×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 2. února 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Otazníky kolem plynu: Zimu zvládneme, krize nekončí

Mezinárodní energetická agentura IEA vydala report, ve kterém ukazuje, co Evropu čeká příští topnou sezónu. Zpráva má jasný název – Na přípravu na příští zimu není nikdy příliš brzy: plynová bilance Evropy pro roky 2023-2024.

David Navrátil ikona hodiny30. 11. 2022 06:42
Foto: Shutterstock.com Otazníky kolem plynu: Zimu zvládneme, krize nekončí Foto: Shutterstock.com

Ukazuje, že dodávky zemního plynu z Ruska do Evropské unie plynovody se v prvních deseti měsících roku 2022 snížily o polovinu ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. To představuje pokles o 60 miliard metrů krychlových. Za celý rok se očekává pokles ruských dodávek plynovody o více než 55 %, tedy o 80 miliard m3. To vytvořilo bezprecedentní tlak na evropský i světový trh s plynem.

Dobrou zprávou je, že zásobníky plynu v EU jsou nyní naplněny z 95 %, což je o 5 %, tedy o 5 miliard m3, více, než je jejich pětiletý průměr. Nicméně plnění zásobníků EU v létě 2022 bylo ovlivněno dvěma faktory, které se v roce 2023 nemusí opakovat: plynovodem přišlo z Ruska stále 30 miliard m3 plynu a nižší dovoz LNG do Číny v důsledku lockdownů a zero covid policy, které způsobily nižší růst tamní ekonomiky a tedy i nižší spotřebu.

Infografika: ČS Infografika: ČS

IEA proto píše, že polštář, který poskytují mírné teploty během letošního podzimu, nižší ceny plynu a vysoká úroveň zásob, by neměl vést k příliš optimistickým předpovědím do budoucna. Kombinace nižší než obvyklé poptávky po plynu v říjnu a přetrvávajícího silného přílivu LNG vytvořila silný tlak na pokles cen denního dodání, které do konce října klesly pod 10 USD/MMBtu, což desetina historického maxima 100 USD/MMBtu na konci srpna. Evropa však ještě není z nejhoršího venku: čeká ji topná sezóna 2023-2024 a tu ovlivní několik faktorů, především ruský a čínský.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Za prvé, celosvětová nabídka LNG se v roce 2023 pravděpodobně zvýší pouze o 20 miliard m3. To je mnohem méně než pravděpodobné další snížení dodávek z ruských plynovodů. Letos Rusko dodalo plynovody 60 miliard m3, příští rok v optimistickém scénáři čekáme polovinu, ale možná je i nula.

A pak čínský faktor. Pokud čínská vláda omezí tvrdé lockdowny, tak by se dovoz LNG do Číny mohl v příštím roce zvýšit a přiblížit se úrovni z roku 2021. Toto navýšení by pokrylo z 85 % očekávaný nárůst celosvětových dodávek LNG. A velkou část z nich má Čína nasmlouvánu už teď. To omezí objem dodávek do Evropy.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Pokud se dodávky ruského plynu do EU zcela zastaví a dovoz čínského LNG se obnoví na úroveň roku 2021, mohla by Evropa v klíčovém letním období pro doplňování zásobníků plynu v roce 2023 čelit výpadku nabídky a poptávky ve výši 30 miliard m3. Což by představovalo téměř polovinu plynu potřebného k naplnění zásobníků na 95 % kapacity do začátku topné sezóny 2023-24.

Infografika: ČS Infografika: ČS

Co s tím? Zvládnutí letošní topné sezóny bude fajn, ale krize nekončí. Ke snížení rizika prohloubení energetické a plynové krize je třeba rychleji zavádět opatření v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a tepelných čerpadel, vyjmenovává IEA. To bude vyžadovat okamžitá opatření ze strany vlád. A další tlak na urychlení strukturálních změn a snížení spotřeby plynu. Nutná je příprava na přechod na jiná paliva v průmyslu a energetice, změna chování…

Abychom nekončili tak pesimisticky: Prostor pro zvýšení energetické efektivity je u nás značný. Připomínám, že naše spotřeba energie na jednotku HDP je o 50 % vyšší než v Německu. O polovinu! Přitom Německo v poslední době překvapuje pozitivně. Čekal se pokles německé ekonomiky ve 3Q 22 a přišel mezikvartální růst o 0,3 %, který byl nakonec revidován na 0,4 %. Navíc průzkumy mezi německými firmami ukazují, že 75 % německých podniků, které spotřebovávají plyn, jej šetří, aniž by snížily svou produkci.

Nejnovější články

Expertní pohled
Stavební trh čeká letos rok stabilizace

Wienerberger nečeká tak strmý propad stavebního trhu, jaký...

Nasbíraná data společnosti Wienerberger podle Kamila Jeřábka ukazují,...

„První pozitivní signál jsme zaznamenali již v posledním...

Nezařazené
Velký byznys může vyrůst i na vinici

„Naše skupina aktuálně vlastní především společnosti podnikající v...

Mimo finančních úspěchů dosáhl &CORK dalších důležitých milníků....

Současné úspěchy jsou pro celý holding pouze začátek....

Analýzy ze Spořky
Obrana demokratického kapitalismu

Jeho otec se narodil v Rakousku-Uhersku v dubnu...

Vydrží demokratický kapitalismus – spojení liberální demokracie a...

Ekonomické a sociální postavení dělnické třídy v demokraciích...

Problémem byl i vzestup rentiérského kapitalismu. Významným aspektem...

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Obrana demokratického kapitalismu

Jeho otec se narodil v Rakousku-Uhersku v dubnu...

Vydrží demokratický kapitalismus – spojení liberální demokracie a...

Ekonomické a sociální postavení dělnické třídy v demokraciích...

Problémem byl i vzestup rentiérského kapitalismu. Významným aspektem...

Analýzy ze Spořky
Je Česko na prahu důchodové pohromy?

Platí to v Německu a svým způsobem i...

Ukazatel ifo Business Climate Index (průzkum názorů firemních...

V pozadí tohoto zlepšení jsou výrazně příznivější očekávání...

Zatímco český veřejný dluh se (i přes varovné...

Aby to ale nevypadlo, jací jsme v Česku...

Vyjdeme-li ale z listopadové prognózy MF, ani takový...

Analýzy ze Spořky
Očekávaný exodus firem z Ruska se nekoná

Z firem, které v Rusku zůstaly, je 20...

Na podobné téma: tržní podíl Apple na celosvětovém...

Když už mluvíme o Argentině: Brazílie (214 mil....

Covid nás vyhnal z kanceláří domů. A mráz...