Sobota 24. února 2024
ikona hodiny6. 8. 2020 09:51

Ekonomika hlásí: Mínus dvanáct procent

Těžké časy pro stavebnictví, export jede

Nejnovější čísla Českého statistického úřadu potvrzují, že česká ekonomika zažila vůbec nejhorší šok za dobu své existence, ale pomalu se vzpamatovává. Potvrzují to čísla z výroby, stavebnictví i obchodu za červen, která byla dnes zveřejněna.

Valerie Saara autor

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Průmyslová produkce v červnu reálně meziročně klesla o 11,9 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 13,4 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 3,4 %. „Situace v průmyslu se v průběhu června začala pomalu stabilizovat. Průmyslovou produkci ve srovnání s květnem povzbudila obnova výroby aut, což pomohlo i výrobcům dílů pro automobilový průmysl. V řadě průmyslových podniků se výroba postupně začala vracet na úroveň před vypuknutím pandemie,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Výrazný pokles vykazuje také stavební produkce, která v červnu reálně meziročně klesla o 11,5 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla ovšem – na rozdíl od pomalu se zotavující průmyslové výroby – nižší i meziměsíčně, o 2,0 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 6,8 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení klesla o 25,4 %. Meziročně bylo zahájeno o 3,7 % bytů méně. Dokončeno bylo o 19,3 % bytů méně. „Červnový pokles stavební produkce byl důsledkem souběhu několika faktorů. Situace dopadla především na menší firmy a živnostníky, kteří pociťují váznoucí poptávku a nedostatek pracovní síly. K poklesu přispěla také vyšší srovnávací základna z loňského června a ani deštivé počasí stavební výkony nepodpořilo,“ vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Potěšující může být, že se poměrně rychle zotavuje export, což potvrzuje pohled na obchodní bilanci zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách. Ten podle předběžných údajů skončil v plusu 34,1 mld. Kč, což je meziročně o 17,6 mld. Kč více. „Zahraniční obchod se zbožím za měsíc červen zaznamenal historicky nejvyšší přebytek obchodní bilance ve sledovaném měsíci. Přispěl k tomu nejenom vývoz zboží, který se téměř vrátil na loňskou úroveň, ale výraznou měrou se na tom podílel i stále pokulhávající dovoz zboží. Ten meziročně ztrácí a je přibližně na stejné hladině jako na počátku pandemie,“ říká Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Expertní pohled
Důvěra v ekonomiku není nijak valná

Dolů ho táhla zejména zhoršující se nálada mezi...

Pro nastartování domácí poptávky je pozitivním signálem růst...

Expertní pohled
Potřebujeme zdravé, nikoli nemocné zaměstnance

Jak je možné, že jen pár týdnů po...

Jakou roli v tom vidíte pro MSD? Můžeme se...

Vedle prevence a očkování je MSD aktivní i v oblasti onkologie...

Trendy
Moderní řešení jménem Cafédock

Kde se zrodil nápad na Cafédock? Před pár lety...

Jak vypadaly první prototypy? Jeden byl menší, se...

Kolik modelů v současnosti existuje? Nyní jsou ještě v oběhu...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Wienerberger obnovuje výrobu v závodech

Od ledna společnost postupně spouští závody v Hranicích,...

Wienerberger také investuje do aktivit spojených s udržitelným...

Rok 2024 bude pro stavební trh rokem očekávání...

Aktuality
V Brně se představí trendy v udržitelném byznysu

„Udržitelnost by měla být klíčovou součástí každé firmy,...

Hlavní součástí programu jsou přednášky odborníků z oblasti...

Aktuality
Zeleninu do letadel si Emirates pěstují samy. Ekologicky

Ta teď úspěšně dokončila převzetí společnosti Emirates Bustanica,...

Od svého uvedení na trh v červenci 2022...