Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Ze třiceti přihlášených vybrala ČSOB šest startupů pro účast v akcelerátoru Start it @ČSOB. Po dobu dvou a půl měsíců mají možnost vypilovat své projekty a načerpat zkušenosti mentorů. Zhruba polovina přihlášek směřovala na služby a produkty pro lidi, což je oproti standardním vlnám změna.
„Evropský důraz na udržitelnost otevírá zcela nový trh, který nabízí spoustu příležitostí pro podnikatele. Vypsání mimořádné vlny akcelerace Green Challenge považujeme obzvlášť při aktuálních událostech za podstatné. Důležitost udržitelných řešení bude ještě více vzrůstat a jejich zavedení bude brzy prioritou pro celou společnost,“ říká Zuzana Paulovics, lídr akceleračního programu Start it @ČSOB.
Carboneg – regenerativní zemědělství
EcoHaus – prací prostředek v papírku
ETW – recyklace a zpracování plastů
Green0meter – výpočet a snižování uhlíkové stopy pro firmy
OdKarla.cz – online tržiště pro použité zboží
Rethink Architecture database – platforma pro udržitelnou architekturu a stavebnictví.
ČSOB vypsala tuto mimořádnou výzvu pro startupy na konci roku 2021, do 17. února se do něj mohly hlásit týmy začínajících podnikatelů s inovativními řešeními v oblasti úspor energií a snížení spotřeby obecně pro domácnosti, firmy i dodavatelské řetězce.
Během čtyř let podpořil na padesát začínajících projektů a startupů. Je unikátní v tom, že se neomezuje na konkrétní oblasti, jasným trendem je využívání digitálních řešení pro zjednodušení každodenního života i podnikání. Startupy, které programem prošly, jsou úspěšné v získávání investic i významných ocenění. Například Resistant.AI, který se zaměřuje na prevenci kybernetických útoků umělou inteligencí, získal již několik stovek milionů korun od investorů.
Program vychází ze Start It @KBC, projektu mateřské společnosti, který je největším akcelerátorem na belgickém trhu. V rámci skupiny KBC byl projekt spuštěn i v Maďarsku. Český i belgický akcelerátor jsou členy GAN, vysoce ceněné komunitě akcelerátorů, partnerů a investorů. Ta sdružuje přes 10 000 nejlepších startupů ze šesti kontinentů.
„Zatímco do standardního akceleračního programu se hlásí přibližně 80 procent projektů zaměřených na firmy, do Green Challenge přihlásila zhruba polovina startupů řešení zaměřená na jednotlivce a domácnosti. To považujeme za velice pozitivní, jednak je vidět vysoká poptávka na trhu, jednak díky těmto projektům bude mít každý možnost, třeba malými změnami, sám přispět k udržitelnější budoucnosti,” popisuje další trend Zuzana Paulovics.
Své místo v akceleračním programu získalo šest začínající firem, které si budou moci lépe ověřit poptávku na trhu, vylepšit svoji komunikaci, dobře si spočítat finanční plán a vyladit si svoji strategii vstupu na trh či další expanze. Projekty zaměřené na firmy se soustředily zejména na kalkulaci emisí CO2 a opatření na jejich snižování, offsetting i řešení zaměřená na logistiku, regenerativní zemědělství, stavebnictví a efektivnější zpracování recyklátů. Startupy zaměřující se na řešení pro lidi zase nabízejí možnosti rozšíření solární energie, upcycling, elektromobilitu, sdílenou ekonomiku, ale třeba i na udržitelné oblečení.