×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Středa 7. prosince 2022
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Cesta k úspěchu: Malými krůčky neustále kupředu

Hadice a jejich kompletace, profily a výroba těsnění, dopravníkové pásy, protihlukové desky i fólie pro zlepšování pracovního prostředí. To je Gumex, firma založená v garáži zemědělského družstva ve Strážnici v roce 1994 někdejším pošťákem Janem Sedláčkem. Dnes je to rodinný holding, který působí v Česku a na Slovensku, zaměstnává více než 150 zaměstnanců a jeho obrat přesahuje půl miliardy.

Valerie Saara ikona hodiny31. 3. 2022 08:29
Foto: Gumex Hadice, profily, těsnění… Foto: Gumex

Začátky Gumexu byly poněkud netradičně spojeny s hudbou – začínající firma sdílela sklad s gramofonovou firmou Jiřího Zmožka. Když krachovala, zákazníci Gumexu k objednaným hadicím dostávali jako dárek gramofonovou desku. Historie ale nebyla vždy jen úsměvná. Byly i doby, kdy se nedařilo, ale Sedláčkovi věřili, že s poctivou prací se dá uspět, a raději prodali nemovitost, aby do firmy vložili vlastní peníze, než aby ji zavřeli. Nemýlili se.

OCENĚNÍ FIRMY Z POSLEDNÍCH LET

  • Společností Deloitte byl vroce 2021 Gumex oceněn jako jedna z 16 nejlépe řízených firem v ČR v programu Best Managed Companies.
  • Vroce 2019 získal Gumex cenu Hospodářských novin v soutěži Vodafone Firma roku 2019 v Jihomoravském kraji.
  • Vroce 2019 se stal Gumex vítězem Ocenění českých lídrů v Jihomoravském kraji.

Právo na život si Gumex vybojoval sám

Zakladateli brzy začali pomáhat i dva synové a dcera, kteří časem zjistili, v které oblasti jsou pro firmu největším přínosem – Dušan Sedláček je dnes ředitelem společnosti, Libor Sedláček marketingovým ředitelem a Jana Lagová personální ředitelkou. To je – spolu s otcem Janem, který se i v penzi na chodu firmy stále podílí – jádro managementu firmy. A již dvacet let jsou to také jediní vlastníci. Jan si totiž již v době, kdy firma měla pouhých 10 zaměstnanců, ponechal 10 % a těch 90 % rozdělil mezi děti. Z nenápadné obchodní firmy, která původně prodávala výhradně české výrobky, se stal dodavatel s přidanou hodnotou. „Byl to velký krok do neznáma, začít dovážet ze zahraničí, ale posunul nás dopředu. Libor se při práci začal učit anglicky a záhy odjel do Itálie, kde zařídil prvního zahraničního dodavatele. Začali jsme také více přemýšlet o tom, co zákazníci opravdu potřebují, a začali jsme pořizovat stroje, které zboží zhodnocují, kupříkladu digitální plotry, vysokotlaké vodní paprsky, výsekový lis a podobně,“ vzpomíná na období růstu Jan. Tato cesta se ukázala jako správná, dnes Gumex některé komponenty dokonce přímo vyrábí.

Foto: Gumex Moderní výroba,, moderní produkty Foto: Gumex

Moravskou firmu nezastavila ani pandemie

Novou pobočku v Hradci Králové otevřela společnost v květnu 2020, což byla kvůli pandemii velmi nejistá doba. Rozhodnutí nechat vše běžet podle původního plánu bylo správným krokem. Největší tržby v historii měl Gumex v pandemickém roce 2021. Recept byl vlastně jednoduchý: Nebát se investovat do zboží ani v době krize. To se většina konkurence neodvážila a Gumex tak mohl zákazníky doslova rozmazlovat. I proto se dnes, v podmínkách nejistých, může směle dívat dopředu. Pořizuje nové stroje, chystá se expandovat na nové trhy i oslovit zákazníky novými výrobky.

Když má firma přívětivou tvář

Gumex staví na hodnotách, které již prověřily za desítky let i jiné úspěšné firmy. Zisk z prodejů je investován zpět do společnosti. O zákazníka, který má zajištěn vždy kompletní servis, se vždy stará tentýž zaměstnanec. Produkty a služby Gumex prostě mají svou tvář. Přívětivou, což v průzkumu odsouhlasila více než polovina zákazníků. Velký důraz se totiž ve firmě klade na rovnováhu mezi pracovním životem a dovolenou. To vše jsou hodnoty, které ještě v garáži vtiskl firmě Jan se svými dětmi. „Se sourozenci jsme každý úplně jiný a projevuje se to i v naší práci. I tak se ale snažíme chovat jako tým a táhnout za jeden provaz. Tím pak nevyhnutelně přitahujeme manažery a zaměstnance, kteří jsou nám podobní a sdílí naše hodnoty. Naše filozofie, to je poctivost, systém, řád a neustálý vývoj. Místo nárazových velkých změn neustále děláme malé krůčky dopředu. Snažíme se vždy rychle přizpůsobit měnícím se podmínkám a hledat nová řešení,“ vysvětluje moravský rodinný recept Libor Sedláček, první zaměstnanec Gumexu.

Nejnovější články

Cestovní ruch
Cestování je zpět – silnější, ale zcela jiné

Obnovený zájem o cestování se odrazil i na...

Nejvýraznější pokles zájmu o letecké spoje zaznamenalo Omio...

„Vedle typu dopravy jsme zaznamenali změny i v...

Změnu v chování cestujících však nepřinesly jen uvolněné...

Expertní pohled
Změny přehledně: Co přinese schválený daňový balíček?

Od začátku roku 2023 se zvyšuje limit pro...

„Schvalování zákonů a různých daňových balíčků ke konci...

Až doposud byl limit daně z přidané hodnoty...

Paušální daň je možnost, jak ulevit papírování. Spočívá...

Součástí daňového balíčku o daních z příjmů vláda...

Už od prosince letošního roku dopadne na výrobce...

Cestovní ruch
V příštím roce vycestuje do zahraničí 44 % Čechů

Výsledky průzkumu představila Německá turistická centrála (DZT) na...

Dále byla na tiskovém brífinku představena aktuální vánoční...

Nejnovější Firmy s tradicí

Firmy s tradicí
Pět let znamená pět nových unikátních strojů

Výrobní program firmy je zaměřen na řešení technologií...

Současná nabídka se neomezuje jen na stroje jako...

Současnost českého průmyslu, kam samozřejmě české strojírenství a konkrétně...

Společnost nežije jen z tradice, naopak – investuje do...

TOS VARNSDORF je firma s bohatou tradicí, je to...

Firmy s tradicí
Informace jsou velmi ceněný atribut

„Od počátku jsme budovali firmu jako rodinnou a...

V roce 2015 došlo ke sloučení s renomovaným...

Firma UNIT má každý rok nějakou novinku. K...

„V roce 2020 jsme se přestěhovali do budovy...

Videa & Podcasty
Jak se mění český turista a cestovní pojištění?