Středa 19. června 2024
ikona hodiny30. 11. 2022 06:42

Otazníky kolem plynu: Zimu zvládneme, krize nekončí

Mezinárodní energetická agentura IEA vydala report, ve kterém ukazuje, co Evropu čeká příští topnou sezónu. Zpráva má jasný název – Na přípravu na příští zimu není nikdy příliš brzy: plynová bilance Evropy pro roky 2023-2024.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Otazníky kolem plynu: Zimu zvládneme, krize nekončí Foto: Shutterstock.com

Ukazuje, že dodávky zemního plynu z Ruska do Evropské unie plynovody se v prvních deseti měsících roku 2022 snížily o polovinu ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. To představuje pokles o 60 miliard metrů krychlových. Za celý rok se očekává pokles ruských dodávek plynovody o více než 55 %, tedy o 80 miliard m3. To vytvořilo bezprecedentní tlak na evropský i světový trh s plynem.

Dobrou zprávou je, že zásobníky plynu v EU jsou nyní naplněny z 95 %, což je o 5 %, tedy o 5 miliard m3, více, než je jejich pětiletý průměr. Nicméně plnění zásobníků EU v létě 2022 bylo ovlivněno dvěma faktory, které se v roce 2023 nemusí opakovat: plynovodem přišlo z Ruska stále 30 miliard m3 plynu a nižší dovoz LNG do Číny v důsledku lockdownů a zero covid policy, které způsobily nižší růst tamní ekonomiky a tedy i nižší spotřebu.

Infografika: ČS Infografika: ČS

IEA proto píše, že polštář, který poskytují mírné teploty během letošního podzimu, nižší ceny plynu a vysoká úroveň zásob, by neměl vést k příliš optimistickým předpovědím do budoucna. Kombinace nižší než obvyklé poptávky po plynu v říjnu a přetrvávajícího silného přílivu LNG vytvořila silný tlak na pokles cen denního dodání, které do konce října klesly pod 10 USD/MMBtu, což desetina historického maxima 100 USD/MMBtu na konci srpna. Evropa však ještě není z nejhoršího venku: čeká ji topná sezóna 2023-2024 a tu ovlivní několik faktorů, především ruský a čínský.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Za prvé, celosvětová nabídka LNG se v roce 2023 pravděpodobně zvýší pouze o 20 miliard m3. To je mnohem méně než pravděpodobné další snížení dodávek z ruských plynovodů. Letos Rusko dodalo plynovody 60 miliard m3, příští rok v optimistickém scénáři čekáme polovinu, ale možná je i nula.

A pak čínský faktor. Pokud čínská vláda omezí tvrdé lockdowny, tak by se dovoz LNG do Číny mohl v příštím roce zvýšit a přiblížit se úrovni z roku 2021. Toto navýšení by pokrylo z 85 % očekávaný nárůst celosvětových dodávek LNG. A velkou část z nich má Čína nasmlouvánu už teď. To omezí objem dodávek do Evropy.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Pokud se dodávky ruského plynu do EU zcela zastaví a dovoz čínského LNG se obnoví na úroveň roku 2021, mohla by Evropa v klíčovém letním období pro doplňování zásobníků plynu v roce 2023 čelit výpadku nabídky a poptávky ve výši 30 miliard m3. Což by představovalo téměř polovinu plynu potřebného k naplnění zásobníků na 95 % kapacity do začátku topné sezóny 2023-24.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Co s tím? Zvládnutí letošní topné sezóny bude fajn, ale krize nekončí. Ke snížení rizika prohloubení energetické a plynové krize je třeba rychleji zavádět opatření v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a tepelných čerpadel, vyjmenovává IEA. To bude vyžadovat okamžitá opatření ze strany vlád. A další tlak na urychlení strukturálních změn a snížení spotřeby plynu. Nutná je příprava na přechod na jiná paliva v průmyslu a energetice, změna chování…

Abychom nekončili tak pesimisticky: Prostor pro zvýšení energetické efektivity je u nás značný. Připomínám, že naše spotřeba energie na jednotku HDP je o 50 % vyšší než v Německu. O polovinu! Přitom Německo v poslední době překvapuje pozitivně. Čekal se pokles německé ekonomiky ve 3Q 22 a přišel mezikvartální růst o 0,3 %, který byl nakonec revidován na 0,4 %. Navíc průzkumy mezi německými firmami ukazují, že 75 % německých podniků, které spotřebovávají plyn, jej šetří, aniž by snížily svou produkci.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Expertní pohled
Fed sazby letos už moc snižovat nebude

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání...

Americká měnová autorita ve středu ponechala svou hlavní...

Cestovní ruch
Letiště Praha produkuje jen čtvrtinu emisí CO₂ oproti dřívějšku

„Nejprve jsme se zaměřili na snižování dopadů na...

Letiště Praha využívá hned několik projektů, které mu...

Aktuality
Otevřela se nová laboratoř užitečná pro léčbu rakoviny

Laboratoř v Řeži bude po skončení testovacího provozu dodávat...

Radionuklid aktinium-225 (225Ac) je jedním z nejslibnějších zdrojů tzv....

Dohoda o spolupráci mezi Ústavem jaderné fyziky AV...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Proč na sebe křičíme?

V tomto ohledu je ale podstatné, že EU...

První obrázek ukazuje, že v biotech a digitální...

Čím častější společenství procházelo krizemi, tím nakonec bylo...

A do třetice: když s námi někdo nesouhlasí,...

Analýzy ze Spořky
Posledních deset minut, čipy a negativita

Běžný obchodní den na akciovém trhu (S&P 500)...

Proč jsou politici negativní, zesměšňují protivníky nebo na...

Analýzy ze Spořky
Pokrok a Čína

Hannah Ritchie to popsala excelentně. Za prvé pokrok...

Není bez zajímavosti podívat se na to, jak...

Od té doby se situace prudce změnila. Mzdy...

Pokud Čína něco je, tak je robotizovanou ekonomikou....