×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Nahoru nebo dolů? Aneb kam kráčí česká koruna

Ruská invaze na Ukrajinu vytvořila tlak na pokles české koruny a smazala tak její několikaměsíční posilování. Ztráty měny byly nicméně omezenější než u většiny jejích regionálních protějšků a koruna se od té doby nadále zotavuje. Domnívám se, že tento vývoj bude pokračovat i v následujících čtvrtletích, přičemž vysoké úrokové sazby a solidní fundamenty umožní měně dále posilovat.  

Roman Ziruk ikona hodiny3. 5. 2022 13:12
Foto: Shutterstock.com Kam kráčí česká koruna? Foto: Shutterstock.com

Aktuální výhled ČNB pro inflaci se zhoršil, protože banka nyní očekává, že inflace „zůstane velmi vysoká i po zbytek letošního roku“. Růst by měl být zhruba poloviční oproti dříve odhadovaným 3 %. Ve světle ruské invaze na Ukrajinu odhaduji, že centrální banka může být v krátkodobém horizontu ochotnější dále zvýšit úrokové sazby a udržet je na zvýšené úrovni o něco déle, než jsme dříve předpokládali. Vzhledem k tomu, že banka na svém březnovém zasedání nevedla rozsáhlou diskuzi ohledně devizových intervencí, se zdá, že hlavním nástrojem politiky boje proti inflaci budou úrokové sazby. Přesto předpokládáme jen omezené pohyby, možná jedno nebo dvě zvýšení.

Agresivita výše uvedeného zvyšování sazeb byla z velké části důsledkem narůstajících inflačních tlaků. Celková míra inflace se v březnu zvýšila na 12,7 %, což bylo nad očekávání a výrazně nad horní hranicí inflačního cíle ČNB (2 %±1 p.b.), a znamenala tak nejvyšší nárůst spotřebitelských cen od května 1998. Důležitější je, že jádrová inflace se dále zvýšila na 11,4 %, což je nejvyšší úroveň v historii. Po většinu uplynulých dvanácti měsíců a zejména v poslední době ukazatele růstu cen v České republice výrazně rostly.

Zvyšování úrokových sazeb bude pravděpodobně představovat výzvu pro hospodářský růst země. Vzhledem k tomu by další vyplácení prostředků EU z programu obnovy mělo podpořit další růst investic. ČR zatím obdržela první tranši dotací ve výši 915 milionů EUR, což odpovídá 13% přídělu pro zemi. Růst by měl podpořit také napjatý domácí trh práce. Zatímco klíčová podpůrná opatření pro pracovníky vypršela s obnovením ekonomiky, míra nezaměstnanosti v zemi zůstala v únoru podle měření Eurostatu nízká a činila 2,4 %, což je o 0,8 p.b. méně než ve stejném období loňského roku a mírně nad úrovní před pandemií.

V následujících čtvrtletích nadále očekáváme posilování české koruny. Měna již obnovila své ztráty od ruské invaze na Ukrajinu a je méně citlivá na riziko než některé její protějšky. Očekávaná deeskalace by měla korunu podpořit. Kromě toho, že se země může pochlubit pravděpodobně nejlepšími makroekonomickými fundamenty v regionu, má také jedny z nejvyšších úrokových sazeb v porovnání se svými vrstevníky, což by mělo být pro investory dobrou nabídkou. S ohledem na to se domníváme, že zisky koruny mohou být o něco méně výrazné než u některých jejích regionálních protějšků, protože ČNB ukončuje svůj cyklus zvyšování sazeb a v příštích měsících, možná až koncem roku 2022, může začít některá zvýšení rušit.

Nejnovější články

Aktivity HK ČR
Vybrat si správnou práci je výhra pro všechny

„Školáci často tuší, čemu by se v budoucnu...

KHK KK může veškeré akce a projekty pořádat...

Trendy
Usměvavou recepční stroj ve všech směrech nenahradí

Dobrým příkladem technologií, které před nedávnem ohlásily nástup...

Moderní kancelářské budovy a její recepce se také...

V čem technologie v budovách přinášejí neocenitelnou pomoc,...

To, co platí ve vztahu technologie vs. člověk...

Expertní pohled
Klíčem k obnovení rovnováhy v retailu je redistribuce

Koronavirová pandemie a s ní spojené dlouhé čekací...

Až do vypuknutí pandemie koronaviru využívali obchodníci k...

Po více než roce striktních opatření se situace...

Ukazuje se, že stávající objednávkové a predikční systémy...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Klíčem k obnovení rovnováhy v retailu je redistribuce

Koronavirová pandemie a s ní spojené dlouhé čekací...

Až do vypuknutí pandemie koronaviru využívali obchodníci k...

Po více než roce striktních opatření se situace...

Ukazuje se, že stávající objednávkové a predikční systémy...

Analýzy ze Spořky
Ekonomická aktivita klesá, inflace ale ještě zesílí

Pojďme se tedy na výhled do nejbližších měsíců...

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance V...

Hrubý domácí produkt Pro druhou polovinu letošního roku...

Expertní pohled
Výkazy zelené agendy brzy ovlivní nejen finanční specialisty

Od roku 2024 se budou na první firmy...

JIž 21. června 2022 dosáhly Evropská rada a...

„V první fázi bude potřeba sjednotit podobu standardů...

Zprávy o udržitelnosti budou muset být ověřeny nezávislým...

„Věříme, že finanční odborníci jsou pro růst ekonomik...