Neděle 19. května 2024
ikona hodiny11. 9. 2023 11:40

Měření účinnosti PR komunikace vaší firmy

Jak je vaše firma vidět? Kolik lidí o ní ví? A zapamatovali si nějakou vaši reklamu? Měření účinnosti vašich PR kampaní je nezbytné pro jakékoliv podnikání, které chce porozumět svým cílovým skupinám, optimalizovat své marketingové strategie a dosáhnout úspěchu. Bez ohledu na typ média, který využíváte, je důležité sledovat a vyhodnocovat výsledky vašich kampaní.

Vítězslav Klement Vítězslav Klement autor

Expert na strategickou komunikaci, majitel PR agentury Lost Bunny Communication. Absolvoval zahraniční stáže v Dubaji a Madridu. Pravidelně vede veřejná školení a také přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je také autorem webu svetmetaverse.cz.

Foto: Shutterstock.com Kdo neměří efektivitu komunikace, ten v podstatě mlčí Foto: Shutterstock.com

Vyhodnocování PR komunikace vaší firmy vám zkrátka pomáhá porozumět tomu, co funguje a co ne, a umožňuje vám přizpůsobit svou strategii podle potřeb vašich zákazníků. Kromě toho, měření účinnosti také poskytuje důkazy o hodnotě vašeho PR úsilí pro vedení vaší firmy a další zainteresované strany.

Cíle měření PR komunikace se mohou lišit v závislosti na vaší firmě, vašich potřebách a konkrétní strategii. Mezi tyto cíle zejména patří:

  • Zvýšení povědomí o značce: Měření, jak dobře vaše PR kampaň zvyšuje povědomí o vaší značce mezi cílovou skupinou.
  • Zlepšení veřejného mínění: Hodnocení, jak vaše PR kampaň ovlivňuje vnímání vaší značky veřejností.
  • Zvýšení prodeje: Sledování, jak PR kampaň přispívá k zvýšení prodeje nebo konverzí.
  • Zlepšení uživatelského zapojení: Měření, jak PR kampaň ovlivňuje interakci zákazníků s vaší značkou, například na sociálních médiích.

Současně ale platí, že úspěch vaší PR kampaně se neměří pouze podle jedné metriky nebo cíle. Měření účinnosti PR by tak měl být komplexní proces, který zahrnuje sledování a hodnocení řady metrik a cílů současně.

Jedním z klíčových aspektů úspěšné PR kampaně je schopnost vyhodnotit její efektivitu

Pro hodnocení PR kampaní lze použít několik přístupů:

  • Kvantitativní měření: Sběr a analýza dat, jako jsou prodeje, počet sledujících na sociálních sítích, počet kliknutí na reklamu nebo návštěvnost webové stránky. Toto měření poskytuje konkrétní čísla, která mohou ukázat, jak efektivní je vaše kampaň.
  • Kvalitativní měření: Toto měření je méně konkrétní, ale může poskytnout hlubší pochopení účinnosti kampaně. Může zahrnovat průzkumy zákaznické spokojenosti, focus groups, rozhovory nebo analýzu obsahu.
  • Měření výstupů vs. výsledků: Měření výstupů sleduje konkrétní výsledky kampaně, jako je počet zveřejněných tiskových zpráv, vydané inzerce nebo počet získaných sledujících. Měření výsledků se zaměřuje na to, jak tyto výstupy ovlivnily zákaznické chování, například zvýšení prodeje nebo zlepšení zákaznické spokojenosti.

Měření efektivity a výkonnosti komunikace se také liší v závislosti na zvoleném mediatypu

Dnes se nejvíce bavíme o následujících mediatypech komunikace a a jejich specifikách.

Sociální sítě – jsou vynikajícím nástrojem pro PR, který umožňuje rychlé a přímé interakce se zákazníky. Měření účinnosti může zahrnovat sledování metrik jako počet sledujících, angažovanost (like, komentáře, sdílení), návštěvnost webových stránek přes sociální sítě a konverze. Nástroje jako Google Analytics, Facebook Insights nebo Instagram Analytics vám mohou poskytnout tyto informace.

Online reklama – jako jsou PPC (pay-per-click) kampaně, může být velmi efektivní. Měření účinnosti zahrnuje sledování kliknutí, návštěvnosti webu, konverzí, nákladů na kliknutí (CPC) a návratnosti investic (ROI). Google Ads a Analytics mohou poskytnout tyto informace.

Printová média – Měření účinnosti printové reklamy může být obtížnější, ale je to stále možné. Sledovat lze například počet prodaných výtisků, návštěvnost webových stránek po uveřejnění reklamy nebo dotazování zákazníků, jak se o vaší firmě dozvěděli. Vhodnou cestou je dnes i zahrnutí QR kódů do printové reklamy.

Outdoorová reklama – účinnost této reklamy, jako jsou billboardy, může být také obtížně měřitelná. Nicméně, můžete sledovat metriky jako počet lidí, kteří pravděpodobně reklamu viděli (reach), přírůstek návštěvnosti webových stránek nebo fyzických prodejen, a zákaznické dotazování.

Televize – měření účinnosti může zahrnovat sledování sledovanosti, změn v návštěvnosti webu během a po vysílání reklamy, zvýšení prodeje nebo dotazování zákazníků.

Měření účinnosti PR kampaní je klíčové pro úspěch vašeho podnikání. Pamatujte, že každý typ média má své výhody a nevýhody a je důležité najít správnou rovnováhu, která nejlépe vyhovuje potřebám vašeho podnikání. Bez ohledu na to, které médium si vyberete, současně platí, že nejdůležitější je komunikovat se svými zákazníky efektivním a autentickým způsobem. A že kdo komunikaci neměří, ten prostě neví.

Články autora Vítězslav Klement

Nejnovější články

Cestovní ruch
Show nejen pro šotouše

Letošního ročníku Festivalu, který proběhne pod záštitou místopředsedy...

Kromě krásných parních lokomotiv z tuzemska i ze...

V pátek 13. září 2024 po obědě bude...

Kromě vystavených lokomotiv budou rovněž představeny vozy s...

Cestovní ruch
Inspirace pro svatbu na zámku Nelahozeves

Co zámek nabídne? Dopoledne od 10 hodin je...

V roce 2022 se v ČR uskutečnilo na padesát pět...

Zámek Nelahozeves má konkurenční výhodu v relativní blízkosti Prahy...

Akce Inspirace ke svatbě na zámku se samozřejmě...

Analýzy
Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji

Společnost Fortinet, světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti...

Útoky začaly v průměru 4,76 dní poté, co...

Útoky se týkaly méně než 9 % všech...

Botnety prokázaly neuvěřitelnou odolnost – v průměru trvalo...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Firmy řeší, jak pojmout home office

Výhody plynoucí z možnosti využívání home office jsou...

Videokonferencím se někteří zaměstnanci ještě nedávno vyhýbali. Přinášely...

Do světa spotřební kancelářské elektroniky vstoupily také chytré...

Aktuální meeting roomy by měly být vybavené kvalitní...

Expertní pohled
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls

Na domácím poli hraje koruně do karet změna...

My nadále počítáme s pozvolným posilováním koruny –...

Expertní pohled
Výhled pro černé zlato a možný dopad na ceny benzínu

Termínové kontrakty na ropu BRENT, WTI si připsaly...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý podle listu...