Sobota 13. července 2024
ikona hodiny31. 3. 2022 08:29

Cesta k úspěchu: Malými krůčky neustále kupředu

Hadice a jejich kompletace, profily a výroba těsnění, dopravníkové pásy, protihlukové desky i fólie pro zlepšování pracovního prostředí. To je Gumex, firma založená v garáži zemědělského družstva ve Strážnici v roce 1994 někdejším pošťákem Janem Sedláčkem. Dnes je to rodinný holding, který působí v Česku a na Slovensku, zaměstnává více než 150 zaměstnanců a jeho obrat přesahuje půl miliardy.

Valerie Saara autor

Foto: Gumex Hadice, profily, těsnění… Foto: Gumex

Začátky Gumexu byly poněkud netradičně spojeny s hudbou – začínající firma sdílela sklad s gramofonovou firmou Jiřího Zmožka. Když krachovala, zákazníci Gumexu k objednaným hadicím dostávali jako dárek gramofonovou desku. Historie ale nebyla vždy jen úsměvná. Byly i doby, kdy se nedařilo, ale Sedláčkovi věřili, že s poctivou prací se dá uspět, a raději prodali nemovitost, aby do firmy vložili vlastní peníze, než aby ji zavřeli. Nemýlili se.

OCENĚNÍ FIRMY Z POSLEDNÍCH LET

  • Společností Deloitte byl vroce 2021 Gumex oceněn jako jedna z 16 nejlépe řízených firem v ČR v programu Best Managed Companies.
  • Vroce 2019 získal Gumex cenu Hospodářských novin v soutěži Vodafone Firma roku 2019 v Jihomoravském kraji.
  • Vroce 2019 se stal Gumex vítězem Ocenění českých lídrů v Jihomoravském kraji.

Právo na život si Gumex vybojoval sám

Zakladateli brzy začali pomáhat i dva synové a dcera, kteří časem zjistili, v které oblasti jsou pro firmu největším přínosem – Dušan Sedláček je dnes ředitelem společnosti, Libor Sedláček marketingovým ředitelem a Jana Lagová personální ředitelkou. To je – spolu s otcem Janem, který se i v penzi na chodu firmy stále podílí – jádro managementu firmy. A již dvacet let jsou to také jediní vlastníci. Jan si totiž již v době, kdy firma měla pouhých 10 zaměstnanců, ponechal 10 % a těch 90 % rozdělil mezi děti. Z nenápadné obchodní firmy, která původně prodávala výhradně české výrobky, se stal dodavatel s přidanou hodnotou. „Byl to velký krok do neznáma, začít dovážet ze zahraničí, ale posunul nás dopředu. Libor se při práci začal učit anglicky a záhy odjel do Itálie, kde zařídil prvního zahraničního dodavatele. Začali jsme také více přemýšlet o tom, co zákazníci opravdu potřebují, a začali jsme pořizovat stroje, které zboží zhodnocují, kupříkladu digitální plotry, vysokotlaké vodní paprsky, výsekový lis a podobně,“ vzpomíná na období růstu Jan. Tato cesta se ukázala jako správná, dnes Gumex některé komponenty dokonce přímo vyrábí.

Foto: Gumex Moderní výroba,, moderní produkty Foto: Gumex

Moravskou firmu nezastavila ani pandemie

Novou pobočku v Hradci Králové otevřela společnost v květnu 2020, což byla kvůli pandemii velmi nejistá doba. Rozhodnutí nechat vše běžet podle původního plánu bylo správným krokem. Největší tržby v historii měl Gumex v pandemickém roce 2021. Recept byl vlastně jednoduchý: Nebát se investovat do zboží ani v době krize. To se většina konkurence neodvážila a Gumex tak mohl zákazníky doslova rozmazlovat. I proto se dnes, v podmínkách nejistých, může směle dívat dopředu. Pořizuje nové stroje, chystá se expandovat na nové trhy i oslovit zákazníky novými výrobky.

Když má firma přívětivou tvář

Gumex staví na hodnotách, které již prověřily za desítky let i jiné úspěšné firmy. Zisk z prodejů je investován zpět do společnosti. O zákazníka, který má zajištěn vždy kompletní servis, se vždy stará tentýž zaměstnanec. Produkty a služby Gumex prostě mají svou tvář. Přívětivou, což v průzkumu odsouhlasila více než polovina zákazníků. Velký důraz se totiž ve firmě klade na rovnováhu mezi pracovním životem a dovolenou. To vše jsou hodnoty, které ještě v garáži vtiskl firmě Jan se svými dětmi. „Se sourozenci jsme každý úplně jiný a projevuje se to i v naší práci. I tak se ale snažíme chovat jako tým a táhnout za jeden provaz. Tím pak nevyhnutelně přitahujeme manažery a zaměstnance, kteří jsou nám podobní a sdílí naše hodnoty. Naše filozofie, to je poctivost, systém, řád a neustálý vývoj. Místo nárazových velkých změn neustále děláme malé krůčky dopředu. Snažíme se vždy rychle přizpůsobit měnícím se podmínkám a hledat nová řešení,“ vysvětluje moravský rodinný recept Libor Sedláček, první zaměstnanec Gumexu.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Aktuality
Ženy v těžké situaci se mohou rekvalifikovat na IT pozice

Zájemkyně o Digitální akademii od Czechitas se mohou...

Czechitas stipendium se zaměřuje na podporu znevýhodněných žen....

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....