×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny3. 5. 2022 13:54

Evropský trh komerčních nemovitostí je odolný

Podle nejnovějšího přehledu vývoje kapitálových trhů v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika), který zveřejnila společnost Colliers, se v prvním čtvrtletí roku 2022 projevil na trhu ničivý šok v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. I navzdory tomu zájem investorů o komerční nemovitosti trval.

Foto: Shutterstock.com Odolávají komerční nemovitosti makroekonomickým vlivům? Foto: Shutterstock.com

Z přehledu vyplývá, že v prvním čtvrtletí se poptávka investorů po komerčních nemovitostech nadále zotavovala z pandemie. Mnoho investorů aktuálně považuje nemovitosti za pojistku proti rostoucí inflaci. Předběžné údaje za první čtvrtletí naznačují 5% nárůst objemu obchodů oproti stejnému čtvrtletí roku 2021, přičemž klouzavý průměr za 12 měsíců se zvýšil o 7 %.

Společnost Colliers k aktuálnímu vývoji poznamenává, že šok v globálních dodavatelských řetězcích a na komoditních trzích prohloubil inflaci, která už tak rychle rostla. „Inflace se projevuje také ve stavebnictví,“ říká Luke Dawson, výkonný ředitel pro přeshraniční kapitálové trhy regionu EMEA ve společnosti Colliers. „Dražší materiály vnesly do výstavby nových bytů i komerčních nemovitostí jistou dávku nepředvídatelnosti.“

Finanční výkonnost nájemců i investorů byla v 1. čtvrtletí na většině evropských trhů nicméně silná, přičemž se obnovila důvěra v sektor kancelářských budov. „Trh podstatně ovlivnil internetový gigant Google, který uzavřel transakce ve výši 762,5 milionu liber za londýnský komplex Central St Giles a dále 583 milionů eur za kancelářský komplex Warsaw HUB v polském hlavním městě. To svědčí o dlouhodobé postpandemické důvěře v trhy s kancelářskými nemovitostmi v Evropě,“ vysvětlil Richard Divall, ředitel oddělení přeshraničních trhů společnosti Colliers.

Hotely a nemovitosti spojené s trávením volného času, tedy trhy pandemií těžce zasažené, od poloviny roku 2021 zaznamenávají jasné oživení; obnovený zájem je patrný zejména v jižní Evropě. Španělské hotely přilákaly v prvním čtvrtletí roku 2022 investice ve výši 1,1 miliardy eur – tedy více než za celý rok 2020. „Omezení cestování se celosvětově zmírňují a investoři očekávají, že odložená poptávka spotřebitelů po cestování a dovolených bude v průběhu roku 2022 hnacím motorem silného oživení na trzích s hotelovými nemovitostmi. Prudký nárůst životních nákladů by však mohl část tohoto zájmu utlumit, protože rozpočty domácností se dostanou pod tlak,“ uvedl Luke Dawson. „Přesto očekáváme, že luxusnější rekreační destinace si udrží svou atraktivitu a míra obsazenosti hotelů v prázdninové sezóně r. 2022 se přiblíží předpandemické úrovni.“

Česká republika zaznamenala velmi silné první čtvrtletí

V České republice bylo první čtvrtletí roku 2022 s hodnotou cca 907 milionů eur jedním z nejlepších výsledků za posledních 10 let, a to hned po prvním čtvrtletí roku 2020, kdy Heimstaden získal portfolio Residomo, a prvním čtvrtletí roku 2019, kdy objem transakcí výrazně navýšil areál Waltrovka a Hotel InterContinental. Letošní objem představuje 206% nárůst oproti stejnému období roku 2021 a je o cca 32 % vyšší než desetiletý historický průměr.

„K tomu přispěly především transakce, které CPI Property Group uskutečnila prodejem IGY v Českých Budějovicích (vč. City Parku Jihlava), průmyslového portfolia (Vestec, Jazlovice a Brandýs nad Labem) a BB Centra E (centrála ČEZ). KKCG prodala Bořislavku společnosti REICO a Coral Office Park získala skupina MINT od společnosti Portland Trust,“ uvedl Kevin Turpin, regionální ředitel Colliers pro kapitálové trhy ve střední a východní Evropě. „Neočekáváme, že by zbytek roku pokračoval tímto tempem, částečně kvůli nedostatku dostupných produktů v některých sektorech. Kromě toho strategie investorů ztěžují i další faktory, jako je pokračující dopad pandemie na některá odvětví, úvahy o ESG a válka na Ukrajině. To vede k tomu, že někteří investoři zaujímají vyčkávací přístup, zatímco jiní si všímají vznikajících příležitostí. Navzdory těmto výzvám by podle našeho předběžného odhadu měl objem investic v roce 2022 přesáhnout 2 miliardy eur.“

