje: „Zároveň se zaměřujeme na efektivitu při automatizaci. Robot aktuálně zvládne naplánovat pohovor v průměru za méně než dvě hodiny, což zahrnuje i čas, kdy čeká na vyjádření kandidátů k nabízeným termínům, přičemž průběžně v reálném čase aktualizuje volné termíny manažera.“

Strojové učení kategorizuje personální dotazy

Podobné časové úspory dosahuje i oddělení HRdirect, což je jednotné kontaktní centrum pro HR dotazy zaměstnanců SAP z celého světa, a to s pomocí technologie strojového učení. Ta z volně psaného textu tazatele správně zařadí dotaz do jedné z více než stovky kategorií, aby mohl být zodpovězen v co nejkratším čase. V loňském roce HRdirect oddělení zpracovalo přes 130 tisíc dotazů, letos očekává růst až na 140 tisíc dotazů.

„Rozeznávají se nejen klíčová slova, ale také struktura dotazu. Čím více požadavků stroj zpracuje, tím lépe se učí rozeznávat správnou kategorii,“ přibližuje Iveta Chválová, ředitelka SAP Services s tím, že v absolutních číslech nejvíce dotazů přichází z oblasti mezd. Správná kategorizace zároveň zvyšuje kvalitu reportingu, takže HR ví, na co se zaměstnanci v daném období nejvíce ptají a mohou dle toho plánovat kapacity oddělení.

Strojové učení také může přesměrovat dotazy přímo na příslušného specialistu, pokud vyhodnotí, že takto bude požadavek vyřízen efektivněji. Do budoucna se plánuje další rozvoj této technologie, kdy stroj HR specialistovi rovnou doporučí správnou odpověď nebo ho odkáže na příslušné informace ve znalostní databázi.

„Důležitost SAP Services v rámci skupiny SAP se zvyšuje s tím, jak se postupně transformujeme z centra podnikových služeb na People Innovation Hub. Namísto operativních procesů se čím dál více soustředíme na inovace a expertní služby. Ruku v ruce s tím roste i podíl vysoce kvalifikovaných pozic, které obsazujeme,“ uzavírá Iveta Chválová.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...