Pátek 29. září 2023

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

ikona hodiny15. 5. 2023 14:38

Vzdělávejte svoje zaměstnance ve virtuální realitě

Virtuální realita a metaverse se stávají stále populárnějšími technologiemi, které se využívají nejen pro zábavu, ale také pro vzdělávání a rozvoj zaměstnanců firem. Tyto technologie nabízejí nekonečné možnosti pro interaktivní vzdělávání a simulaci situací, které by se v reálném světě mohly ukázat jako náročné nebo dokonce nebezpečné.

Vítězslav Klement Vítězslav Klement autor

Expert na strategickou komunikaci, majitel PR agentury Lost Bunny Communication. Absolvoval zahraniční stáže v Dubaji a Madridu. Pravidelně vede veřejná školení a také přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je také autorem webu svetmetaverse.cz.

Foto: Shutterstock.com Virtuální reallita není jen pro zábavu Foto: Shutterstock.com

Virtuální realita (VR) je technologie, která vytváří interaktivní 3D prostředí, které lze prozkoumat a s nímž lze interagovat. Metaverse je podobný koncept, ale místo jednoho uzavřeného virtuálního světa se jedná o více propojených světů, ve kterých lze interagovat s ostatními uživateli. Tyto technologie se stávají čím dál populárnějšími pro firemní vzdělávání a rozvoj zaměstnanců.

Výhody využívání VR a metaverse pro vzdělávání zaměstnanců jsou mnohé. Jednou z největších výhod je, že tyto technologie umožňují simulovat situace, které by se v reálném světě mohly ukázat jako náročné nebo nebezpečné. Zaměstnanci mohou trénovat své schopnosti a získávat zkušenosti bez rizika neúspěchu nebo zranění. VR a metaverse také umožňují zaměstnancům trénovat své schopnosti v opakovaných situacích a v různých prostředích, což může vést ke zlepšení výkonu a efektivity.

Mezi konkrétní příklady využití VR a metaverse pro firemní vzdělávání patří:

  • Trénink pro lékařské ošetřovatele a chirurgy
  • Vzdělávání pro realitní makléře a architekty
  • Školení pro řidiče těžkých vozidel a dopravní pracovníky
  • Trénink pro policisty a vojáky
  • Vzdělávání pro pracovníky v oblasti služeb a zákaznického servisu

Další výhodou je, že vzdělávání ve virtuální realitě a metaverse je často více zábavné a zajímavé než tradiční vzdělávací metody. Interaktivní prvky a možnost vidět a prozkoumat virtuální prostředí mohou způsobit, že zaměstnanci budou více angažovaní a zapojení do vzdělávacího procesu.

Existuje mnoho konkrétních příkladů využití VR a metaverse pro firemní vzdělávání. Například, pro trénink a vzdělávání hasičů a záchranářů může být vytvořen virtuální prostor, ve kterém se mohou trénovat na simulaci požárů a dalších nebezpečných situací. Pro vzdělávání pro výrobní firmy může být vytvořena simulace pracovního prostředí, ve kterém zaměstnanci mohou trénovat různé procesy a postupy bez rizika poškození zařízení nebo strojů. VR a metaverse také umožňují vytvořit virtuální prezentace a školení pro zaměstnance bez nutnosti cestování nebo nákladných výdajů na pronájem konferenčních prostor.

Příklady ukazují, jak virtuální realita může být užitečná pro různé obory a pro rozvoj různých dovednost

Virtuální trénink a vzdělávání může pomoci zaměstnancům zlepšit své schopnosti a výkon, což může vést k větší efektivitě a úspěchu firmy jako celku.

Walmart – Společnost Walmart používá virtuální realitu pro výcvik zaměstnanců ve svých prodejnách, aby se připravili na různé situace, jako je například první den práce. Walmart také používá VR pro školení zaměstnanců v oblasti vedení a řízení.

Ford – Automobilka Ford využívá virtuální realitu ke školení svých zaměstnanců, kteří se podílejí na montáži a výrobě vozidel. Díky virtuálnímu tréninku mohou zaměstnanci získat lepší povědomí o tom, jaké postupy a technologie se používají při výrobě a jak s nimi pracovat.

