Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny9. 5. 2022 11:57

Český software radikálně (z)mění správu nemovitostí

Startup BeiT buduje komplexní produkt, který přináší radikální proměnu správy bydlení a nemovitostí. Software společnosti představuje ucelený digitální ekosystém pro správu majetku, účetnictví a vzdáleného měření energií kombinovaný s vlastním hardwarem.

Jarda Průcha autor

Foto: BeiT Miro Hachlinec, CEO BeiT Foto: BeiT

Díky napojení na internet věcí, ERP, datové sítě a databázové systémy promítá do aplikace Bytové konto veškeré informace o nákladech na budovu a další údaje pro efektivnější správu nemovitostí. Výsledkem je přehledný systém vhodný pro nájemníky i vlastníky, ve kterém uživatelé naleznou podrobnosti o odečtech plynu, elektřiny, vody či dalších domovních poplatcích jako úklid, veřejné služby nebo internet. Díky principu inteligentních sítí Smart Grid pak software automatizovaně optimalizuje a reguluje například toky energií a pomáhá snižovat spotřebu celé nemovitosti.

BeiT

Inovátor v oblasti digitalizace správy nemovitostí a distribuce energií. Využívá ty nejnovější technologie pro chytrou správu budov. Mezi ně se řadí například i využití internetu věcí (IoT). Firma vyvíjí také vlastní zařízení, datové sítě, databázové systémy, komplexní ERP (enterprise resource planning) software pro správce nemovitostí a mobilní aplikace k efektivnímu sběru a ukládání informací o nákladech budov. Má rozsáhlý tým nejen na oblast softwaru, ale i hardwaru a IoT datových sítí. Zjednodušuje práci správcům budov a koncovým zákazníkům umožňuje pravidelný živý náhled aktuálních útrat za energie a služby ve webovém prohlížeči i v mobilní aplikaci. Zefektivňuje tak celý proces sledování a analýzy výdajů, administrativních a servisních úkonů a technické správy jakékoli budovy bez ohledu na její stáří.

Nový software v podobě komplexního ekosystému správy bydlení BeiT se aktuálně rozšiřuje u dalších zákazníků. Mezi ně v současnosti patří SBD Praha, SBD Ústí nad Orlicí či Arcibiskupství pražské. Součástí zákaznického portfolia jsou i energetické společnosti Energo KD a Teplárenská společnost Hlinsko. Pro ně BeiT kombinuje energetický monitoring a regulaci s facility managementem koncových klientů, kterými jsou společenství vlastníků jednotek a vlastníci nemovitostí.

„Jdeme s proudem odvážnějších startupů, které vertikálně integrují různé oblasti průmyslu, a současně přinášíme na trh inovace v energetické udržitelnosti. Správu budov chceme nejen vymanit ze 70. let a modernizovat, ale taky snižovat podíl celosvětových emisí, který generují budovy samotné. Budovy jsou totiž největším zdrojem skleníkových plynů. Podílí se na jejich tvorbě až 38 %. Rozhodli jsme se proto, že k softwarovému produktu přidáme hardwarovou podporu v oblasti měření a monitorování energií. Z pohledu zákazníka dodáváme kompletní změnu jeho byznysového modelu, kde dochází k transformaci z analogové na digitální společnost. Úspory na energiích, a tím i na tvorbě CO2, přitom mohou dosahovat až 30 %. To je skutečně zásadní číslo. Přitom tyto úspory nevyžadují zásadní investice,“ říká Miro Hachlinec, CEO BeiT.

Facility management ve smartphonu

Software tak digitalizuje a propojuje několik oblastí zahrnujících administrativní, technické a právní povinnosti pro vlastníky budov. Poskytuje jejich chytrou správu, která představuje vzdálené měření spotřeby všech typů energií a jejich automatizované rozúčtování. K tomu lze přidat i evidenci a rozúčtování veškerých dalších provozních nákladů.

Na webu a v aplikaci je k dispozici klientské centrum pro zefektivnění vzájemné komunikace při řízení objektu pro společenství vlastníků bytových jednotek. Jako autonomní cloudová platforma slouží Bytové konto také samotným koncovým odběratelům, kteří mohou jednoduše vidět přehledné rozúčtování a odečty měřidel v domě.

Měření energií jako součást internetu věcí

Hardwarovou částí komplexního produktu BeiT je budování sítě vzdálených měřičů energií, která může sloužit i pro distributory energie. Chytrá správa distribuce energie umožní vzdálené měření spotřeby všech typů energií v reálném čase a jejich přehled v technické správě a monitoringu.

Další funkcí je optimalizace inteligentních sítí Smart Grid, které zahrnují komunikační síť výrobců, distributorů a spotřebitelů elektrické energie. Díky tomu umožňuje řídit a regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie jak v místním, tak v globálním měřítku.

„Software směřujeme primárně na B2B trh, ale jeho úspěšná integrace bude mít markantní podíl na zlepšení úrovně informací i pro B2C, tedy obyvatele bytových jednotek či jednotlivé nájemníky. Integrace IoT nám umožňuje plnou automatizaci sloužící pro potřeby všech zákazníků. Přicházíme s novým způsobem poskytování služeb. Budujeme digitální řešení, které dokáže pokrýt nejširší množství procesů a dat v celém hodnotovém řetězci bydlení,“ doplňuje Miro Hachlinec.

Články autora Jarda Průcha

Nejnovější články

Expertní pohled
Ne x Oprávněné podnikání a odpovědnost

Vnést jasno je cílem projektu ACK ČR Strategické...

Přímo zjevením byla úvodní prezentace Jana Strakoše, ředitele...

V dikci předpisů nic nového pod sluncem, cestovní...

Některá cestovní agentura či jiná organizace by se...

Školní zájezdy, pobyty a výlety pod regule zákona...

Ale je tu ještě jeden pádný důvod, proč...

I tato konference ACK ČR byla zdařilá. Přinesla...

Analýzy
Ochrana oznamovatelů: Zaměstnanci se bojí odvetných opatření

Nový zákon o ochraně oznamovatelů,  takzvaných whistleblowerů, nabyl...

Jedním z hlavních ustanovení zákona je povinnost zaměstnavatelů...

Výzkum společnosti Moore mezi zaměstnanci firem s více...

Tyto výsledky poukazují na potřebu rozšíření povědomí o...

Vzhledem k množství povinností, které tato nová legislativa...

Cestovní ruch
Overtourism po pandemii covid-19

Nová publikace, jejímiž autory jsou Gert-Jan Hospers z...

Kapitola o Praze, pod názvem Tourist City Prague...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Mezinárodní projekt poutavě přibližuje udržitelný cestovní ruch

Nízkouhlíkový cestovní ruch, známý také jako udržitelný nebo...

Abychom se k nízkouhlíkovému cestovnímu ruchu přiblížili, musíme zvýšit...

Projekt Vinci byl financován s podporou Evropské komise...

Aktuality
Hoteliéři ocenili Aleše Hámu a pořad S karavanem po Česku

Mezi oceněné patří hotely, které excelují ve službách,...

Mimořádné ocenění převzal také moderátor a herec Aleš...

„Naše asociace každým rokem vybírá jeden významný počin,...

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...