Sobota 2. prosince 2023
ikona hodiny16. 11. 2023 09:15

Cenu za udržitelnost získala přepravní firma Wereldo

Díky vlastnímu algoritmu dokáže snižovat počet kamionů na silnicích

Firma Wereldo získala titul Startup roku Jihomoravského kraje – Cena za udržitelnost. Ve spolupráci s Nadací Partnerství a Jihomoravským krajem cenu letos vůbec poprvé vyhlásila inovační agentura JIC. Soutěž je určena pro startupy, které nabízejí inspirativní a inovativní produkty nebo projekty v oblasti environmentálních a sociálních inovací. Cenu předal dnes 15. listopadu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich v rámci konference Velvet Innovation.

Martin Gillár Martin Gillár autor

Čtrnáct let se věnuje hlavně public relations a content managementu, má za sebou praxi v médiích i práci pro nevládní organizace a v komerčním sektoru. V minulosti se podílel na komunikačních kampaních týkajících se výrazných společenských témat a vedl mimo jiné i komunikaci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Poslední roky působí v inovační agentuře JIC, kde má na starosti spolupráci s médii, obsahovou strategii a zároveň předává zkušenosti z marketingu začínajícím podnikatelům a studentům.

Foto: Jakub Čáp Startupem roku v oblasti udržitelnosti na jižní Moravě je Wereldo Foto: Jakub Čáp

„Na jižní Moravě vznikají inovace, které mohou opravdu reálně pomoci zvládat lidem výzvy, které se řeší po celém světě. Tahle cena vznikla proto, abychom je veřejnosti představili a inspirovali ostatní, že má smysl dělat věci jinak,“ domnívá se hejtman Jan Grolich.

Z celkem 19 nominovaných firem vybrala odborná porota jmenovaná Nadací Partnerství jako letošního laureáta firmu Wereldo, která působí v oblasti logistiky. Vyvinula vlastní algoritmus, díky kterému je schopna výrazně zefektivňovat přepravní služby. „Pro klienty jsme klasickým dopravcem, ale to naše tajemství je uvnitř. Je to způsob, jakým plánujeme kamiony. Používáme k tomu vlastní algoritmy umožňující snižovat náklady za dopravu, a hlavně tím snižujeme počet prázdných kamionů na silnicích a tím i dopad tohoto způsobu přepravy na životní prostředí,“ vysvětluje ředitel firmy Tomáš Zahradník, v čem je Wereldo unikátní.

Odborná komise, kterou nominovala Nadace Partnerství, ocenila to, že firma přináší poměrně přelomové řešení do jinak konzervativního odvětví. „Jedná se o technologii, která může mít opravdu výrazný globální dopad a s ním i úspěch. Už teď je firma zainvestovaná, má správnou startupovou dynamiku a stojí na hodnotách, do nichž se velmi silně propisuje téma udržitelnosti. A to je u startupu v této fázi vývoje velmi vzácné,“ podotýká jeden z porotců, Michal Hrabí, který v minulosti vedl mezinárodně úspěšnou firmu Phonexia. Kromě něj byl porotě spoluzakladatel startupu FaceUp David Špunar, Monika Ptáčníková, která mimo jiné spoluzakládala organizaci Czechitas, nebo třeba ředitelka brněnské zoo Radana Dungelová.

Mezi dalšími adepty na cenu bylo třeba známé Nesnězeno, firma na recyklaci plastu rPET, u níž porota ocenila odvahu investovat, nebo aplikace Plant ID na rozpoznávání rostlin. Ta má podle porotců velký potenciál pro rychlý byznysový růst. Technologii lze totiž využít i v jiných oblastech. U firmy vyrábějící ekologický sortiment z oblasti péče o tělo i domácnost Tierra Verde pak zase porota oceňovala komplexní přístup k udržitelnosti.

„Věříme, že inovace mohou pomoci řešit lidstvu výzvy spojené s udržitelností. A seznam nominovaných ukázal, že takové firmy máme i tady v Jihomoravském kraji,“ uzavírá ředitel inovační agentury JIC Petr Chládek.

Články autora Martin Gillár

Nejnovější články

Cestovní ruch
Výjimečné zážitky, které vás spojí!

Od firemních setkání přes teambuildingy až po spektakulární...

Všestranné konferenční prostory: Ať už pořádáte konferenci, uvedení...

Relaxace a odpočinek: Po dlouhém dni plném jednání...

Zkušený eventový tým: Tým specialistů hotelu Aquapalace se...

Nespokojte se s průměrností, když můžete být výjimeční!...

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Smartwings otevřou pravidelnou linku Praha – Atény  

Let QS1140 bude odlétat z Letiště Václava Havla...

Kromě Atén nabídne letecká společnost Smartwings v letním...

Aktuality
Raketový týden pro české FTMO

„V Londýně jsme se hlavně chtěli setkat se...

Vedle úspěchu v Londýně si FTMO odneslo také...

Aktuality
Akcelerátor Start it @ČSOB vybral devět nových českých startupů

„Vybírali jsme takové firmy, které přinášejí lepší řešení...

Vybrané začínající projekty mohou po dobu pěti měsíců...

Program Start it @ČSOB pomohl od roku 2018...