KFC – Řetězec rychlého občerstvení KFC používá virtuální realitu pro trénink svých zaměstnanců, kteří připravují kuřecí maso. Díky virtuálnímu tréninku mohou zaměstnanci získat lepší představu o tom, jak správně připravit a ošetřit maso, aby bylo bezpečné pro konzumaci.

Hilton – Hotelový řetězec Hilton využívá virtuální realitu pro školení svých zaměstnanců v oblasti zákaznického servisu a komunikace. Díky virtuálním simulacím mohou zaměstnanci trénovat různé scénáře a zlepšit své schopnosti v komunikaci s hosty.

UPS – Společnost UPS používá virtuální realitu pro výcvik svých řidičů. Díky virtuálnímu tréninku mohou řidiči získat lepší představu o tom, jak se vyrovnat s různými situacemi na silnicích, jako jsou například nehody a zácpy.

Vzdělávání ve virtuální realitě a metaverse je také velmi užitečné pro vzdělávání v oblasti soft skills, jako je například řízení stresu a komunikace. Zaměstnanci mohou trénovat tyto dovednosti v interaktivním virtuálním prostředí, což jim umožní získat sebevědomí a zlepšit své schopnosti.

V současné době existuje mnoho firem, které se specializují na vývoj a poskytování vzdělávacích programů ve virtuální realitě a metaverse pro firemní sektor. Mezi tyto společnosti patří například STRIVR, VirtualSpeech a Mursion.

Virtuální realita a metaverse se stávají stále důležitějšími technologiemi pro firemní vzdělávání a rozvoj zaměstnanců. Tyto technologie nabízejí nekonečné možnosti pro interaktivní vzdělávání a simulaci situací, které by se v reálném světě mohly ukázat jako náročné nebo dokonce nebezpečné. Pokud se používají správně, mohou VR a metaverse pomoci firemním zaměstnancům zlepšit své schopnosti a výkon a vést k většímu úspěchu a efektivitě firmy jako celku.

Články autora Vítězslav Klement

Nejnovější články

Analýzy
Umělá inteligence otevírá ve farmacii příležitosti k růstu

Zdravotnictví a farmaceutický průmysl patří už dnes k...

První náznaky toho, že využití umělé inteligence ve...

Partnerství mezi farmaceutickými podniky a společnostmi zaměřenými na...

Umělá inteligence však přináší tradičním farmaceutickým firmám nejen...

Brzdu rychlejšího pronikání AI do farmaceutického průmyslu představují...

Kromě technologických společností se navíc o oblast zdravotnictví...

Trendy
Elektromobilita se pomalu rozjíždí i v Česku

Na akci vystoupili zástupci firem považovaných za lídry...

Elektromobilita je trend, který už pravděpodobně nic nezvrátí....

Francouzská strategie pro příští léta je stát se...

Není to jen nižší kupní síla obyvatelstva, ale...

Pro zásadní změnu ve snižování emisí je třeba...

Stejně jako všechny jiné investice i elektromobilita potřebuje...

Aktuality
Představujeme inovativní dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Software TrafficFlow je propojen s videoanalytickými nástroji a...

TrafficFlow využívá špičkové technologie zpracování obrazu, včetně výkonného...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Uvolnit podnikatelům ruce

Pane ministře, jak Ministerstvo zdravotnictví pomáhá podnikatelům? Naší...

Trendy
Hyperautomatizace přinese úspory i rychlejší růst

Většina výrobních firem, které jsem mohl detailněji poznat,...

Expertní pohled
České firmy se do cirkulárního hospodářství příliš nehrnou

Cirkulární hospodářství je jeden z klíčových nástrojů pro...

Vedle šetrnosti nakládání s odpady se mohou firmy...

Přechod směrem k cirkulární ekonomice je v mnoha...

Evropská směrnice o nefinančním reportingu (CSRD), která podnikům...

Podle Jakuba Víta z EY Česká republika by...