Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
V České republice leží ladem přes 10 000 brownfieldů o rozloze více než 38 000 hektarů, což představuje významnou ekonomickou příležitost pro investory, developery a municipality. Tyto nevyužívané nemovitosti, často v lukrativních lokalitách, skrývají potenciál pro tvorbu nové ekonomické hodnoty v řádu stovek miliard korun.
Na aktuální trendy a obchodní příležitosti v oblasti revitalizace brownfieldů se zaměřila odborná konference BROWNFIELDY 2024, která proběhla 31. října v Opavě a jejímž pořadatelem je regionální rozvojová agentura MSID. Setkání předních expertů v oblasti developmentu a urbanismu hostil historický obchodní dům Breda, který sám prochází transformací a jehož celkové náklady na rekonstrukci se odhadují na 300 milionů korun.
Společnost DELTA Group, která patří mezi zkušené experty v oblasti regenerace brownfieldů ve střední Evropě, představila prostřednictvím svých specialistů Chrise Müllera a Erika Štefanoviče inovativní business model pro revitalizaci průmyslových areálů. „Úspěšná transformace brownfieldu vyžaduje komplexní business strategii zahrnující analýzu návratnosti investic, správný mix funkcí a dlouhodobě udržitelný provozní model,“ vysvětluje Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR.
Obecně jsou brownfieldy považovány za těžší projekty. Jak proměnit nevyužívané průmyslové objekty v ekonomicky prosperující městské části? Odpověď nabízí projekt Tabakfabrik z rakouského Lince, který byl představen na konferenci BROWNFIELDY 2024 v Opavě jako inspirativní příklad pro české investory a municipality. Jako případovou studii prezentovala DELTA projekt Tabakfabrik Linz, jehož rekultivace byla zahájena již v roce 2015, jak uvedla Marcela Kolářová a potvrdila, že s odstupem času lze skutečně hodnotit tak, že generuje významnou ekonomickou hodnotu pro region.
„Projekt Tabakfabrik Linz představuje ukázkový příklad efektivního využití PPP modelu (Public-Private Partnership) při revitalizaci brownfieldů. S investicí 260 milionů eur se podařilo vytvořit produktivní městskou čtvrť, která dnes zaměstnává 5000 lidí,“ uvádí Chris Müller, zakládající ředitel Tabákové továrny Linec a generální ředitel CMb.industries, partner DELTA Group.
Marcela Kolářová, mluvčí DELTA Group, zdůrazňuje ekonomický potenciál podobných projektů: „Tabakfabrik jsme vybrali jako případovou studii proto, že dokonale ilustruje, jak lze pomocí správné strategie přeměnit bývalý průmyslový objekt v prosperující byznysové centrum. Kombinace kreativního průmyslu, kulturních aktivit a komerčních prostor vytváří udržitelný ekonomický model, který generuje pracovní místa a přitahuje další investice. Je to přesně ten typ transformace, který by mohl fungovat i v českých regionech procházejících strukturálními změnami. Linz je třetí nejlidnatější město v Rakousku s cirka dvě stě tisíci obyvateli a stal se tak úspěšný, že jeho rekultivace a rozšíření dále pokračuje. Pravě tento projekt ukázkově demonstruje, že při správném přístupu může revitalizace brownfieldů představovat atraktivní investiční příležitost s významným ekonomickým i společenským dopadem na rozvoj regionu.“
Moravskoslezský kraj, který disponuje významným počtem brownfieldů, aktivně podporuje jejich transformaci prostřednictvím různých investičních pobídek a dotačních programů. „Revitalizace brownfieldů představuje významnou příležitost pro ekonomický rozvoj regionu a vytváření nových pracovních příležitostí,“ uvedli zástupci kraje na konferenci organizované Moravskoslezskou investicí a development (MSID).
Krátký záznam z konference Brownfieldy pořádané MSID (Zdroj: MSID)
Experti se shodují, že investice do revitalizace brownfieldů může přinést výrazně vyšší návratnost než greenfield development, zejména díky existující infrastruktuře a strategické poloze objektů. Navíc tyto projekty často získávají podporu z evropských fondů a národních dotačních programů, což zvyšuje jejich ekonomickou atraktivitu.
Závěrem Marcela Kolářová uvedla, že pro úspěšnou realizaci těchto projektů je klíčová spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Se svými zkušenostmi z realizovaných projektů v Rakousku a na Slovensku v hodnotě několika miliard korun aktivně usilují o přispívání k rozvoji metodiky revitalizace brownfieldů a implementaci efektivních business modelů v celém středoevropském regionu.