Úterý 16. dubna 2024
ikona hodiny1. 4. 2021 14:01

Bílé pobřeží zamilované do světla

Španělské pobřeží Středozemního moře je dlouhé 1663 kilometrů a už jsme si tak nějak zvykli, že jej spojujeme s městy jako je Barcelona či Valencie. Jižněji od nich leží provincie, kterou v devadesátých letech znali skoro všichni čeští turisté mířící do Španělska. Již třetím rokem je možné si na toto pobřeží zvané Costa Blancu zaletět. I když ne z Prahy, ale z Pardubic.

Turespaña, OET Vídeň autor

Španělská centrála pro cestovní ruch

Foto: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň Alicante z hradu Santa-Barbara Foto: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Z pardubického terminálu Jana Kašpara se začíná na španělské pobřeží létat již od 3. května. Alicante vás přivítá oslepujícím světlem. Slunce se odráží od skalnatého pohoří a paprsky vytvářejí nepřebernou škálu jasných bělostných odstínů. Proto také místní říkají, že jsou zamilovaní do světla a místní pobřeží se nazývá bílé. Za pouhých patnáct minut se z letiště dostanete do centra města. Dvacet osm stupňů na začátku jara je teplota, díky které se na městských plážích brzy zaplní všechna lehátka.

Alicante

Dvě města vévodí alicantské provincii, Alicante a Benidorm. Alicante je pulzující město a jeho velkou výhodou je, že nabízí zábavu, historii, golf, cyklistické projížďky a k tomu krásné pláže. Je vklíněno mezi dva hrady, Santa Bárbara a San Fernando. Od jednoho k druhému se táhnou pláže se světlým a jemným pískem. Ta nejdelší a nejznámější se nazývá San Juan, s délkou přes 2,9 kilometry. V její blízkosti se nachází i skvělé golfové hřiště. Je vybavena stezkou pro running, tobogány pro děti a hřišti pro plážový volejbal. Nechybí sprchy, šatny a také přístup pro handicapované občany. Přímo pod hradem Santa Bárbara leží pláž Postiguet. Po celé její délce 900 metrů jí lemuje krásná promenáda. Tu chrání před prudkým sluncem vysoké palmy a její design tvoří dlaždice s motivem mořských vln, které vytvářejí trojrozměrný efekt. Alicante je chráněno od vnitrozemí pohořím Sierra Aitana s nejvyšším bodem 1558 metrů. Místní mu přezdívají alicantská střecha a je dokonce zařazeno do slavné cyklistické Vuelty.

Benidorm

Benidorm má sice nálepku města plného hotelových mrakodrapů, ale na jaře a na počátku léta je to ideální letovisko s krásnou zátokou a nádhernou tyrkysově zbarvenou vodou. Jeho stará rybářská část skrývá mnoho malebných zákoutí, a z města se můžete vydat pěšky nebo na kole do nedalekého pohoří Sierra Gelada a kochat se pohledem na ostrůvek Illa Mitjana a mohutná skaliska lemující pobřeží.

El Campello

Jižně od Alicante se nachází městečko El Campello, kam je možné si zajet moderní tramvají přímo z centra Alicante. Na dlouhé písčité pláži to příjemně fouká a na promenádě je spousta restaurací, kde si můžete dát alicantskou paellu. V tomto kraji se jí říká arroces, jednoduše rýže. Alicante a Valencie, dvě největší města valencijského regionu, jsou velcí rivalové, a tak i slavná paella se musí v případě Alicante něčím odlišovat. Valencijská paella je díky šafránu nažloutlé barvy a rýže je sušší, zatímco alicantská je obohacena o předem připravenou omáčku z rajčat, česneku, petržele, citronové šťávy, olivového oleje a papriky zvané ñora, která se zde pěstuje.

V El Campello na vás dýchne pradávná historie španělského poloostrova. Takzvané královniny koupele Baños de la Reina nejsou žádným wellnes. Jde o malý poloostrůvek, kde v dávných dobách žili Iberové, pradávný národ, který dal jméno španělskému poloostrovu. Tady, na výběžku do moře, si před čtyřmi tisíci lety založili jedno ze svých obydlí.

Grafika: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň Grafika: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Novelda

Trochu stranou směrem do vnitrozemí leží mezi vinicemi městečko Novelda. Voní to tu všude po muškátu a z odrůdy Moscatel zde dělají neuvěřitelně dobré, kupodivu suché víno. V blízkosti se nacházejí lomy na mramor, které využívali už Římané. Právě kvůli mramoru stojí za to si vyšlápnout na kopec, kterému vévodí kostel zasvěcený Máří Magdaléně. Zvenčí vypadá jak malá pobočka katedrály Sagrada Familia z Barcelony. Naprosto nejúžasnější jsou však místní varhany z mramoru. Od píšťal po klávesnici, až po rezonující desku, všechno je z mramoru. Dokonce bílého, jako je barva pobřeží.

Podrobnější informace najdete na webu španělské turistické centrály.

Nejnovější články

Názory
Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší...

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových...

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Trendy
Český startup krmí firmám AI modely kvalitními daty

„Poslední investici jsme získali v roce 2019 a...

Zakladatelé společnosti Jan Čurn a Jakub Balada se...

„Chceme Apify dostat k většímu množství vývojářů a...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Výročí Franze Kafky: Příležitost i pro cestovní ruch?

Kdo navštíví Prahu, resp. její webové stránky a...

Hlavní město ve spolupráci s Prague City Tourism...

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt...

Otáčející se hlava Franze Kafky patří k nejvyhledávanějším...

Cestovní ruch
Praha se těší na přímé lety do Číny

„Těší mě, že se nám po dlouhých jednáních...

Hainan Airlines v současnosti provozuje z Číny více...

Cestovní ruch
Loni do zahraničí vyrazilo meziročně o 15 % více Čechů

Podle dat Češi loni celkem podnikli 28 milionů...

Data potvrzují, že v loňském roce razantně vzrostl zájem...

Na vlastní pěst vyrazily na delší pobyty necelé...

Podle dat ČSÚ průměrná délka jedné delší zahraniční...

Do Chorvatska loni vyrazilo na delší dovolenou v...