Úterý 28. května 2024
ikona hodiny31. 5. 2022 11:38

Český startup dokáže monitorovat srdce odkudkoli

Současný způsob monitorování srdce je nejen v českém zdravotnictví buď časově náročný, nebo velice nákladný. Český startup KARDI AI přichází s revolučním řešením na úrovni profesionálního EKG přístroje založeným na umělé inteligenci a cloudu. Je však podstatně levnější a dá se využít kdekoli. Potvrzují to i přední čeští kardiologové. Tento potenciál chce ještě více rozvinout investiční skupina DEPO Ventures, která z celkové 8,5 milionové investice přispívá částkou zhruba 80 000 eur.

Jarda Průcha autor

Foto: Shutterstock.com Revoluční řešení pro monitoring srdce Foto: Shutterstock.com

„Telemedicína byla jednou z oblastí, které pandemie covidu-19 výrazně akcelerovala, a to jak z hlediska přijetí na trhu, tak z hlediska investiční aktivity. Nyní se v praxi používá holter nebo implementovatelný EKG přístroj s cenou 70 tisíc korun a více. Zařízení KARDI AI výrazně zpřístupňuje domácí monitorování srdce. Řešení tohoto problému má významný celospolečenský dopad s globálním potenciálem,“ říká Michal Ciffra, partner DEPO Ventures. Fond přichází do startupu jako první investor společně s bulharským VC fondem Brightcap. „Naším cílem bude podporovat tým při vstupu na trh, zejména s využitím naší sítě odborníků z oboru,“ dodává Ciffra.

Péče o zdraví pomocí umělé inteligence

Umělá neuronová síť v přístroji každý den monitoruje srdce a v případě nutnosti pacienta upozorní, aby vyhledal lékařskou pomoc, případně si rovnou zavolal rychlou záchrannou službu. „Cílíme především na využití moderních technologií, jako je např. integrace umělé inteligence či podpora cloudu. Tím se podstatně zjednoduší nejen práce pro lékaře, ale také se zvýší duševní klid pacientů, kteří se mohou o své zdraví konečně postarat i sami doma,“ vysvětluje Stephen Burke, spoluzakladatel a CEO KARDI AI.

Cílem zakladatelů je, aby sada KARDI AI byla k dispozici u každého kardiologa a obsahovala vše, co pacient potřebuje. Využije k tomu podporu investorů. „DEPO Ventures nás přinutili kriticky přemýšlet o našem modelu, o tom, jak by se dostal na trh, a povzbudili nás, abychom se zamysleli nad novými způsoby. Jsme za tu zkušenost vděční. Vnímáme je spíše jako partnery než jako pouhé investory. To platí také pro druhý fond. Plánujeme využít jejich síť kontaktů k uvedení na trh,“ říká Stephen Burke.

Zařízení KARDI AI otestovalo na oddělení kardiologie doposud celkem 160 pacientůs cílem získat jeden milion tlukotů srdce. „Všechny výsledky jsou manuálně kontrolovány expertem v oboru a následně ověřeny kardiologem,“ komentuje vývoj profesor Tomáš Skála, který založil a řídí lékařské a výzkumné oddělení v KARDI AI.

Když pacient a lékař spojí síly

Stephen Burke je dlouholetým pacientem a dobrým známým doktora Tomáše Skály. Jednou si mu stěžoval na zdlouhavý proces monitoringu srdce, který trvá tři dny a plánuje se několik měsíců dopředu. A tak pánové vytvořili akční plán a pustili se do vývoje. Svůj produkt vyvinuli ve spolupráci s mezinárodní společností POLAR. Navzdory tomu, že jsou v rané fázi, dokončili již pacientské studie, založili distribuční síť kardiologů a dokončují mobilní aplikaci, kterou spustí v polovině léta.

Kromě pohodlí a většího klidu pro pacienta šetří KARDI AI také čas samotným lékařům. „Osobní vyhodnocení 24hodinového Holterova monitorování jednoho pacienta zabere kardiologovi v průměru 20 minut,“ říká Tomáš Skála. „S KARDI AI dokážu zpracovat výsledek mnoha hodin nebo dokonce dnů sledování za méně než 1 minutu.“

„Je velmi důležité, aby bylo zařízení jednoduše ovladatelné, aby zaznamenané EKG křivky byly kvalitní a dobře interpretovatelné. Jsem rád, že jedna z velmi progresivních aktivit v této oblasti – startup KARDI AI – vznikla právě v olomouckém regionu,“ dodává profesor Miloš Táborský, bývalý prezident a výkonný ředitel České kardiologické společnosti a přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Články autora Jarda Průcha

Nejnovější články

Komora.cz
„Flexinovela“ zákoníku práce pomůže i rodičům malých dětí

Skloubit péči o děti, zároveň si udržet kontakt...

„Plánované změny pomohou trhu práce v Česku. Zaměstnanci,...

Cestovní ruch
Nekalé praktiky falešných turistických průvodců skončí

Například tržní řád hlavního města Prahy vymezuje území,...

„Jsem rád, že se podařilo najít formulaci, která...

„Od ledna 2025 si slušní poskytovatelé průvodcovských služeb...

Komora.cz
Zaměstnavatelé novelu zákoníku práce uvítají

Současná praxe, kdy může být výpověď z pracovního...

S tím úzce souvisí další změna zákoníku práce,...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...