Sobota 22. června 2024
ikona hodiny11. 6. 2020 12:16

Menší firmy potřebují pomoc

Nesmíme s ní otálet, říká europoslankyně Martina Dlabajová

Evropská ekonomika prochází obtížným obdobím a výhledy na rychlé vzpamatování nejsou příliš optimistické. Opatření, která ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru zaváděly v minulých měsících vlády, omezila veřejný život v EU natolik, že aktivita v některých sektorech se blížila nule. Situace vážně zasáhla malé a střední podniky, o které se evropské hospodářství dlouhodobě opírá. Skupina europoslanců v čele s českou zástupkyní v Evropském parlamentu Martinou Dlabajovou se proto obrátila na Evropskou komisi a vyzvala ji, aby při záchraně unijní ekonomiky na tyto podniky nezapomněla a pomoc zacílila tam, kde je jí nejvíce potřeba.

Valerie Saara autor

Foto: Jakub Hněvkovský Tisíce malých rodinných firem v Česku jsou základem ekonomiky. Ladislav Urban, Frigoexim. Foto: Jakub Hněvkovský

„Malé a střední podniky, které zasáhla pandemie COVID-19, se bez naší pomocné ruky neobejdou. Musíme ale vnímat jejich aktuální potřeby a přesně na to se zaměřit. Vše ostatní se mine účinkem,“ uvedla Martina Dlabajová.

V obzvlášť nelehké situaci se kvůli pandemii ocitly menší podniky a start-upy, které začaly s podnikáním těsně před krizí, a zaměřovaly se v něm na rozvoj inovačních řešení a vývoj nových technologií. „Tyto společnosti měly dobrý rozjezd a byly na slibné cestě k úspěchu ve svých oborech. Ekonomická krize, která přišla, je prakticky ze dne na den připravila o likviditu, investory a další partnery. Většina z nich nyní bojuje o holé přežití a jejich nápady a projekty, které mohly znamenat přínos pro celou společnost, bohužel často skončily v koši,“řekla k tomu M. Dlabajová.Dotace

Přizpůsobit programy firmám

Evropská komise už dříve představila několik iniciativ, které mají malé a střední podniky podpořit. Europoslanci to v dopise, který adresovali místopředsedovi Evropské komise F. Timmermansovi, komisařce pro vědu a výzkum M. Gabriel a komisaři pro vnitřní trh T. Bretonovi, uvítali. Zároveň ale na zmíněné členy EK apelovali, aby v konkrétních opatřeních ještě více mysleli právě na potřeby menších firem a například vyhlašované výzvy, v nichž podniky žádají o granty na své projekty, těmto potřebám uzpůsobili.

Konkrétně se jedná o dvě výzvy: „Green Deal call 2020“, která spadá pod program Horizont 2020, a první výzvu v rámci Modernizačního fondu v systému emisního obchodování (EU ETS).

„Obě výzvy by měly zohlednit situaci, ve které se malé a střední podniky kvůli pandemii ne vlastní vinou ocitly. Výzvy by měly být pružné a vyhlašované s vědomím, že prostředky, které nabízejí, se musí k žadatelům dostat co nejrychleji. Jejich projekty stojí a my musíme udělat vše proto, aby se opět nastartovaly,“ uzavírá europoslankyně.

Fast and SME-friendly launch of Green Deal H2020 and Innovation Fund calls_letter

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Pohled z praxe
Plasty se stávají strategickou komoditou

Je to celkem pochopitelné. Plasty jsou v různé podobě...

Nejen evropský plastový odpad se z části vyvážel do...

Plasty se vyrábějí z ropy, která se kvůli omezeným...

Jak úplné cirkularity dosáhnout? Samozřejmě by bylo nejlepším...

Cestovní ruch
Pražské zastupitelstvo schválilo novou strategii cestovní ruchu

Součástí strategie na roky 2024–2027 jsou i konkrétní...

Vyhodnocení Koncepce příjezdového cestovního ruchu Zájmy Prahy na...

Pohled z praxe
Digitalizace HR: Trend, který mění svět podnikání

Firmy se primárně zaměřují na digitalizaci výroby a...

„Pokud personální oddělení stále využívá převážně papírové dokumenty,...

Nové technologie se v HR aktuálně využívají v rámci...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...