Středa 24. dubna 2024
ikona hodiny1. 11. 2021 07:12

Španělský státní rozpočet na rok 2022 nezapomíná na cestovní ruch

Pozornost investorů se upřela na cestovní ruch po té, co byl schválen španělský státní rozpočet na rok 2022, který počítá se speciální položkou namířenou na obnovu a oživení cestovního ruchu. Více než 1,7 miliardy eur, z nichž 1,4 miliardy přitečou z evropských fondů, je určeno na oživení a přeměnu jednoho z nejdůležitějších odvětví Španělska.

Turespaña, OET Vídeň autor

Španělská centrála pro cestovní ruch

Foto: La Rioja / Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň Foto: La Rioja / Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Ve zmíněném rozpočtu je počítáno s částkou 110 milionů eur výhradně pro Baleárské a Kanárské ostrovy a také pro španělské enklávy Ceuta a Melilla. Dále pak 4 milionů na integrální systém turistické udržitelnosti, 170 milionů na financování projektů cirkulární ekonomiky v turistice a 300 milionů na údržbu a obnovu historických památek. Nezapomíná se ani na projekty umělé inteligence aplikované v cestovním ruchu, a částka 115 milionů eur půjde na Plán digitální transformace v jednotlivých destinacích. Kromě jiného to znamená, že jednotlivé turistické weby od toho centrálního, který spravuje španělská centrála pro cestovní ruch Turespaña, až po ty, které mají na starosti jednotlivé patronáty, budou vzájemně propojeny a budou obsahovat odkazy na všechny možné produkty a služby. V budoucnosti už zdaleka nebude tolik papírových produktů, katalogů a map. Je to patrné na webech všech destinacích a především na webu španělské centrály, který udělal obrovský skok a obsahuje všechny pravidelně aktualizované a potřebné informace pro cestování.

Španělské firmy jako IAG (letecké konsorcium), Amadeus nebo Meliá hotels zaznamenaly v posledních měsících navýšení svých akcií o 20 až 26 procent. Také AENA, správa španělských letišť, zaznamenala nárůst svých akcií o 11% a v prvních devíti měsících roku 2021 se dostala na 60% úroveň roku 2019. Celkově španělská letiště odbavila za uvedené období 163 milionů pasažérů.

Pozvánka na festival

Přijďte na FESTIVAL OBZORY, který se koná 13 a 14. listopadu na Filozofické fakultě v Praze. Čekají vás skvělá povídání o Španělsku a nejen to.

Česká republika zaujímá 17. místo v rankingu zemí, které španělský statistický úřad sleduje, což stojí za zmínku, protože do hledáčku statistického úřadu se dostávají pouze ty země, které splňují určitá kritéria co do počtu turistů.  Pokud jde například o průměrný výdaj na turistu, ten v případě Čechů dosahuje ve Španělsku 1198 eur. Je zajímavé, že ve srovnání se sousedním Rakouskem, kde stejný parametr dosahuje 1005 eur, vydají Češi na cestu do Španělska skoro o 190 eur více. Bohužel však počet Čechů, kteří navštívili Španělsko v prvních osmi měsících tohoto roku, byl nižší než v případě sousedů, a sice 136 423 českých turistů oproti 232 000 rakouských. Důvod je nasnadě. Zatímco z České republiky bylo vypraveno za uvedené období 2021 celkem 1329 letů, z toho 91,5% z Ruzyně, v případě Rakouska to bylo 2807 letů.

Nicméně nárůst českých turistů oproti roku 2020 za prvních osm měsíců je vysoký, o 42,3%. Z důvodu Covidu si 20 368 českých turistů zvolilo ubytování kempingového typu, což představuje nárůst o 492% oproti roku 2020. Průměrná délka pobytu se v srpnu pohybovala kolem 6,4 nocí, za celé období do srpna je však průměr vyšší, a to 8,3 nocí.

Španělsko bohužel stále zůstává ještě zemí nepoznanou a neprobádanou. Nabízí mnohem více možností, než jen klasickou plážovou turistiku. Španělsko leží sice dál než jiné středomořské destinace, ale škála jeho možností je opravdu nepřeberná.

Nejnovější články

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...

Trendy
Rozmar moderního člověka, nebo udržitelnější způsob nakupování?

Stále více zákazníků si zvyklo pravidelně nakupovat potraviny...

Prvním z důvodů, proč může být rozvoz potravin šetrnější...

K udržitelnosti celého nákupního procesu velkou měrou přispívají také...

Počet automobilů na 1 000 obyvatel v České republice neustále...

Trendy
Revoluční služba Office as a service

Program je platformou pro pronájem zcela kompletní kanceláře...

V roce 2024 je společnost U1 odhodlána i...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Regionální muzeum není jen pokladnice

Od muzea se očekává, že uspokojí/přitáhne turisty včetně...

Jílové u Prahy je tak trochu ve specifické...

Zlato Regionální muzeum v Jílovém u Prahy sídlí na...

Příležitostné výstavy Výstavy, malé i větší, jsou v jílovském...

Původně jen opravdická živoucí kočka. Tak nějak jednou...

Regionální muzeum, na rozdíl od těch velkoměstských, může...

Expertní pohled
Češi zůstávají v Česku, ve světě touží po tichu

Češi nyní tvoří 56 procent všech turistů v...

Z cestovatelů jsou čím dál tím častěji gurmáni....

Tak zvané silent travel se stává jasným trendem...

Jednotlivý provozovatelé jdou s dobou ale i v...

Cestovní ruch
Kongresoví ambasadoři byli oceněni

Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora...

„Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii...

Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo...