Středa 21. února 2024
ikona hodiny30. 5. 2022 19:22

Podnikatelé diskutovali o budoucnosti energetiky

Energetika byla hlavním tématem setkání, které pro podnikatele a zástupce firem v regionu zorganizovala Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje (KHK KK). Účastníci si vyměnili zkušenosti, jak náročné období ustát.

Valerie Saara autor

Foto: KHK KK Podnikatelé debatovali o energetice Foto: KHK KK

„Podnikatelé se v posledních dvou letech potýkají s řadou komplikací, na které se nemohli připravit dopředu. Šlo třeba o výpadek některých surovin nebo vysoké ceny pohonných hmot, s čímž souvisí zdražení dalších komodit a služeb. Nyní je zasáhly dopady nestabilního trhu s energiemi. Některé firmy plynem pouze topí, jiné bez něj nemohou vyrábět. Pro obě skupiny ale představují vysoké ceny energií a možný výpadek plynu obrovský problém. I proto KHK KK uspořádala setkání, na kterém si účastníci vyměnili zkušenosti a předali si cenné rady, jak v této těžké situaci postupovat dál,“ uvedla ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová.

„Firmy nyní hledají odpovědi na řadu důležitých otázek. Mají investovat do přechodu z plynu na elektřinu? Jak má společnost postupovat, když jí končí smlouva o dodávkách plynu a nemůže získat novou nabídku? A jak si v nestabilní době poradit s kalkulacemi svých zakázek? Setkání, které KHK KK připravila, pomohla účastníkům získat širší pohled na celou problematiku, ale i konkrétní zkušenosti dalších firem, které v regionu působí,“ sdělil Tomáš Musil, jednatel společnosti ept connector.

Základem je diverzifikace zdrojů energií a investice do jejich úspor. „Nyní jsme ve stavu, kdy nebude krátkodobý výpadek plynu představovat zásadní problém. Díky naplněným zásobníkům má ČR plyn na několik měsíců. Nicméně, není to řešení. Musíme stále počítat s variantou, že do ČR plyn zcela přestane proudit. A to by byl obrovský problém,“ vysvětlil David Najvar, místopředseda představenstva Sokolovské uhelné a SUAS GROUP.

S tím souhlasil také Rudolf Borýsek ze společnosti Liapor, který dokonce inicioval schůzku všech podnikatelských svazů s Vládou ČR. Schůzka už proběhla a konkrétní řešení by měl premiér představit v následujících dnech. „Stále zůstává reálná možnost, že plyn z Ruska přestane proudit. A co nastane pak? Jako první bude uzavřen průmysl, tedy asi stovka závodů po celé ČR. To povede ke kolapsu trhu a následně i ke kolapsu bankovního systému. Proto se musíme připravit na možnost, že budeme fungovat bez plynu. Jenže problémem je absence jeho reálného substitutu,“ upozornil Rudolf Borýsek. Podle jeho slov bude nutné prodloužit těžbu uhlí, což ale nebude jednoduché s ohledem na Grean Deal. Účastníci se tedy shodli, že se musí zaměřit na obnovitelné zdroje energie. Protože plyn – i pokud bude dostupný – bude nadále drahý. Pro Sokolovskou uhelnou je budoucnost energetiky velké téma a sama proto chystá miliardové investice do zelené energetiky a integrace zdrojů. Jejich úspěšná realizace povede k posílení  energetické bezpečnosti a soběstačnosti Karlovarského kraje.

Na komplikace se ale aktuálně musí připravit také firmy, kterým končí smlouva a hledají nového dodavatele plynu. Podle některých účastníků setkání je to nyní takřka nemožné. Společnosti v regionu navíc stále řeší dozvuky pandemie covid-19.

„Například naše společnost má v současné době tolik zakázek, že máme vyprodáno do dubna příštího roku. Je to pochopitelné – naši zákazníci cítí nejistotu, a tak chtějí mít plné sklady. Pro nás to ale znamená i potíže, protože při kalkulaci zakázek na příští rok se těžko určují ceny,“ dodal Tomáš Musil, jednatel společnosti ept connector.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Trendy
Digitální proměna: tajemství vaší úspěšné budoucnosti

V návaznosti na toto uvědomění vzniká další otázka. Co...

Možná si kladete otázku, kdy je ten správný...

Určujte si vize a cíle. Když se odhodláme udělat zásadní rozhodnutí...

Klíčem k úspěchu jsou SMART cíle – specifické, měřitelné, dosažitelné,...

Za domem máme kouzelný les, kde chce každý...

Dalším klíčovým prvkem je zapojení všech zúčastněných stran...

Ano, v následném kroku digitální transformace přichází na řadu další podstatná...

Co se tím myslí? Pokud ve vaší firmě chybí potřebné IT...

Co si pod tím představit? Klíčem je podrobný, realistický plán,...

Tým by měl být sestaven standardně – z přirozených...

Člověk se učí celý život. Posledním krokem na cestě...

Na straně zaměstnanců může digitální transformace vyvolávat smíšené...

Pohled z praxe
Razantní škrty? Digitalizace vám sníží firemní náklady dlouhodobě

Firmy, které dostávají doklady e-mailem nebo poštou, tráví...

Velká faktura od dodavatele pro některé firmy znamená,...

Doklady vám chodí elektronicky, ale následně si je...

Sklad je místo, kde má digitalizace obrovský dopad...

Analýzy
Leden potvrdil zvyšování kvality DDoS útoků

Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují....

Stále oblíbenější útoky přímo na aplikační vrstvě umožňují...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Komora oceňuje digitalizaci obchodování s automobily

„Vláda při svém nástupu slíbila maximální možnou digitalizaci....

Semináře o digitalizaci obchodu s automobily se zúčastnili...

Nezařazené
Členské firmy Jhk zabodovaly v soutěži Spokojený zákazník 2023

Sdružení českých spotřebitelů každoročně od roku 2001 vyhlašuje...

Ocenění Spokojený zákazník také vyjadřuje, že firma, která...

Tyto ocenění jsou také důkazem toho, že firmy...

Nezařazené
Úspěšný rok 2024 Vám všem!