Úterý 5. prosince 2023
ikona hodiny31. 8. 2022 16:51

Vláda připravila pomoc firmám a podnikatelům

Státní obchodník s energiemi, dotované státní záruky a antibyrokratický balíček. To jsou formy pomoci, na nichž se shodla dnes vláda, vedle vyhlášení stavu předcházení nouze v teplárenství, které umožní teplárnám topit i za využití jiných paliv, než je zemní plyn, aniž by čelily sankcím, nebo zdlouhavým povolovacím procesům.

Petr Kučera autor

Foto: Shutterstock.com Vláda představila pomoc firmám Foto: Shutterstock.com

„Toto opatření má podstatný význam pro naše úspory plynu, kterého není v Evropě kvůli ruské politice nazbyt, a zásadní také pro teplárny, které už se nyní mohou začít zásobovat uhlím, lehkými topnými oleji a dalším palivem s jistotou, že ho v zimě využijí. Tato paliva sice nesplňují aktuální emisní standardy, ale dostatek plynu a elektřiny je nyní zásadní prioritou, na kterou v této kritické situaci musíme všichni myslet,“ konstatoval po jednání vlády premiér Petr Fiala.

Předseda vlády připomněl dosavadní kroky, které vláda na pomoc s vysokými cenami energií udělala, a to jak na národní úrovni, tak i na úrovni Evropské unie v rámci českého předsednictví. „Včera ceny elektřiny na trhu klesly zhruba o čtyřicet procent a to ukazuje, že tlak na celoevropské řešení je úspěšný, protože už samotné svolání Rady pro energetiku a debata o tom, jak společného řešení docílit, vedly k tomu, že ceny elektrické energie významně klesly. Je to dobrá zpráva pro spotřebitele a je to samozřejmě i motivace pro nás, abychom pokračovali v přesvědčování dalších států Evropské unie tak, abychom co nejdříve našli společné řešení. A mohu říci, že ke společnému řešení se v posledních dnech a hodinách přiklání stále více zemí,“ uvedl premiér Fiala.

Vláda připravuje i další národní kroky, pokud by se celoevropské řešení nenašlo. „Pro veřejné instituce pracujeme také na nějaké formě státního obchodníka s energiemi, abychom zajistili dostatek energií pro kritickou infrastrukturu a veřejné instituce,“ podotkl předseda vlády. Vláda také na jednání zřídila novou pozici vládního zmocněnce pro posílení odolnosti a modernizaci ekonomiky a do této funkce jmenovala bývalého ředitele agentury CzechInvest Tomáše Hrudu. Prvním úkolem nového zmocněnce bude připravit vládě podklady pro rozhodnutí o případném využití půjčky na modernizaci domácí energetiky z evropského Nástroje pro oživení a odolnost a bude koordinovat čerpání peněz z evropských zdrojů.

„Chtěl bych v této souvislosti varovat občany před tím, aby nepodléhali zdánlivě jednoduchým řešením, která přinášejí do veřejného prostoru populisté z jedné či z druhé strany, kteří mají jeden zájem, jak jsme to viděli v minulosti, a to je větší připoutávání České republiky k Rusku,“ prohlásil premiér Fiala. „Vláda pracuje velmi intenzivně jak na evropském, tak i na národním řešení a obě tato řešení by se měla doplňovat. Žádné rychlé a jednoduché recepty bohužel v této oblasti nefungují, a naopak by přinesly zásadní hrozby pro Českou republiku, pro naše občany, podnikatele i firmy,“ dodal.

Vláda připravil i další formy pomoci firmám a podnikatelům. Schválila návrh novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou a doplnění zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, které mají umožnit ještě větší podporu likvidity firem postižených dopady ruské agrese na Ukrajinu formou dotovaných státních záruk na investiční úvěry nebo na úvěry na pracovní kapitál prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti.

Novela má zajistit, aby záruky za úvěry za podmínek, které platily kvůli pandemii nemoci covid-19, mohly být použity i za jiných mimořádných událostí rozhodnutím vlády. Kabinet současně navrhl, aby byl stávající koncept státní podpory vývozní transakce doplněn o koncept podpory vývozně orientovaných podnikatelských subjektů při jejich aktivitách vedoucích ke zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti, na čemž se bude podílet i Česká exportní banka.

Firmám a podnikatelům má pomoci také připravený antibyrokratický balíček. Vychází ze závazku vlády v programovém prohlášení a jeho cílem je identifikovat a odstranit zbytné zákony, povinnosti nebo další byrokratické úkony, které znesnadňují podnikatelům život. Ministr pro legislativu v první fázi identifikoval dvacet takových zbytných nařízení. Kolegům ve vládě proto navrhl mimo jiné zjednodušení daňových odpisů, umožnění vedení účetnictví v cizí měně či zrušení povinnosti pro zaměstnavatele sestavovat písemný rozvrh dovolených svých zaměstnanců. Dotčení ministři mají za úkol do 31. prosince informovat vládu, jak navržená opatření zrealizovali.

Články autora Petr Kučera

Nejnovější články

Expertní pohled
Ne x Oprávněné podnikání a odpovědnost

Vnést jasno je cílem projektu ACK ČR Strategické...

Přímo zjevením byla úvodní prezentace Jana Strakoše, ředitele...

V dikci předpisů nic nového pod sluncem, cestovní...

Některá cestovní agentura či jiná organizace by se...

Školní zájezdy, pobyty a výlety pod regule zákona...

Ale je tu ještě jeden pádný důvod, proč...

I tato konference ACK ČR byla zdařilá. Přinesla...

Analýzy
Ochrana oznamovatelů: Zaměstnanci se bojí odvetných opatření

Nový zákon o ochraně oznamovatelů,  takzvaných whistleblowerů, nabyl...

Jedním z hlavních ustanovení zákona je povinnost zaměstnavatelů...

Výzkum společnosti Moore mezi zaměstnanci firem s více...

Tyto výsledky poukazují na potřebu rozšíření povědomí o...

Vzhledem k množství povinností, které tato nová legislativa...

Cestovní ruch
Overtourism po pandemii covid-19

Nová publikace, jejímiž autory jsou Gert-Jan Hospers z...

Kapitola o Praze, pod názvem Tourist City Prague...

Nejnovější Aktuality

Cestovní ruch
Mezinárodní projekt poutavě přibližuje udržitelný cestovní ruch

Nízkouhlíkový cestovní ruch, známý také jako udržitelný nebo...

Abychom se k nízkouhlíkovému cestovnímu ruchu přiblížili, musíme zvýšit...

Projekt Vinci byl financován s podporou Evropské komise...

Aktuality
Hoteliéři ocenili Aleše Hámu a pořad S karavanem po Česku

Mezi oceněné patří hotely, které excelují ve službách,...

Mimořádné ocenění převzal také moderátor a herec Aleš...

„Naše asociace každým rokem vybírá jeden významný počin,...

Expertní pohled
INCIEN vyzývá: Dekarbonizujte průmysl

Institut věří, že bez cirkulární ekonomiky se dekarbonizace...

Mnohem větší prostor než dosud by proto měly...

Ocelový šrot se pro výrobu oceli využívá už...

Problémem je i to, že dosavadní národní strategie...