×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 24. března 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny1. 4. 2022 06:35

Představujeme nejlepší český nábytek roku

Asociace českých nábytkářů předala v poslední březnový den v rámci zahájení jarního veletrhu FOR INTERIOR svá tradiční ocenění a představila i statistická data týkající se výroby, importu, exportu a trhu s nábytkem v České republice za rok 2021.

Foto: AČN Komoda STELA – designér Petr Šebela, výrobní společnosti TRIANT Foto: AČN

Negativním faktem pro české výrobce je skutečnost, že došlo k další ztrátě na tuzemském trhu. Pozitivní je, že díky exportu byly české firmy schopny tento propad eliminovat. Výrobní firmy v ČR exportují dražší a kvalitní nábytek, zejména na vyspělé trhy EU, ale také do USA, což je pro české výrobce nábytku čtvrtý nejdůležitější trh. „Na podzim loňského roku jsme očekávali, že i přes koronavirovou nákazu, budou výsledky produkce nábytku v roce 2021 úspěchem. Očekávali jsme, že hodnota výroby dosáhne 54 mld. Kč. Co do objemu výroby se tento předpoklad bohužel nepotvrdil. Nicméně i tak, hodnota vyrobeného nábytku v loňském roce zaznamenala rekord, a to 52 mld. Kč. Zároveň se ovšem navýšila hodnota importu na 29,8 mld. Kč. Exportní hodnota narostla na 39,57 mld. Kč,“ komentuje výsledky Tomáš Lukeš, tajemník Asociace českých nábytkářů.

Nábytek roku 2022 – oceněné výrobky

Domácí pracoviště CARTAGENA – design Joop Bos, výrobní společnost HON

Cartagena představuje funkčnost a moderní design vhodný do bytu i kanceláře. Domácí pracoviště, jehož součástí je výškově stavitelný stůl, respektuje pravidla ergonomie a jeho uživatel ocení zejména přizpůsobení správné výšky pracovní desky rozdílným postavám i možnost provést rychlou změnu a pracovat ve stoje. Sklopná deska stolu šetří prostor a nepřekáží, pokud není pracoviště používáno. Správné osvětlení pracovního stolu je zajištěno LED světlem umístěným ve spodní části police. Variabilní modulový systém si najde své místo v mnoha interiérech. Do stylových kanceláří je možné použít více typů modulů a vytvořit praktickou dělicí stěnu, kterou lze přeorganizovat podle aktuálních potřeb. Multifunkční stěna nabízí jak úložné prostory, tak plochy pro vystavení dekorativních předmětů, knih a dalších věcí. Barvu kovu a dekory dřeva si zákazník může zvolit ze široké nabídky barev a materiálů tak, aby vyhovoval ladění interiéru.

Odkládací stolek TRIANGLE – design Kateřina Dohnalová, výrobní společnosti Dřevotvar družstvo

Design odkládacího stolku byl vytvořen mladou designérkou Kateřinou Dohnalovou, která se při jeho návrhu nechala inspirovat jednotlivými částmi stromu. Stolek je vyroben z masivního dubového dřeva, díky jehož neopakovatelné kresbě je každý kus originálem. Kolíkové spoje a lepená konstrukce zajišťují, že přírodní vzhled není narušen žádným viditelným kováním. Celkový dojem stolku je umocněn jedinečnými tvary, promyšlenými detaily a matnou povrchovou úpravou. Konstrukce je řešena tak, aby bylo možné stolek postavit do volného prostoru nebo přisunout k sedacímu nábytku.

Soubor sedacího nábytku CLOUD – design Martin Beinhauer, výrobní společnosti FORM

Cloud je soubor sedacího nábytku pro lobby, recepce a další. Malý počet prvků nabízí nespočet variací použití. Měkké tvary sedadel levitují na subtilních kovových podnožích, do kterých jsou tu a tam vetknuta opěradla, případně i clonící zástěny-paravány. Podnože umožňují vzájemné napojování a mohou nést i odkládací plochy stolků. Napojování podnoží, stejně jako kombinace prvků, nabízí mnoho variant. Výběr čalounění i ostatní provedení lze dohodnout případ od případu.

