Bílé pobřeží zamilované do světla

Španělské pobřeží Středozemního moře je dlouhé 1663 kilometrů a už jsme si tak nějak zvykli, že jej spojujeme s městy jako je Barcelona či Valencie. Jižněji od nich leží provincie, kterou v devadesátých letech znali skoro všichni čeští turisté mířící do Španělska. Již třetím rokem je možné si na toto pobřeží zvané Costa Blancu zaletět. I když ne z Prahy, ale z Pardubic.

Turespaña, OET Vídeň ikona hodiny1. 4. 2021 14:01
Foto: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň Alicante z hradu Santa-Barbara Foto: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Z pardubického terminálu Jana Kašpara se začíná na španělské pobřeží létat již od 3. května. Alicante vás přivítá oslepujícím světlem. Slunce se odráží od skalnatého pohoří a paprsky vytvářejí nepřebernou škálu jasných bělostných odstínů. Proto také místní říkají, že jsou zamilovaní do světla a místní pobřeží se nazývá bílé. Za pouhých patnáct minut se z letiště dostanete do centra města. Dvacet osm stupňů na začátku jara je teplota, díky které se na městských plážích brzy zaplní všechna lehátka.

Alicante

Dvě města vévodí alicantské provincii, Alicante a Benidorm. Alicante je pulzující město a jeho velkou výhodou je, že nabízí zábavu, historii, golf, cyklistické projížďky a k tomu krásné pláže. Je vklíněno mezi dva hrady, Santa Bárbara a San Fernando. Od jednoho k druhému se táhnou pláže se světlým a jemným pískem. Ta nejdelší a nejznámější se nazývá San Juan, s délkou přes 2,9 kilometry. V její blízkosti se nachází i skvělé golfové hřiště. Je vybavena stezkou pro running, tobogány pro děti a hřišti pro plážový volejbal. Nechybí sprchy, šatny a také přístup pro handicapované občany. Přímo pod hradem Santa Bárbara leží pláž Postiguet. Po celé její délce 900 metrů jí lemuje krásná promenáda. Tu chrání před prudkým sluncem vysoké palmy a její design tvoří dlaždice s motivem mořských vln, které vytvářejí trojrozměrný efekt. Alicante je chráněno od vnitrozemí pohořím Sierra Aitana s nejvyšším bodem 1558 metrů. Místní mu přezdívají alicantská střecha a je dokonce zařazeno do slavné cyklistické Vuelty.

Benidorm

Benidorm má sice nálepku města plného hotelových mrakodrapů, ale na jaře a na počátku léta je to ideální letovisko s krásnou zátokou a nádhernou tyrkysově zbarvenou vodou. Jeho stará rybářská část skrývá mnoho malebných zákoutí, a z města se můžete vydat pěšky nebo na kole do nedalekého pohoří Sierra Gelada a kochat se pohledem na ostrůvek Illa Mitjana a mohutná skaliska lemující pobřeží.

El Campello

Jižně od Alicante se nachází městečko El Campello, kam je možné si zajet moderní tramvají přímo z centra Alicante. Na dlouhé písčité pláži to příjemně fouká a na promenádě je spousta restaurací, kde si můžete dát alicantskou paellu. V tomto kraji se jí říká arroces, jednoduše rýže. Alicante a Valencie, dvě největší města valencijského regionu, jsou velcí rivalové, a tak i slavná paella se musí v případě Alicante něčím odlišovat. Valencijská paella je díky šafránu nažloutlé barvy a rýže je sušší, zatímco alicantská je obohacena o předem připravenou omáčku z rajčat, česneku, petržele, citronové šťávy, olivového oleje a papriky zvané ñora, která se zde pěstuje.

V El Campello na vás dýchne pradávná historie španělského poloostrova. Takzvané královniny koupele Baños de la Reina nejsou žádným wellnes. Jde o malý poloostrůvek, kde v dávných dobách žili Iberové, pradávný národ, který dal jméno španělskému poloostrovu. Tady, na výběžku do moře, si před čtyřmi tisíci lety založili jedno ze svých obydlí.

Grafika: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň Grafika: Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Novelda

Trochu stranou směrem do vnitrozemí leží mezi vinicemi městečko Novelda. Voní to tu všude po muškátu a z odrůdy Moscatel zde dělají neuvěřitelně dobré, kupodivu suché víno. V blízkosti se nacházejí lomy na mramor, které využívali už Římané. Právě kvůli mramoru stojí za to si vyšlápnout na kopec, kterému vévodí kostel zasvěcený Máří Magdaléně. Zvenčí vypadá jak malá pobočka katedrály Sagrada Familia z Barcelony. Naprosto nejúžasnější jsou však místní varhany z mramoru. Od píšťal po klávesnici, až po rezonující desku, všechno je z mramoru. Dokonce bílého, jako je barva pobřeží.

Podrobnější informace najdete na webu španělské turistické centrály.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Firmy mohou přispět k masivnímu proočkování populace

Metodika očkování proti onemocnění covid-19 se týká zaměstnavatelů...

Aktuality
MPO přijímá žádosti do programu COVID 2021

„V programu COVID 2021 kompenzujeme 500 korun na...

Aktuality
Češi se mohou těšit na cestování supermoderními osobními vozy

„Vážíme si faktu, že se budeme podílet na...

Uzavřená rámcová smlouva umožňuje odebrat celkem 182 vozů,...

Nejnovější Advertorial

Advertorial
Automatické zpracování dokladů šetří miliony korun ročně

EDI, která značnou část práce automatizuje. Podle provozního...

V Pilulce si pro EDI vybrali systém ORiON od...

Kromě nákupčích a skladníků EDI pomáhá i účetním. Faktura,...

V Pilulce jsou s elektronickou výměnou strukturovaných dat spokojení...

Advertorial
Kanárské ostrovy – golf po celý rok

Únor a březen jsou na Kanárských ostrovech měsíce...

Anfi Tauro Golf je velmi inovativní golfové hřiště...

Další unikátní hřiště na Gran Canaria se nachází...

Golf del Sur na Tenerife  je golfové hřiště,...

Abama Golf & Spa Resort se nachází na...