Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Pro stát i firmy je špatnou zprávou, že pro ně budou pracovat stále starší a nemocnější lidé, říká Eva Karásková, od června nová předsedkyně Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory, jež v profesním životě působí ve farmaceutické společnosti MSD Česká republika na pozici Policy & Communication Lead.
Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla převzít štafetu po Ivu Hlaváčovi?
Dění na Hospodářské komoře, respektive v její zdravotnické sekci, se věnuji dlouhodobě díky své roli ve společnosti MSD, která se aktivně podílí na projektech Komory jako partner. Ráda bych zmínila například naši účast na mezinárodní konferenci pořádané Hospodářskou komorou ke dvaceti letům členství ČR v EU a zapojení do projektu k finanční udržitelnosti a efektivitě českého zdravotnictví. Aktivity tohoto typu mají velký smysl, protože přispívají ke kvalitnímu dialogu Hospodářské komory s veřejnou správou, který je nezbytný a přínosný pro obě strany. K řešení současných výzev je třeba přistupovat společně, vzájemně si naslouchat a hledat řešení a já se na tom budu ráda podílet. Díky své pracovní minulosti propojující zkušenost ze státní i soukromé sféry mám pochopení pro argumenty obou stran a věřím, že mi to pomůže přinášet nové pohledy. Velmi proto oceňuji, že Komora je dlouhodobě vnímána jako významný a respektovaný partner a za to patří poděkování i Ivu Hlaváčovi, který na tom má velký podíl.
Kam chcete své aktivity směřovat?
Nechystám žádné zásadní změny, navážu na to, co již běží. Zaměstnavatelé mají přirozený zájem na efektivním využívání prostředků veřejného zdravotního pojištění, do něhož sami významně přispívají, proto budeme věnovat pozornost efektivitě a dlouhodobé udržitelnosti zdravotnictví. Velkou prioritou zůstane posílení role zaměstnavatelů v prevenci. To je pro mne opravdu zásadní téma. Zdravotní stav české populace není uspokojivý. Úmrtnost z preventabilních a léčitelných příčin je v ČR přibližně o 25 procent vyšší, než je průměr EU. Stoupá sice věk dožití, nicméně téměř dvacet let z tohoto života tráví lidé v nemoci. Život v dobrém zdraví končí u českých mužů i žen již několik let před odchodem do důchodu. Pro zaměstnavatele tak budou, a to i v souvislosti s očekávaným posunem důchodového věku, pracovat v průměru stále starší a nemocnější zaměstnanci, pokud se nic nezmění. To je pro firmy, ale také pro stát a veřejné finance špatná zpráva.
Zdraví populace hraje zcela zásadní roli pro ekonomickou prosperitu státu. Veřejné zdraví by mělo být mezi hlavními prioritami nové Evropské komise a Evropského parlamentu, protože spolu se zajištěním bezpečnosti a konkurenceschopnosti evropského regionu je zdravá populace nezbytná ke zvládání současných i budoucích výzev.
Co je třeba změnit?
Zaměstnavatelé by měli dobré zdraví svých pracovníků aktivně podporovat, minimálně cestou benefitů, jako jsou příspěvky na nehrazené či prémiové zdravotní služby, pohybové aktivity nebo očkování, které patří mezi velmi účinné zdravotní intervence snižující náklady zaměstnavatelům i státu, a to hned několikanásobně. Musíme hlasitě apelovat na vládu, aby prevenci věnovala větší pozornost a podporovala zaměstnanecké zdravotní benefity jako její nedílnou součást. Zatím se v této oblasti potýkáme spíše s administrativní náročností a dalšími dopady konsolidačního balíčku.
Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto téma?
Určitě, nicméně opět nezačnu na zelené louce. Na potřebu vládní podpory zaměstnaneckých zdravotních benefitů apeluje Hospodářská komora opakovaně. Letos v březnu byl navíc předložen návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, jež zavádí zcela nový institut: programy podpory zdraví. Ty by mohli podle Hospodářské komory zaměstnavatelé po dohodě s poskytovateli zdravotních služeb zavádět. Jde mimo jiné o určitou kompenzaci za zrušení povinných periodických pracovnělékařských prohlídek některých kategorií zaměstnanců a tyto programy by měly poskytnout zaměstnavatelům konkrétní nástroj, jak se péči o zdraví svých zaměstnanců věnovat koncepčněji. Velmi vítám, že ministerstvo toto téma otevřelo a budeme se o tom dále bavit.
Máte v plánu i nové projekty?
Především se domnívám, že i takto už toho máme na stole dost. Nicméně ráda bych také navnímala priority ostatních sekcí Hospodářské komory a hledala případné synergie. Například ve spolupráci s iniciativami Women4Business a Aktivní Česko bych se chtěla věnovat ženskému zdraví a roli žen v péči o zdraví, ať jde o nejbližší okolí rodinné, v zaměstnání, či v případě žen ve veřejných funkcích o zdraví společnosti jako takové. Mám pár nápadů, uvidíme.