Pohled na evropské sousedy

Německo zaznamenalo další vynikající čtvrtletí

V prvním čtvrtletí investoři vložili do německého sektoru komerčních nemovitostí rekordních 18,2 miliardy eur, z toho tři čtvrtiny ve formě strategických podnikových akvizic v odvětvích odolných vůči krizi, jako jsou například obchody pro kutily a specializované prodejny s potravinami. Trend investic do průmyslových a logistických nemovitostí zůstal zřetelný, přičemž tento segment se z hlediska objemu investic umístil na druhém místě za kancelářskými nemovitostmi.

Velká Británie se vrací do formy

Společnost Colliers zaznamenává, že o koupi komerčních nemovitostí ve Velké Británii se snaží vlastníci velkého množství kapitálu; zrušení cestovních omezení v mnoha částech světa přivedlo globální investory zpět na britský trh. Objem investic v 1. čtvrtletí r. 2022 dosáhl výše 13 miliard liber, což je o 10 % více než ve stejném období loňského roku a odpovídá desetiletému průměru. Jedním z pozoruhodných trendů bylo oživení zájmu o nákupní centra, která zaznamenala nejvyšší čtvrtletní objemy investic za posledních pět let.

Itálie měla rekordní vstup do nového roku

V Itálii dosáhly objemy investic v 1. čtvrtletí rekordní výše 3,1 mld. eur. Vliv na toto číslo mělo uzavření transakce na rozsáhlé portfolio Project Dream, které zahrnuje kanceláře, průmyslové a logistické nemovitosti, maloobchodní areály, obytné prostory a hotely za 842 milionů eur. Většina z těchto 68 nemovitostí se nachází v Miláně a spadá do kategorie nemovitostí s přidanou hodnotou a silným potenciálem k modernizaci.

V Polsku nastalo výrazné zlepšení, ale výhled je nejistý

Navzdory únorové ruské invazi na sousední Ukrajinu mělo Polsko silné první čtvrtletí. Zaznamenány byly investice ve výši 1,5 miliardy eur, což představuje výrazný meziroční růst. Společnost Colliers však očekává, že západní investice budou v průběhu roku selektivnější a v důsledku toho budou na polském trhu pokračovat v růstové trajektorii investoři ze střední a východní Evropy.

Klidný začátek roku ve Francii

Objem investic ve Francii v prvním čtvrtletí meziročně poklesl o 7 %, a to v důsledku geopolitické nejistoty související nejen s válkou na Ukrajině, ale také s francouzskými prezidentskými volbami. Zejména byla utlumen aktivita investorů v širším pařížském regionu. Hlavním tahounem trhu zůstaly kanceláře, které představovaly téměř 80 % realizovaných transakcí.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Aktuality
Podnikatelé zvolili prezidentem HK ČR Zdeňka Zajíčka

Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin...

Vedle současných viceprezidentů – Radka Jakubského, Romana Pommera,...

Sněm Hospodářské komory: Sněm je nejvyšším orgánem Hospodářské...

Aktuality
Komunikace s politickou reprezentací nebyla vždy snadná

Vážený pane premiére, pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, vážené...

Pane premiére, vážení hosté, dámy a pánové, závěrem...

Cestovní ruch
Praha láká turisty na brutalistní stavby

„Souzníme s Vladimírem 518 v tom, že chceme...

„Největší odkaz této architektury do dnešní doby je...

„Ať už se jedná o prohlídky Kongresového centra,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
ČNB posouvá diskusi o poklesu sazeb na konec roku

Tomáš Holub v rozhovoru pro Patria.cz dokonce zmínil,...

Pro pozdější pokles sazeb hovoří také výsledky posledního...

Expertní pohled
Klíčem úspěchu digitální transformace jsou lidé

Celý Summit zahájil Robbie Kearns, Salesforce Vice President...

Tento i další trendy se pak prolínaly i...

Z konkrétních řešení z praxe, které byly zaměřené...

Celou akcí provedl hosty Jiří Mach, spoluzakladatel české...

Expertní pohled
E-shopy se snaží udržet si zákazníky, přesycené slevami

V loňském roce poprvé plošně klesly tržby e-shopů...

I aktuální doba poklesů poptávky je doprovázená snahou...

Potvrzuje tím i další z klíčových stavebních kamenů:...

Jedním z důvodů, proč Češi přestali slyšet na...

Nároky na levnou dopravu se netýkají jen zahraničního...

A pokračovat bude také boj o hvězdičky. Investice...