Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny7. 7. 2024 11:04

Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Díl první: Tvorba textů, newsletterů nebo e-mailů

Generativní umělá inteligence je technologie, která za vás dokáže vytvářet texty, obrázky, hudbu a další obsah na základě analýzy obrovského množství dat. Představte si, že máte asistenta, který vám pomůže napsat e-mail, vytvořit marketingový text nebo připravit prezentaci – a to vše během pár vteřin. Takový asistent vám ušetří spoustu času a zlepší vaši produktivitu.

Vítězslav Klement Vítězslav Klement autor

Expert na strategickou komunikaci, majitel PR agentury Lost Bunny Communication. Absolvoval zahraniční stáže v Dubaji a Madridu. Pravidelně vede veřejná školení a také přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je také autorem webu svetmetaverse.cz.

Foto: Shutterstock.com Využití umělé inteligence ve vaší firmě Foto: Shutterstock.com

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve vaší firmě využít textové generativní nástroje umělé inteligence.

Možnosti využití textově generativní umělé inteligence ve vaší firmě

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké, jednou z hlavních oblastí je potom marketing a komunikace. Nástroje jako ChatGPT vám mohou pomoci rychle vytvořit kvalitní obsah pro sociální sítě, blogy nebo newslettery. Představte si třeba, že potřebujete napsat několik verzí reklamního textu a zjistit, která z nich funguje nejlépe – AI to zvládne za vás během pár sekund!

Další oblastí je zákaznická podpora. ChatGPT a podobné nástroje můžete použít pro automatizaci odpovědí na časté dotazy zákazníků, což šetří čas a zvyšuje efektivitu. Chatboti mohou fungovat 24/7 a okamžitě reagovat na dotazy zákazníků, čímž zvyšují jejich spokojenost.

Generativní AI vám může také pomoci s interní dokumentací. Potřebujete rychle vytvořit report nebo interní dokument? AI to zvládne za vás. Můžete tak uvolnit ruce svým zaměstnancům, aby se mohli věnovat strategičtějším úkolům.

Další konkrétní způsoby využití například následující

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje může zlepšit komunikaci s vašimi zákazníky a udržovat je být v obraze o vašich novinkách a akcích.

Popisky na web: Rychlé generování kvalitních a SEO-optimalizovaných popisků pro produkty na vašem e-shopu či firemním webu.

Vymýšlení názvů: AI vám může pomoci vymyslet atraktivní a chytlavé názvy pro vaše nové produkty nebo služby.

Co naopak od umělé inteligence nečekejte

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má své limity. Nemůže nahradit lidskou kreativitu a strategické myšlení, alespoň většinou, které jsou klíčové pro úspěch v podnikání. AI může pomoci s generováním nápadů, ale konečné rozhodnutí a tvorba strategie je na vás. Umělá inteligence také nepřemýšlí a nic si sama nemyslí. Řekne vám jen to, co má naučené.

Dalším omezením je etika a citlivé rozhodování. AI není schopna pochopit morální a etické detaily, které jsou často důležité ve vašich obchodních a prodejních krocích. Pamatujte proto, že by AI měla být používána jako nástroj, který doplňuje lidské rozhodování, nikoli ho nahrazuje.

Srovnání Nástrojů: ChatGPT, Copilot a Gemini

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které vám mohou pomoci. ChatGPT od OpenAI je univerzální nástroj pro generování textu, vhodný pro širokou škálu úkolů. Výborně se hodí pro psaní e-mailů, článků a komunikaci se zákazníky.

Zdroj: autor Zdroj: autor

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník při práci s programy Microsoft 365. Pomáhá uživatelům vytvářet obsah v aplikacích jako Word, Excel nebo PowerPoint, automatizuje opakující se úkoly a zvyšuje efektivitu práce. Tento nástroj je ideální pro firmy, které využívají ekosystém Microsoft a chtějí zlepšit produktivitu svých zaměstnanců.

Zdroj: autor Zdroj: autor

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou a vizuální generativní AI. Umožňuje například vytváření marketingových kampaní, které kombinují text a obraz. Tento nástroj je skvělý pro firmy, které chtějí zaujmout své zákazníky vizuálně atraktivním obsahem.

Zdroj: autor Zdroj: autor

Jak vám tedy generativní umělá inteligence pomůže

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu. Místo aby vaši zaměstnanci trávili hodiny psaním a upravováním textů, mohou se soustředit na strategické a kreativní úkoly. Navíc vám AI pomůže rychle reagovat na změny na trhu a přizpůsobit se novým trendům. Je to mocný nástroj, ale zároveň jednoduše dostupný nástroj, který může změnit způsob, jakým vaše firma komunikuje a funguje. Zkuste ještě dnes nástroje jako ChatGPT, Copilot nebo Gemini a uvidíte, jak mohou změnit vaše podnikání k lepšímu.

Články autora Vítězslav Klement

Nejnovější články

Aktuality
Hospodářská komora: Průmysl nesmí být omezován

Kvantitativní část Státní energetické koncepce i Politiky ochrany...

Státní energetická koncepce postrádá podle Komory důsledné vyhodnocení...

Expertní pohled
Spokojení zaměstnanci mohou až o čtvrtinu zvýšit firemní zisk

Změna přístupu z „máme zaměstnance“ na „pracují u...

V době, kdy lidé kladou větší důraz na rovnováhu...

Zaměřte se na člověka: Myslete na to, aby...

Řešte predikci a prevenci: Pomocí strojového učení a...

Trendy
Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

Meziročně tak byly ceny zemědělských výrobců nižší o...

Pokles cen neočekávám v oblasti stavebních prací. Ty byly...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...