×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny2. 11. 2022 07:01

Češi si chtějí brigádou přivydělat ke stávajícímu příjmu

Za nedostatek brigádníků si mohou firmy samy

Podzim je již tradičně obdobím, kdy řada obchodních a logistických firem hledá brigádníky pro nadcházející vánoční sezónu. I přesto, že kvůli velkému zdražování roste zájem Čechů o přivýdělek, brigádníků je stále nedostatek. Firmy totiž nejčastěji hledají pracovníky na celé směny, a ty se lidem špatně kombinují s jejich stávajícím zaměstnáním. Pracovníky navíc většinou potřebují ze dne na den. I proto je letos největší zájem o brigády ze strany ukrajinských žen. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment.

Marta Lipovská autor

Foto: Shutterstock.com Brigádníků je málo, na vině jsou firmy a nabízené úvazky Foto: Shutterstock.com

Zájem o brigády mezi Čechy sice roste, jde jim však spíš o přivýdělek ke stávajícímu zaměstnání. Nabídky firem ovšem ve většině případů kombinovatelné s jinou prací nejsou. „Firmy nejčastěji hledají pracovníky, kteří jsou schopní pracovat na plný úvazek. Nabídek na pár hodin denně či týdně, po kterých je mezi uchazeči největší hlad, je bohužel minimum. Na rozdíl od předchozích let, kdy mezi uchazeči převládali studenti a důchodci, se tak letos o nabízené brigády zajímají zejména ukrajinské ženy, které do Česka uprchly před válkou. Právě jim brigády na celé směny vyhovují, z důvodu péče o děti však často upřednostňují spíše jednosměnný provoz,“ vysvětluje Jitka Součková, marketingová ředitelka Grafton Recruitment.

I přes rostoucí zájem uchazečů je tak kvůli nedostatku zkrácených brigádnických úvazků ve většině regionů brigádníků nedostatek. Nejvíce chybí v Olomouckém kraji, na Vysočině a v Praze. „Posílit své týmy před Vánoci potřebují tradičně zejména obchodníci a logistické společnosti, pro které předvánoční čas představuje vrchol sezóny. Nejvíce poptávek aktuálně registrujeme v logistice, kde začínají růst objemy přepravovaných balíků. Firmy hledají zejména pickery, kteří balíky třídí na depech vždy předtím, že s nimi vyjedou řidiči k adresátům,“ doplňuje Jitka Součková s tím, že velmi často firmy potřebují pracovníky ze dne na den. Hledají tedy uchazeče bez závazků, kteří dokáží pružně reagovat a obratem nastoupit.

Navzdory inflaci a tlaku na navyšování mezd se finanční ohodnocení brigádníků příliš nezměnilo. Zaměstnavatelé zvyšovaly jejich mzdy jen minimálně, obvykle na úrovni 5 procent. Hodinová sazba se může již tradičně měnit v závislosti na daném regionu i oboru. V loňském roce si například v Praze vydělali brigádníci v logistice průměrně 150 Kč za hodinu, letos je to 160 Kč za hodinu. Mimo hlavní město nejsou mzdy brigádníků ve skladech o moc rozdílné a pohybují se od 145 do 155 Kč za hodinu. V případě kancelářských činností je tato částka obvykle o něco vyšší.

Články autora Marta Lipovská

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč je dobré naučit se říkat NE!

To jsou všechno jistě velice důležité věci, a...

Nezařazené
Česká síť inovačních center Ynovate se rozšiřuje na Slovensko

Síť Ynovate vznikla na půdorysu dřívější spolupráce agentur...

„Propojujeme firmy s experty z celé České republiky....

„Žilinský kraj je historicky regionem inovativních a odvážných...

Nezařazené
Česku bez vize hrozí totální kolaps

Prvním krokem k budoucnosti je podle Zdeňka Zajíčka...

„Musíme vykročit z bludného kruhu, jinak skutečně zůstaneme...