Čtvrtek 18. července 2024
ikona hodiny30. 5. 2022 19:22

Podnikatelé diskutovali o budoucnosti energetiky

Energetika byla hlavním tématem setkání, které pro podnikatele a zástupce firem v regionu zorganizovala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK). Účastníci si vyměnili zkušenosti, jak náročné období ustát.

Valerie Saara autor

Foto: KHK KK Podnikatelé debatovali o energetice Foto: KHK KK

„Podnikatelé se v posledních dvou letech potýkají s řadou komplikací, na které se nemohli připravit dopředu. Šlo třeba o výpadek některých surovin nebo vysoké ceny pohonných hmot, s čímž souvisí zdražení dalších komodit a služeb. Nyní je zasáhly dopady nestabilního trhu s energiemi. Některé firmy plynem pouze topí, jiné bez něj nemohou vyrábět. Pro obě skupiny ale představují vysoké ceny energií a možný výpadek plynu obrovský problém. I proto KHK KK uspořádala setkání, na kterém si účastníci vyměnili zkušenosti a předali si cenné rady, jak v této těžké situaci postupovat dál,“ uvedla ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová.

„Firmy nyní hledají odpovědi na řadu důležitých otázek. Mají investovat do přechodu z plynu na elektřinu? Jak má společnost postupovat, když jí končí smlouva o dodávkách plynu a nemůže získat novou nabídku? A jak si v nestabilní době poradit s kalkulacemi svých zakázek? Setkání, které KHK KK připravila, pomohla účastníkům získat širší pohled na celou problematiku, ale i konkrétní zkušenosti dalších firem, které v regionu působí,“ sdělil Tomáš Musil, jednatel společnosti ept connector.

Základem je diverzifikace zdrojů energií a investice do jejich úspor. „Nyní jsme ve stavu, kdy nebude krátkodobý výpadek plynu představovat zásadní problém. Díky naplněným zásobníkům má ČR plyn na několik měsíců. Nicméně, není to řešení. Musíme stále počítat s variantou, že do ČR plyn zcela přestane proudit. A to by byl obrovský problém,“ vysvětlil David Najvar, místopředseda představenstva Sokolovské uhelné a SUAS GROUP.

S tím souhlasil také Rudolf Borýsek ze společnosti Liapor, který dokonce inicioval schůzku všech podnikatelských svazů s Vládou ČR. Schůzka už proběhla a konkrétní řešení by měl premiér představit v následujících dnech. „Stále zůstává reálná možnost, že plyn z Ruska přestane proudit. A co nastane pak? Jako první bude uzavřen průmysl, tedy asi stovka závodů po celé ČR. To povede ke kolapsu trhu a následně i ke kolapsu bankovního systému. Proto se musíme připravit na možnost, že budeme fungovat bez plynu. Jenže problémem je absence jeho reálného substitutu,“ upozornil Rudolf Borýsek. Podle jeho slov bude nutné prodloužit těžbu uhlí, což ale nebude jednoduché s ohledem na Grean Deal. Účastníci se tedy shodli, že se musí zaměřit na obnovitelné zdroje energie. Protože plyn – i pokud bude dostupný – bude nadále drahý. Pro Sokolovskou uhelnou je budoucnost energetiky velké téma a sama proto chystá miliardové investice do zelené energetiky a integrace zdrojů. Jejich úspěšná realizace povede k posílení  energetické bezpečnosti a soběstačnosti Karlovarského kraje.

Na komplikace se ale aktuálně musí připravit také firmy, kterým končí smlouva a hledají nového dodavatele plynu. Podle některých účastníků setkání je to nyní takřka nemožné. Společnosti v regionu navíc stále řeší dozvuky pandemie covid-19.

„Například naše společnost má v současné době tolik zakázek, že máme vyprodáno do dubna příštího roku. Je to pochopitelné – naši zákazníci cítí nejistotu, a tak chtějí mít plné sklady. Pro nás to ale znamená i potíže, protože při kalkulaci zakázek na příští rok se těžko určují ceny,“ dodal Tomáš Musil, jednatel společnosti ept connector.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Aktuality
Strojírák letos ocení průmyslový design

„Cenou za průmyslový design chceme zvýšit povědomí o...

„Chceme také zmapovat úroveň průmyslového designu a motivovat...

Aktuality
Komora nesouhlasí s návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti

Českým podnikatelům vadí zejména dopady zavedení prověřování bezpečnosti...

Hospodářská komora upozornila také na to, že vláda...

Expertní pohled
Letní výprodej koruny: Úrokový diferenciál opět ve hře

V podobném duchu zapůsobila na kurz koruny také...

V kombinaci s horší růstovou dynamikou jsme proto...

To samo o sobě není povzbudivá zpráva pro...

V souhrnu jsme lehce revidovali letošní výhled na...

Oproti současným úrovním vidíme prostor pro solidnější zisky...

Z pohledu ČNB zatím není slabší koruna důvodem...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Využití umělé inteligence ve vaší firmě

Dnes se podíváme na to, jak můžete ve...

Možnosti využití generativní AI ve firmách jsou široké,...

Psaní newsletterů: Automatizace tvorby obsahu pro pravidelné zpravodaje...

Je důležité si uvědomit, že generativní AI má...

Na trhu je několik nástrojů generativní AI, které...

Copilot od Microsoftu je nástroj navržený jako pomocník...

Gemini od Google je nástroj, který kombinuje textovou...

Generativní AI vám šetří čas a zvyšuje produktivitu....

Nezařazené
Hospodářská komora upozorňuje na změny v dohodách o provedení práce

Už od července ale budou muset zaměstnavatelé u...

Od takových pracovněprávních vztahů mohou navíc začít firmy...

Nezařazené
Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?

Popravdě řečeno, pro trhy nejde o žádné překvapení....

Takto přísná měnová politika ale není bez rizika....