Úterý 18. června 2024
ikona hodiny18. 2. 2022 19:09

Investice do komerčních nemovitostí klesly

Colliers, přední společnost poskytující diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správu investic, zveřejnila přehled investičního trhu komerčních nemovitostí za 4. čtvrtletí 2021. Vyplývá z něj, že v roce 2021 objem investic klesl již druhý rok v řadě, ačkoliv v posledním čtvrtletí byly prodeje meziročně o 8 procent vyšší. Největší investicí čtvrtého kvartálu byl prodej pražského sídla Generali s výměrou 36 tisíc m2.

Kamil Pittner autor

Foto: Colliers Investice do realit klesají Foto: Colliers

V loňském roce činil celkový objem realizovaných investic 1,79 miliardy eur. Z tohoto objemu měly největší podíl kanceláře s 35 %, těsně následované průmyslovými nemovitostmi s 32 %. Následovaly maloobchodní a rezidenční sektory s 13 % a 10 %. „Roční výsledek představuje meziroční pokles o 33 %, který je však stále mírně zkreslen velkou transakcí Heimstaden Residomo ze začátku roku 2020. Ve srovnání s rokem 2019 představuje loňský objem pokles o 45 %. Důležitější však je, že dynamika, kterou trh získal během druhé poloviny roku 2021, se pravděpodobně přenese i do roku 2022,“ říká Josef Stanko, analytik společnosti Colliers.

Největší realitní transakce

Největší a nejvýznamnější transakce ve čtvrtém čtvrtletí tvořily kanceláře, několik průmyslových areálů, různé maloobchodní nemovitosti a klíčové pozemky pro budoucí výstavbu. „Celkový objem investic ve 4. čtvrtletí 2021 dosáhl přibližně 579 milionů eur, což představuje cca 30 % mezikvartální nárůst a cca 8% meziroční nárůst. Kromě kanceláří a průmyslových prostor byly v posledním čtvrtletí ostatní třídy nemovitostí méně aktivní,“ přibližuje Josef Stanko. Za zmínku podle něj však stojí maloobchodní sektor s objemem 76 milionů eur, což představuje 13% podíl na objemu posledního čtvrtletí. Kancelářská aktiva dosáhla podílu 36 %, zatímco podíl průmyslového sektoru činil přibližně 47 %. Colliers v daném období zaznamenal celkem 29 uzavřených transakcí.

Za největší transakcí závěru roku 2021 stála CPI Property Group, která prodala rozsáhlou kancelářskou nemovitost o rozloze téměř 36 000 m2 v Praze 4 na Pankráci společnosti Generali. Ta zde dlouhodobě sídlí a již avizovala přípravu rekonstrukce. Další zajímavou transakcí byl prodej trojice nemovitostí v Karlíně v Praze 8 společností Revetas. Vzhledem k tomu, jak je tento dílčí trh mezi nájemci oblíbený, získal nový vlastník, společnost Českomoravská Nemovitostní, důležitý přírůstek do svého vlastního portfolia. V současné době již patří mezi největší poskytovatele kancelářských prostor v Praze. V oblasti průmyslových nemovitostí koupil americký fond Exeter dvě nemovitosti v Multimodal Parku Ostrava Mošnov od společnosti Concens. Navázal tak na svou dřívější akvizici průmyslových aktiv v Nošovicích a dohromady jde o jednu z největších akvizic roku 2021.

Největší výnosy přináší retail

Poptávka po průmyslových nemovitostech nadále převažuje nad obchodními příležitostmi a Colliers odhaduje, že se výnosy z prvotřídních průmyslových nemovitostí snížily na 4 %, což je stejné jako výnosy z nejlepších kancelářských prostor na 4,00 %.

Maloobchodní nemovitosti zůstaly relativně stabilní, s výjimkou retail parků, kde přetrvává poptávka, která hýbe cenami vzhůru. Proto se podle našeho názoru výnosy z prvotřídních retail parků posunuly na hodnotu 5,50 %, a to u těch aktiv, která mají nejvýhodnější polohu a skladbu nájemců.

„Velký otazník leží u výnosů z rezidenčních nemovitostí nejvyšší kategorie. V Praze, kde jsou ceny za m2 nejvyšší, mohou investoři dosáhnout výnosu něco mezi 2,00 % a 4,50 %. S rostoucími cenami výstavby je ale obtížné předvídat výnosy budoucích PRS projektů,“ upozorňuje Josef Stanko.

Výhled do roku 2022

Za předpokladu, že pandemie v Evropě pomalu skončí, má trh příležitost vrátit se na úroveň výkonnosti před pandemií. Organizace získávají stále více zkušeností s hybridní prací, jsou adaptabilnější a odolnější. Další výzvy, jako je rostoucí inflace, zvyšující se náklady na energie, rostoucí úrokové sazby a snižující se dostupnost pracovní síly, přetrvávají, ale poslední dva roky učí dívat se do budoucna optimisticky.

„Pokud si investiční trh udrží současnou dynamiku, mohli bychom v roce 2022 očekávat objem transakcí někde mezi 2,0 a 2,4 miliardami eur. Investoři by měli sledovat kancelářská a průmyslová aktiva. Ta, jak se ukázalo v loňském roce, budou vždy dobrou volbou s nižším rizikem, stabilními výnosy a určitým růstem nájemného,“ uzavírá Josef Stanko.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Cestovní ruch
Češi plánují na dovolené více utrácet

Podíl těch, kteří si chtějí užít letní období...

Jak už bylo uvedeno – Češi preferují odpočinkovou...

V rámci celkových výdajů za dovolenou Češi nejvíce utratí...

Výzkum ukázal, že Čechy stále více zajímá při...

Letní dovolenou v zahraničí plánuje 60 % Čechů,...

Expertní pohled
Vzestup a pád Quick Commerce

Jak to ale někdy bývá, lákává myšlenka začala...

Covidová pandemie světovou ekonomikou řádně zacloumala a kromě...

Problémy hlavních Quick Commerce hráčů, jako je zmíněný...

Pro něco takového je potřeba jak využití moderních...

Cestovní ruch
Pusťte dovolenou k vodě!

Kampaň Pustit k vodě je produkt zaměřený na...

Střední Čechy zaznamenaly v minulém roce nejvyšší návštěvnost...

Střední Čechy mají díky Labsko-Vltavské cestě více splavných...

Po covidu obliba domácích dovolených silně vzrostla. Původně...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Dobré zprávy pro projektové společnosti

A její ředitel, Michal Vacek říká: „Stavební produkce...

V minulém roce trh projektových prací stagnoval. Pro...

Kapacity projektových společnosti jsou silně vytíženy. Některé projektové...

V současné chvíli mají projektové společnosti nasmlouvané zakázky...

V roce 2023 bylo zadáno 1 975 zakázek...

Trendy
Udržitelnost se už dostává do DNA firem

Společnost BDO ve spolupráci s výzkumnou agenturou Mercuri...

Téměř všechny dotázané společnosti (97 %) věří, že udržitelnost...

Začlenění aspektů ESG do obchodní strategie a výběr správných...

Podle průzkumu nejsou ve značném počtu společností výsledky...

Analýzy
Ani přes výrazný růst cen nemovitostí realitní bublina v ČR nehrozí  

Z dat Eurostatu dále vyplývá, že ruku v ruce...

Vlastním bydlením u nás v současné době disponuje 78...