Španělský státní rozpočet na rok 2022 nezapomíná na cestovní ruch

Pozornost investorů se upřela na cestovní ruch po té, co byl schválen španělský státní rozpočet na rok 2022, který počítá se speciální položkou namířenou na obnovu a oživení cestovního ruchu. Více než 1,7 miliardy eur, z nichž 1,4 miliardy přitečou z evropských fondů, je určeno na oživení a přeměnu jednoho z nejdůležitějších odvětví Španělska.

Turespaña, OET Vídeň ikona hodiny1. 11. 2021 07:12
Foto: La Rioja / Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň Foto: La Rioja / Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Ve zmíněném rozpočtu je počítáno s částkou 110 milionů eur výhradně pro Baleárské a Kanárské ostrovy a také pro španělské enklávy Ceuta a Melilla. Dále pak 4 milionů na integrální systém turistické udržitelnosti, 170 milionů na financování projektů cirkulární ekonomiky v turistice a 300 milionů na údržbu a obnovu historických památek. Nezapomíná se ani na projekty umělé inteligence aplikované v cestovním ruchu, a částka 115 milionů eur půjde na Plán digitální transformace v jednotlivých destinacích. Kromě jiného to znamená, že jednotlivé turistické weby od toho centrálního, který spravuje španělská centrála pro cestovní ruch Turespaña, až po ty, které mají na starosti jednotlivé patronáty, budou vzájemně propojeny a budou obsahovat odkazy na všechny možné produkty a služby. V budoucnosti už zdaleka nebude tolik papírových produktů, katalogů a map. Je to patrné na webech všech destinacích a především na webu španělské centrály, který udělal obrovský skok a obsahuje všechny pravidelně aktualizované a potřebné informace pro cestování.

Španělské firmy jako IAG (letecké konsorcium), Amadeus nebo Meliá hotels zaznamenaly v posledních měsících navýšení svých akcií o 20 až 26 procent. Také AENA, správa španělských letišť, zaznamenala nárůst svých akcií o 11% a v prvních devíti měsících roku 2021 se dostala na 60% úroveň roku 2019. Celkově španělská letiště odbavila za uvedené období 163 milionů pasažérů.

Pozvánka na festival

Přijďte na FESTIVAL OBZORY, který se koná 13 a 14. listopadu na Filozofické fakultě v Praze. Čekají vás skvělá povídání o Španělsku a nejen to.

Česká republika zaujímá 17. místo v rankingu zemí, které španělský statistický úřad sleduje, což stojí za zmínku, protože do hledáčku statistického úřadu se dostávají pouze ty země, které splňují určitá kritéria co do počtu turistů.  Pokud jde například o průměrný výdaj na turistu, ten v případě Čechů dosahuje ve Španělsku 1198 eur. Je zajímavé, že ve srovnání se sousedním Rakouskem, kde stejný parametr dosahuje 1005 eur, vydají Češi na cestu do Španělska skoro o 190 eur více. Bohužel však počet Čechů, kteří navštívili Španělsko v prvních osmi měsících tohoto roku, byl nižší než v případě sousedů, a sice 136 423 českých turistů oproti 232 000 rakouských. Důvod je nasnadě. Zatímco z České republiky bylo vypraveno za uvedené období 2021 celkem 1329 letů, z toho 91,5% z Ruzyně, v případě Rakouska to bylo 2807 letů.

Nicméně nárůst českých turistů oproti roku 2020 za prvních osm měsíců je vysoký, o 42,3%. Z důvodu Covidu si 20 368 českých turistů zvolilo ubytování kempingového typu, což představuje nárůst o 492% oproti roku 2020. Průměrná délka pobytu se v srpnu pohybovala kolem 6,4 nocí, za celé období do srpna je však průměr vyšší, a to 8,3 nocí.

Španělsko bohužel stále zůstává ještě zemí nepoznanou a neprobádanou. Nabízí mnohem více možností, než jen klasickou plážovou turistiku. Španělsko leží sice dál než jiné středomořské destinace, ale škála jeho možností je opravdu nepřeberná.

Nejnovější články

Nezařazené
Bude nám elektřinu dodávat obyčejná půda?

Princip získávání elektřiny z půdy přibližuje Pablo Vidarte...

„Naší vizí je podpořit ty nejnadějnější deep tech...

Ale zpět k nejčerstvější investici Tensor Ventures, k...

Agrosenzor je přitom jen jeden z mnoha způsobů...

Vedle získávání využití elektřiny z půdy ale firma...

Že je myšlenka získávání čisté elektřiny z přírody...

Expertní pohled
Kdo jsou mikroinfluenceři a v čem je jejich síla?

Do budoucna se předpokládá ještě větší růst např....

Spolupráce s influencery je dnes už téměř nezbytnou...

Často skloňovanou skupinou jsou tzv. mikroinfluenceři, kteří sice...

Ideální řešení je samozřejmě získat influencera, který má...

Aktivity HK ČR
Jihočeská komora podpořila vzdělávání 260 workshopy

Jihočeská hospodářská komora má za sebou úspěšný první...

Jihočeská hospodářská komora provozuje Asistenční centrum Impuls pro...

Nejnovější Advertorial

Advertorial
Zelené Španělsko umí překvapit

Často se Češi přeslechnou a slyší Kalábrie, ale...

Maličká Kantábrie se těší skvělé pověsti mezi surfaři,...

Kantábrie se může pyšnit desítkami úžasných a neobjevených...

Pobřežní Kantábrie má výhodu teplého klimatu díky blízkosti...

Kantábrie skrývá také velmi významné poutní místo v údolí...

Advertorial
Pod patronátem svatého Josefa

Hotel St. Joseph Royal Regent byl otevřen v roce...

81 stylově zařízených pokojů nabízí veškeré vybavení, které potřebujete,...

Lázeňské centrum St. Joseph’s Spa, to je více...

Skyland, nejvyšší patro hotelu, je pak vyhrazeno wellness...

Advertorial
Valencie slaví světový den paelly

Španělé si Valencii spojují s jejich téměř národním jídlem...

Jako fotbalový souboj, ale na poli kulinářském, je...

V týdnu od 18. až do 28. září...

Nemusíte však jezdit tak daleko. V Praze najdete řadu...