Neděle 16. června 2024
ikona hodiny15. 3. 2022 14:04

JobPoint pro uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny

V Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v karlovarské KV Areně od pondělí funguje takzvaný JobPoint. Zřídila jej tam Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje, která takto pomáhá s hledáním zaměstnání lidem prchajícím před válkou. Hned první den pracovníky hospodářské komory překvapilo velké množství vysoce kvalifikovaných zájemců o práci.  

Valerie Saara autor

Foto: KHKKK JobPoint pomůže Ukrajincům s hledáním práce Foto: KHKKK

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) přijímá uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny. Ti se na jednom místě zaregistrují a vyřídí si i ostatní potřebné záležitosti. Od pondělí 14. března zde navíc najdou také potřebné informace k dostupným pracovním místům v regionu. „V centru je shromážděna řada služeb, a tak bylo logickým krokem nabízet zde i volná pracovní místa. Už na začátku března jsme oslovili zaměstnavatele v Karlovarském kraji s dotazem, zda uvažují o možnosti poskytnout práci ukrajinským občanům. Od té doby se nám přihlásilo 41 zaměstnavatelů, kteří nabízí 520 pracovních míst, z toho je určeno 430 pro ženy,“ informovala Lenka Mansfeldová, ředitelka Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK).

S komunikací na JobPointu pomáhá pracovníkům hospodářské komory Olena Dmytruk, která žije v České republice již 18 let a za běžné situace pracuje v cestovním ruchu. „Pro spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Karlovarského kraje jsem se rozhodla hlavně proto, abych mohla v rámci svých možností pomoct krajanům,“ řekla. Obyvatele Ukrajiny, kteří utíkají před válkou, aktuálně trápí především ubytování. „Zajištěné ho mají většinou do konce měsíce, pak už se ale musí postarat sami. I proto je pro ně prioritou najít si zaměstnání. Většinou jde o ženy dětmi, a tak musí řešit samozřejmě také hlídání,“ vysvětlila Olena Dmytruk.

Nejčastěji nabízené pozice jsou výrobní a montážní dělnice, pokojské nebo třeba uklízečky. „Překvapilo nás však velké množství vysoce kvalifikovaných uchazečů o práci,“ uvedla Jana Hadašová z KHK KK. O práci se uchází například lékařky, učitelé, účetní či veterinářka.  „Překvapivý byl je také zájem mladistvých lidí o zaměstnání, ale i chuť začít pracovat ihned – i když to nebude v jejich oboru.“ 

A s jakým pocitem pracovníci KHK KK z centra první den odjížděli? „S pocitem, že bych tam nejraději byla celý den a pomáhala mnohem více. Musí to být hrozně těžké, když vůbec neznají naše prostředí, náš jazyk, ale ani naše písmo. Obdivuji ale, jak se snaží začlenit co nejrychleji i přesto vše, co prožili. Většina se snaží rychle najít kurz češtiny,“ doplnila Barbora Volfová z KHK KK.

Další JobPoint bude otevřen už příští pondělí v chebské kanceláři KHK KK (nám. Krále Jiřího z Poděbrad 478/33). „Momentálně zvažujeme i možnost, že bychom uspořádali veletrh práce v Karlových Varech, Chebu a Sokolově. Pokud se pro tuto možnost rozhodneme, konaly by se veletrhy v horizontu tří týdnů až jednoho měsíce,“ uzavřela ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Aktuality
Jaký je nejúspěšnější model ochrany přírody?

„Češi považují svoji přírodu za důležité bohatství. Kromě...

Při vyhlašování a správě chráněných území je nutné...

Právě zachování pestré krajiny se vzácnými druhy rostlin...

Počet chráněných území vrostl na našem území především...

Aktuality
Na Univerzitě Pardubice proběhne v úterý Technology Day

„Univerzita a aplikační průmyslová sféra by neměly tvořit...

Technologie, které univerzita v rámci akce představí, jsou...

Univerzita Pardubice plánuje po pilotní akci Technology Day...

Trendy
Vyladěný event jako vizitka vaší společnosti

Odborné eventy jsou bezpochyby nezbytné pro další rozvoj,...

Nechcete celou akci strávit v uzavřených prostorách velkého konferenčního...

Dobré jídlo a pití nesmí chybět na žádném...

Zvláštní pozornost si zaslouží doprovodný program. Resort disponuje...

Největší doména resortu? Jednoznačně 27 jamkové profesionální golfové...

Fantazii se ale meze nekladou. „Pro jednu z firem...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...