Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny4. 5. 2022 11:49

Čeští DEPO Ventures investují do Estonska.

Startup DriveX pomáhá řešit pojistné škody a předcházet podvodům. Nyní získal milion dolarů na expanzi. Pojišťovnictví patří k nejkonzervativnějším oborům a digitalizace v něm kvůli regulaci vždy probíhala velmi pomalu. V posledních letech se to však začalo měnit. Estonský startup DriveX vyvíjí technologii, která s využitím umělé inteligence automatizuje ověření motorových vozidel a umí detekovat případné škody. Usnadňuje a urychluje řešení pojistných událostí, pomáhá předcházet pojistným podvodům. Díky tomu může pojišťovnám ušetřit miliardy. Společnost nyní získala milion dolarů. Investiční kolo vedl fond DEPO Ventures, podílel se i jejich syndikát investorů a dalších třicet sedm andělských investorů z Estonska a Litvy, Plug and Play Ventures ze Silicon Valley, Startup Wise Guys and Fund Fellow Founders. Investici chce využít k dalšímu vývoji produktů, rozšiřování týmu a vstupu na nové trhy.

Jarda Průcha autor

Foto: DriveX Valter Lall, Rauno Sigur a Kentti Koppel – spoluzakladatelé DriveX Foto: DriveX

„Pojišťovnictví stále není zcela digitalizováno ani automatizováno moderními technologiemi. Není mnoho startupů, které se v rámci finančního odvětví zaměřují na řešení problému v pojišťovnictví. Nicméně pandemie covidu adopci v tomto oboru výrazně zlepšila a urychlila. DriveX umožňuje pojišťovnám zásadně vylepšovat uživatelskou zkušenost klientů a v budoucnu zcela zautomatizovat proces inspekce vozidel,“ říká Michal Ciffra, partner DEPO Ventures. „Měli jsme řadu referenčních hovorů se současnými klienty DriveX, kteří nám poskytli působivé zpětné vazby nejen na produkt, ale také na tým. Zakladatel Rauno má dobrou kombinaci vůdčích a obchodních dovedností a k tomu i schopný technologický tým,” doplňuje Ciffra důvod k investici.

Pojišťovny mohou s pomocí DriveX automatizovat základní úkoly, které jejich zaměstnancům zabírají spoustu času. Ulehčí jim správu pohledávek, odhalování podvodů i zákaznický servis. Stačí, když zákazník nafotí své vozidlo. Aplikace v mobilním telefonu ho postupně provede všemi kroky, napoví, jak postupovat, jaké fotografie poslat k vyhodnocení. DriveX využívá k focení a kontrole vozidel umělou inteligenci. Všechny snímky se odesílají na server DriveX, kde v reálném čase proběhne kontrola všech údajů. Pojišťovny dostanou zprávu o skutečném poškození vozidla.

DEPO Ventures

Investor pro rané startupy v regionu CEE opřený o komunitu andělských investorů. Spravuje dva andělské fondy, které umožňují investorům aktivní zapojení. Celkem již zainvestovali do 19 společností, například do Tatum, SmartGuide, Ringil, Oxus.AI.

Investiční skupina řídí také mezinárodní syndikát DEPO Angels, v níž propojuje důvěryhodné investory s kvalitními startupy a zjednodušuje celý investiční proces. Navíc zajišťuje výhodné syndikace, které umožňují investice i v nižších částkách.

Vizí DEPO Ventures je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

Rychlý růst a expanze do západní Evropy

Automatizace procesů umožní rychlejší a pohodlnější prodej pojištění vozidel a řešení škod. Kromě úspory času pomůže technologie omezit lidské chyby. Společnost odhaduje, že se na celém světě ročně uzavře téměř miliarda pojistných smluv pro motorová vozidla a že se stane několik stovek milionů nehod.

„Během následujících 18 měsíců plánujeme nejméně zdvacetinásobit počet kontrolních prohlídek. Chystáme se vstoupit na nové trhy, jako je západní Evropa a další. Všichni jsme nadšeni, že můžeme právě teď zkoumat a objevovat další odvětví související s mobilitou. Plánujeme spustit nové klíčové funkce, na které již čeká několik půjčoven automobilů. A věříme, že DEPO Ventures nám pomůže upevnit silnou tržní pozici ve střední a východní Evropě a poskytne nám vhled na severoamerický trh,“ říká Rauno Sigur, zakladatel DriveX.

Jedním z impulzů pro založení společnosti pro něj byla vlastní zkušenost spojená se zdlouhavým uplatněním pojistné události, když do jeho vozu nacouval jiný řidič. Jako nadšenci do technologií mu přišlo divné, proč se i v moderním digitálním Estonsku při řešení podobných situací postupuje tak staromódně. S kolegy se v roce 2019 zúčastnili mezinárodní soutěže Porsche Open Innovation Hackathon a jako první estonský tým se ze sedmi stovek soutěžících probojovali do první desítky. Postupně zjistili, že pojišťovny a půjčovny automobilů potřebují rychle a věrohodně odhalit, v jakém stavu vozidla jsou.

Aktuální investiční kolo, při němž DriveX získal milion dolarů, je již druhé v pořadí. Vedle DEPO Ventures se do něj zapojil také kapitálový fond ze Silicon Valley Plug and Play Ventures, evropský akcelerátor Startup Wise Guys, komunita estonských andělských investorů Fund Fellow Founders, business angel network z Estonska a Litvy a další. Již v prosinci 2020 získal nadějný startup přes 200 tisíc eur od andělských investorů, kteří pocházejí z prostředí estonských jednorožců Skype, Transferwise či Bolt. K investici se tehdy připojil také estonský expremiér Taavi Rõivas, andělský fond Lemonade Stand, insurtech expert Risto Rossar a firma z automobilového průmyslu Silberauto.

Články autora Jarda Průcha

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Aktuality

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....

Aktuality
Ocenění Nábytek roku 2024 ovládla kancelářská soustava

Vítězná kolekce je dílem designerů Aleše Bartáka, Michaela...

Ocenění Nábytek roku uděluje Asociace českých nábytkářů (AČN)...

Pohled z praxe
Výroba elektřiny z OZE významně vzroste, síť není připravena

Možnosti vývoje energetiky v Česku analyzovala firma v...

Martin Durčák, předseda představenstva firmy ČEPS, která zajišťuje...