Středa 4. října 2023
ikona hodiny25. 8. 2023 11:11

Češi v zahraničí při placení utratí více, než by museli

Jde to levněji a bezpečněji, říká Twisto

Na letní dovolenou do zahraničí podle agentury IPSOS letos vyrazí 63 % Čechů. Podle studie VISA pak 79 % Čechů v zahraničí platí kartou nebo chytrým mobilem a hodinkami. 58 % z nich přitom plánuje používat svou běžnou platební kartu, kterou platí v Česku. Český fintech Twisto však varuje, že směnné kurzy na bankovních platebních kartách mohou dovolenou zbytečně prodražit. Například karty Twisto vydávané Mastercard v tarifu Premium nabízí až o 3 % výhodnější směnné kurzy než banky, vyšší zabezpečení a základní cestovní pojištění. Při používání karty Twisto navíc uživatel neriskuje zneužití vlastních prostředků jako v případě debetní karty.

Kateřina Čejková autor

Foto: Shutterstock.com V zahraničí Češi platí dráž, než je nutné Foto: Shutterstock.com

„Na dovolené bychom neměli zapomínat na bezpečnost a rozumný přístup k financím. Turisté narážejí na problémy při placení, někdy se stávají oběťmi podvodů. Než vyrazíte na cesty, zamyslete se také nad tím, jak budete v destinaci platit. Vhodnou platební metodou totiž můžete ušetřit například na směnných kurzech a lépe ochráníte své peníze před zneužitím. V Twistu chceme být pro uživatele spolehlivými parťáky i na cestách, proto jim nabízíme bezpečnější platební karty, výhodné směnné kurzy a další služby, které se na cestách vždycky můžou hodit,“ vysvětluje Jan Hanzlík, country manager pro Českou republiku v Twistu.

Právě výrazně lepší směnné kurzy, než většinou nabízejí banky při platbách jejich kartou, jsou jednou z možností, jak na dovolené snadno ušetřit. Český fintech Twisto svým uživatelům v tarifu Premium poskytuje základní směnný kurz vydavatele Mastercard, ke kterému si neúčtuje žádnou vlastní marži. Cestovatelé tak mohou při placení s kartou Twisto ušetřit v závislosti na konkrétní měně až tři procenta z útraty. To může v rámci celé dovolené znamenat úsporu stovek až tisíců korun, na kterou uživatele na konci měsíce upozorní aplikace. Další výhodou je například základní cestovní pojištění pro celou rodinu s krytím až do 3 milionů korun za osobu.

Nejbezpečnější placení v zahraničí

Na turisty v zahraničí čeká při placení mnoho nástrah. Až čtvrtina lidí podle průzkumu STEM/MARK stále preferuje platit v zahraničí v hotovosti, z toho 79 % si peníze směňuje ještě v českých směnárnách. Zbytek hotovost vybírá v destinaci buďto z bankomatů, případně ve směnárnách. Na obou místech na ně však čekají nástrahy, které je mohou o peníze připravit. V případě bankomatů jsou to dynamické konverze měn (DCC), v případě směnáren nevýhodné netransparentní kurzy. Twisto proto doporučuje vždy, když je to možné, platit kartou.

„Platba kartou je bezpečnější, zvláště tou virtuální, která je navíc zabezpečena dalšími bezpečnostními prvky Apple Pay a Google Pay, jako je otisk prstu. Zároveň je takřka nemožné je ukrást nebo opsat jejich údaje. Fyzické karty od Twista je také těžší zneužít, protože na sobě nemají napsaný třímístný bezpečnostní kód, který uživatel najde pouze v aplikaci. Aplikace na každou transakci upozorní a je z ní možné kartu zablokovat. V případě zneužití Twisto karty navíc nečelí uživatel zablokování vlastních finančních prostředků jako při zneužití debetní karty. Twisto by proto nemělo chybět v digitální nebo fyzické peněžence žádného cestovatele,“ popisuje Hanzlík.

Nejnovější články

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Aktuality
Začíná lázeňský a balneologický kongres

„Přípravy tohoto setkání byly opravdu dlouhé a intenzivní,...

Program je rozdělen do tří sekcí – ESPA,...

Analýzy
Přes 40 % zákazníků neplatí faktury včas

„Opožděné platby zatím větší část firem finančně nepoškozuje....

„Pracovníky, které firmy potřebují na dokončení zakázek, ale...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
O krok napřed před nejlepšími

Tolik dnešní tak trochu jiný pohled na Konplan,...

V příští epizodě se zaměříme na to, co...

Nezařazené
Nikdo nestojí o dlouhodobé pracovní neschopnosti

Jaká je pozice prevence v systému českého zdravotnictví?...

Pohled z praxe
Haidi ušetří nemocnici měsíčně týden práce

„HAIDI umožňuje, aby se lékaři na problematiku nemocničních...

Ačkoli některé evropské nemocnice vykazují incidenci těchto infekcí...

Síť Svět zdraví si, stejně jako řada dalších...

„Díky HAIDI se nám zjednodušilo vyhledávání infekcí ve...