Sobota 24. února 2024
ikona hodiny3. 6. 2022 13:22

Nedostatek financí ohrožuje veřejné stavby

Polovina dotázaných se domnívá, že vláda spíše nedokáže udržet současné tempo investic do přípravy staveb. Přípravu staveb může ohrozit nedostatek financí. Podle projektantů je rozumné odložit schválení nového stavebního zákona. Stavební zákon by měl především urychlit povolování staveb. Vyplývá to ze Studie projektových společností H1/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Lucie Kosinová autor

CEEC Research

Foto: Shutterstock.com Veřejné stavby v ohrožení Foto: Shutterstock.com

Polovina dotázaných spíše nepředpokládá, že by současná vláda dokázala v následujících čtyřech letech udržet současné tempo investic do přípravy veřejných staveb (51 %). Více jak desetina se domnívá, že toto tempo neudrží zcela jistě (12 %). Naopak 29 % z dotázaných se domnívá, že by vláda současné tempo investic udržet mohla, a 8 % dotázaných si je tímto zcela jisto. „Ministerstvo dopravy se netají úmyslem investovat, proto očekávám problémy spíše kapacitní než finanční,“ upozorňuje na možné obtíže Lukáš Hruboň, obchodní ředitel společnosti VALBEK-EU.

Graf: CEEC Research Graf: CEEC Research

V následujících čtyřech letech může podle projektových společností ohrozit přípravu veřejných staveb především nedostatek financí (69 %) a dále také kolaps dodavatelských řetězců a zdražování vstupů (61 %). Jako rizikový faktor hodnotí tyto společnosti také nedostatek personálních kapacit ve stavebnictví (52 %), nedostatek kapacit projekčních kanceláří (34 %) nebo nedostatečnou kompetentnost zadavatelů (30 %). Jako méně rizikový hodnotí projektové společnosti Green Deal (20 %) nebo jiné faktory, jako např. válku na Ukrajině či neefektivní stavební zákon (12 %). „Stále se domníváme, že předinvestiční příprava staveb je z hlediska využití zdrojů potřebná za jakýchkoliv podmínek vnějšího prostředí, takže očekáváme další investiční projekty zejména v oblasti bydlení,“ popisuje situaci z pohledu poptávky po bydlení Martin Malý, CEO společnosti ARCHCOM.

Graf: CEEC Research Graf: CEEC Research

Podle 25 % dotázaných projektových společností je vhodné odložit schválení nového stavebního zákona, který chystá současná vláda. Dalších 27 % dotázaných by se také spíše přiklonilo k jeho odkladu. Jiného názoru je 31 % dotázaných společností, které by jeho odložení spíše nepodpořili, a zcela proti odsunutí schválení nového stavebního zákona je na 17 % dotázaných. „Odložení platnosti novely stavebního zákona bude znamenat i posouvání zavádění digitalizace stavebního řízení. Zpozdí se tak připravovaný portál stavebníka, který je důležitou součástí procesu digitalizace stavebnictví. V návaznosti na to nebudou připraveny také podmínky pro zavádění metody BIM,“ vysvětluje dopady této situace František Benč, ředitel společnosti IBR Consulting.

Podle projektových společností by měl nový stavební zákon především urychlit povolování staveb. Toto ohodnotily projektové společnosti 8,3 bodu z 10, kde 1 = nejnižší důležitost a 10 = nejvyšší důležitost. Stavební zákon by podle nich měl také odstranit množství potřebných stanovisek a vyjádření DOS a správců sítí (7,9 bodu z 10 možných) nebo v kombinaci s digitalizací českého stavebnictví umožnit elektronickou komunikaci s úřady (7,5 bodu z 10 možných). Měl by také nastavit transparentní prostředí (6,8 bodu z 10 možných), odstranit systémovou podjatost (6,4 bodu z 10 možných), nebo jiné, než jsou výše uvedené, jako je například zvýšení profesionalizace státní správy (8,7 bodu z 10 možných). Podle Petera Markoviče, CEO společností Xella CZ a Xella Slovensko je podstatné klást důraz i na efektivitu: „Nový stavební zákon se připravoval několik let a má řadu zastánců i odpůrců. Znovuotevření tohoto tématu bylo novou vládou avizováno a očekáváno. Vítám jakoukoliv iniciativu vedoucí k efektivní práci veřejné správy a urychlení procesu schvalování staveb. Důležité je, aby byl stavební zákon v souladu se všemi navazujícími právními předpisy, aby byly přesně zadefinovány kompetence zainteresovaných stran, byl zde dostačující časový prostor pro zapracování navrhovaných změn a jejich následnou implementaci. Pokud se uvedené nezdaří, vnese to do odborné i široké veřejnosti další nervozitu.“

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Rok 2023: Levnější byty i domy , ceny pozemků dále rostou

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí...

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve...

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě,...

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě...

Analýzy
Česká nároková ekonomika, aneb každý natahuje ruku

Vláda jim to umožnila díky štědře nastaveným limitům...

Žádný nárok na levnější hypotéku, víno nebo bydlení...

Analýzy
Leden potvrdil zvyšování kvality DDoS útoků

Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují....

Stále oblíbenější útoky přímo na aplikační vrstvě umožňují...