×

SLEDUJTE SNĚM HOSPODÁŘSKÉ KOMORY ONLINE – VE STŘEDU 31. KVĚTNA

Středa 31. května 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny30. 11. 2022 06:42

Otazníky kolem plynu: Zimu zvládneme, krize nekončí

Mezinárodní energetická agentura IEA vydala report, ve kterém ukazuje, co Evropu čeká příští topnou sezónu. Zpráva má jasný název – Na přípravu na příští zimu není nikdy příliš brzy: plynová bilance Evropy pro roky 2023-2024.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Otazníky kolem plynu: Zimu zvládneme, krize nekončí Foto: Shutterstock.com

Ukazuje, že dodávky zemního plynu z Ruska do Evropské unie plynovody se v prvních deseti měsících roku 2022 snížily o polovinu ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. To představuje pokles o 60 miliard metrů krychlových. Za celý rok se očekává pokles ruských dodávek plynovody o více než 55 %, tedy o 80 miliard m3. To vytvořilo bezprecedentní tlak na evropský i světový trh s plynem.

Dobrou zprávou je, že zásobníky plynu v EU jsou nyní naplněny z 95 %, což je o 5 %, tedy o 5 miliard m3, více, než je jejich pětiletý průměr. Nicméně plnění zásobníků EU v létě 2022 bylo ovlivněno dvěma faktory, které se v roce 2023 nemusí opakovat: plynovodem přišlo z Ruska stále 30 miliard m3 plynu a nižší dovoz LNG do Číny v důsledku lockdownů a zero covid policy, které způsobily nižší růst tamní ekonomiky a tedy i nižší spotřebu.

Infografika: ČS Infografika: ČS

IEA proto píše, že polštář, který poskytují mírné teploty během letošního podzimu, nižší ceny plynu a vysoká úroveň zásob, by neměl vést k příliš optimistickým předpovědím do budoucna. Kombinace nižší než obvyklé poptávky po plynu v říjnu a přetrvávajícího silného přílivu LNG vytvořila silný tlak na pokles cen denního dodání, které do konce října klesly pod 10 USD/MMBtu, což desetina historického maxima 100 USD/MMBtu na konci srpna. Evropa však ještě není z nejhoršího venku: čeká ji topná sezóna 2023-2024 a tu ovlivní několik faktorů, především ruský a čínský.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Za prvé, celosvětová nabídka LNG se v roce 2023 pravděpodobně zvýší pouze o 20 miliard m3. To je mnohem méně než pravděpodobné další snížení dodávek z ruských plynovodů. Letos Rusko dodalo plynovody 60 miliard m3, příští rok v optimistickém scénáři čekáme polovinu, ale možná je i nula.

A pak čínský faktor. Pokud čínská vláda omezí tvrdé lockdowny, tak by se dovoz LNG do Číny mohl v příštím roce zvýšit a přiblížit se úrovni z roku 2021. Toto navýšení by pokrylo z 85 % očekávaný nárůst celosvětových dodávek LNG. A velkou část z nich má Čína nasmlouvánu už teď. To omezí objem dodávek do Evropy.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Pokud se dodávky ruského plynu do EU zcela zastaví a dovoz čínského LNG se obnoví na úroveň roku 2021, mohla by Evropa v klíčovém letním období pro doplňování zásobníků plynu v roce 2023 čelit výpadku nabídky a poptávky ve výši 30 miliard m3. Což by představovalo téměř polovinu plynu potřebného k naplnění zásobníků na 95 % kapacity do začátku topné sezóny 2023-24.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Co s tím? Zvládnutí letošní topné sezóny bude fajn, ale krize nekončí. Ke snížení rizika prohloubení energetické a plynové krize je třeba rychleji zavádět opatření v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a tepelných čerpadel, vyjmenovává IEA. To bude vyžadovat okamžitá opatření ze strany vlád. A další tlak na urychlení strukturálních změn a snížení spotřeby plynu. Nutná je příprava na přechod na jiná paliva v průmyslu a energetice, změna chování…

Abychom nekončili tak pesimisticky: Prostor pro zvýšení energetické efektivity je u nás značný. Připomínám, že naše spotřeba energie na jednotku HDP je o 50 % vyšší než v Německu. O polovinu! Přitom Německo v poslední době překvapuje pozitivně. Čekal se pokles německé ekonomiky ve 3Q 22 a přišel mezikvartální růst o 0,3 %, který byl nakonec revidován na 0,4 %. Navíc průzkumy mezi německými firmami ukazují, že 75 % německých podniků, které spotřebovávají plyn, jej šetří, aniž by snížily svou produkci.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Aktuality
Komunikace s politickou reprezentací nebyla vždy snadná

Vážený pane premiére, pane místopředsedo Poslanecké sněmovny, vážené...

Pane premiére, vážení hosté, dámy a pánové, závěrem...

Cestovní ruch
Praha láká turisty na brutalistní stavby

„Souzníme s Vladimírem 518 v tom, že chceme...

„Největší odkaz této architektury do dnešní doby je...

„Ať už se jedná o prohlídky Kongresového centra,...

Analýzy
Zadavatelé o progresivním zadávání veřejných zakázek

Výkon technického dozoru investora (zákon používá pojem Technický...

Výkon technického dozoru na stavbách může být vykonáván...

Výkon technického dozoru zajišťuje kontrolu a dohled nad...

Podle názoru projektantů nepanuje u veřejných zadavatelů jednotné...

Hlavní závěry Konference investorů a dozorových firem, která...

Podle stavebního zákona musí být na stavbách veřejných...

Kvalifikovaný technický dozor by měl mít určité znalosti,...

„Zásadním aspektem práce dozoru stavby je vedle zkušenosti...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Na houpačky do lunaparku smějí jen někteří

Čisté jmění lidí žijících v manželství je vyšší...

A je tu i jiná zajímavá analýza –...

Kdo by si myslel, že větší firmy, se...

Analýzy ze Spořky
Platí friedmanovská teze nebo ne?

Teze o předčasnosti očekávání prvního poklesu základní úrokové...

V projevu taky zmínil poměrně nový koncept momenta...

Guvernér také znovu vrátil k problému snižování inflace...

Tomuto spojení boje proti inflací se stavem likvidity...

Analýzy ze Spořky
Co je dobře a co by mohlo být lépe?

První, penzijní, byl zveřejněn primárně pod vlajkou ministerstva...

Co by v balíku mohlo být lépe V...