Kolekce RENDEZVOUS – design Lucie Koldová, výrobní společnosti FORM

Jemné křivky potkávajících se ploch se slévají v kompaktní a odolný celek, který byl navržen s ohledem na zátěž provozu hospitality. Design zvýrazňuje půvab a ladné tvarování překližkových lamel a vyrůstá z výrobního know-how firmy. Kolekce Rendezvous zahrnuje klasickou židli i čalouněnou variantu, stůl, křeslo a konferenční stolek, všechno se stejným principem spojování.

Židle TRIVI TR-126W – design Martin Foret, výrobní společnosti LD Seating

Židle TRIVI vznikla ve spolupráci LD Seating s mladým českým designérem Martinem Foretem. Spojuje v sobě maximální lehkost designu, komfort a spolehlivost. TRIVI trochu klame vzhledem. I když působí odlehčeně, její konstrukce je navržena pro dlouhodobé intenzivní používání. Hodí se proto do kaváren a jiných veřejných prostor. Designový sedák i opěradlo ze světlé nebo černě mořené dubové dýhy mají ergonomický tvar, který slibuje pohodlné sezení. Martin Foret ke spolupráci říká: „S firmou LD Seating jsme si sedli. Při tvorbě mi dali volnou ruku i zázemí, kde jsme společně mohli testovat prototypy i úplně první židle“.

Kolekce křesel WINX Lounge – design Kai Stania, výrobní společnosti RIM CZ

Křesla, ze kterých se nechce vstát. Zaujmou elegantními tvary, které zapadnou do různorodých komerčních i privátních prostor. Vyšší i nižší verze navazuje na konferenční křeslo Winx. Celou kolekci RIM CZ oblékli do nové ekologické tkaniny a doplnili ji čtyřramennou, pérovou a dřevěnou podnoží.

Komoda STELA – designér Petr Šebela, výrobní společnosti TRIANT

Komoda z kolekce Stela vznikla podle návrhu designéra Petra Šebely. Přináší kombinaci jemného elegantního stylu a masivního dubového dřeva. Zaoblené křivky působí příjemně a jsou bezpečné i v domácnostech s dětmi. Specialitou komody je tvarování čelních dvířek, které jsou zaoblené nejen v rozích, ale i do prostoru. Tohoto plastického tvaru je dosaženo opracováním MDF desky na CNC. Dvířka jsou lakována čtyřmi vrstvami polomatného laku. Na masivní dubové části komody je použit hluboce matný bezbarvý lak, který je namíchaný tak, aby zůstala zachována přirozená struktura dřeva i pohled i dotek.

Partneři ocenění

ABF • Blum • Démos trade • DUET CZ • Dřevozpracující družstvo • Egger CZ • KRONOSPAN CR • MA-DONA • REHAU • ŠPINAR – software • Textilní zkušební ústav • www.nafirmy.cz

Veřejnost bude mít po veletrhu další možnost seznámit se s úspěšnými českými nábytkáři a nejnovějšími trendy v interiéru již 21.–23. dubna na brněnském výstavišti na veletrhu MOBITEX. Souběžně se konají také Stavební veletrh Brno a veletrh Dřevo a stavby Brno, kde budou k vidění novinky v oblasti staveb.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Trendy
Skupina ČEZ zintenzivní aktivity při úsporách vody

Zúčastněné společnosti se zavazují k zavedení účinných opatření...

Jednou z priorit je například úspora pitné vody....

Expertní pohled
Trendy v cestování: Nomádi se mění ve slowmády

Kvůli pandemii se proměnily také preference cestujících a...

Současně se změnou cestovního chování se objevily i...

Rok 2023 tak podle nás bude ve znamení...

Cestovní ruch
Korejce vrací do Česka Bohemian Rhapsody

Roadshow byla načasována na období těsně před obnovením...

Návrat turistů do Česka podpoří také kampaň Bohemian...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Zájem Pobaltí zvýšil veletrh v litevském Vilniusu

Veletrh ve Vilniusu navštívilo 9 100 lidí a...

Na veletrhu by také zájem o kempování v...

Nezařazené
Travelcon odhalí budoucnost cestovního ruchu

Důležitost cestovního ruchu se často podceňuje, přitom se...

Covid-19, tornádo na Moravě, požár v Českém Švýcarsku....

V programu nebudou chybět ani investice, chování zákazníků při...

Nezařazené
Situace malých a středních podniků se mírně zlepšila

„Recese, kterou Česká republika procházela od druhé poloviny...

Z nových dat Hospodářské komory vyplývá, že nejvíce...

„Zlomovou se ale stala druhá polovina roku 2022,...