Sobota 15. června 2024
ikona hodiny25. 8. 2023 11:11

Češi v zahraničí při placení utratí více, než by museli

Jde to levněji a bezpečněji, říká Twisto

Na letní dovolenou do zahraničí podle agentury IPSOS letos vyrazí 63 % Čechů. Podle studie VISA pak 79 % Čechů v zahraničí platí kartou nebo chytrým mobilem a hodinkami. 58 % z nich přitom plánuje používat svou běžnou platební kartu, kterou platí v Česku. Český fintech Twisto však varuje, že směnné kurzy na bankovních platebních kartách mohou dovolenou zbytečně prodražit. Například karty Twisto vydávané Mastercard v tarifu Premium nabízí až o 3 % výhodnější směnné kurzy než banky, vyšší zabezpečení a základní cestovní pojištění. Při používání karty Twisto navíc uživatel neriskuje zneužití vlastních prostředků jako v případě debetní karty.

Kateřina Čejková autor

Foto: Shutterstock.com V zahraničí Češi platí dráž, než je nutné Foto: Shutterstock.com

„Na dovolené bychom neměli zapomínat na bezpečnost a rozumný přístup k financím. Turisté narážejí na problémy při placení, někdy se stávají oběťmi podvodů. Než vyrazíte na cesty, zamyslete se také nad tím, jak budete v destinaci platit. Vhodnou platební metodou totiž můžete ušetřit například na směnných kurzech a lépe ochráníte své peníze před zneužitím. V Twistu chceme být pro uživatele spolehlivými parťáky i na cestách, proto jim nabízíme bezpečnější platební karty, výhodné směnné kurzy a další služby, které se na cestách vždycky můžou hodit,“ vysvětluje Jan Hanzlík, country manager pro Českou republiku v Twistu.

Právě výrazně lepší směnné kurzy, než většinou nabízejí banky při platbách jejich kartou, jsou jednou z možností, jak na dovolené snadno ušetřit. Český fintech Twisto svým uživatelům v tarifu Premium poskytuje základní směnný kurz vydavatele Mastercard, ke kterému si neúčtuje žádnou vlastní marži. Cestovatelé tak mohou při placení s kartou Twisto ušetřit v závislosti na konkrétní měně až tři procenta z útraty. To může v rámci celé dovolené znamenat úsporu stovek až tisíců korun, na kterou uživatele na konci měsíce upozorní aplikace. Další výhodou je například základní cestovní pojištění pro celou rodinu s krytím až do 3 milionů korun za osobu.

Nejbezpečnější placení v zahraničí

Na turisty v zahraničí čeká při placení mnoho nástrah. Až čtvrtina lidí podle průzkumu STEM/MARK stále preferuje platit v zahraničí v hotovosti, z toho 79 % si peníze směňuje ještě v českých směnárnách. Zbytek hotovost vybírá v destinaci buďto z bankomatů, případně ve směnárnách. Na obou místech na ně však čekají nástrahy, které je mohou o peníze připravit. V případě bankomatů jsou to dynamické konverze měn (DCC), v případě směnáren nevýhodné netransparentní kurzy. Twisto proto doporučuje vždy, když je to možné, platit kartou.

„Platba kartou je bezpečnější, zvláště tou virtuální, která je navíc zabezpečena dalšími bezpečnostními prvky Apple Pay a Google Pay, jako je otisk prstu. Zároveň je takřka nemožné je ukrást nebo opsat jejich údaje. Fyzické karty od Twista je také těžší zneužít, protože na sobě nemají napsaný třímístný bezpečnostní kód, který uživatel najde pouze v aplikaci. Aplikace na každou transakci upozorní a je z ní možné kartu zablokovat. V případě zneužití Twisto karty navíc nečelí uživatel zablokování vlastních finančních prostředků jako při zneužití debetní karty. Twisto by proto nemělo chybět v digitální nebo fyzické peněžence žádného cestovatele,“ popisuje Hanzlík.

Nejnovější články

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Expertní pohled
Využijte potenciál firemních vozů naplno

Proč si pořídit monitoring vozidel? Čím může usnadnit...

Kniha jízd nebo sledování aktuální polohy jsou základní...

Jde o tzv. Vysvědčení řidiče. Jedná se o pravidelné hodnocení jízdních...

Nejnovější Pohled z praxe

Pohled z praxe
Největším přínosem pro firmu jsou spokojení lidé

Historie firmy sahá do roku 1922, kdy ji...

Začátky přitom byly skromné, firma začínala ve třech...

Firma musela překonávat potíže spojené s ruskou agresí na Ukrajině....

HENNLICH rovněž myslí na svoje zaměstnance, za což dostal...

Pohled z praxe
Hliník je materiál budoucnosti

Kdy jste začal podnikat a proč zrovna s materiály z hliníku?...

Jak energeticky náročný je provoz vaší firmy, komplikuje...

Umíte řadu jazyků, je to u vás v rodině tradice,...

Pohled z praxe
Ústecký kraj těží z výhodné polohy i průmyslové tradice

Jak byste charakterizovala Ústecký kraj, co byste na něm...

Jste ředitelkou krajské hospodářské komory, jak svým členům...