Pondělí 22. července 2024
ikona hodiny20. 9. 2022 16:45

Ideální destinace pro prodloužení léta

Malta je náš tip pro vaše konference

Tři kouzelné ostrovy, slunečné počasí, koupání až do konce října a skvělá konferenční infrastruktura – to jsou lákadla nejjižnější země Evropské unie. Za pouhé dvě a půl hodiny a bez jakýchkoliv covidových restrikcí si můžete užít letní atmosféru i v době, kdy Česko už se balí do sychravých plášťů.

Valerie Saara autor

Foto: Shutterstock.com Západ slunce na Gozo Foto: Shutterstock.com

Malta je prostě ideální destinace pro všechny, kdo si chtějí v rámci roku přidat ještě nějaké ty letní dny. Pro party přátel, rodiny s dětmi i zamilované dvojice. Ale především je právě v podzimu ideální destinací pro veškeré MICE aktivity. Respektive – bleasure. Spojit příjemné s užitečným, to Malta umí dokonale.

Pro veškeré MICE aktivity má země dokonalou infrastrukturu: řadu pětihvězdičkových i čtyřhvězdičkových hotelů, od řetězců až po butikové. Celkem to dělá více než 22 000 lůžek. Pětihvězdičkové hotely jsou dokonale vybaveny pro konání konferencí, od techniky až po perosnál. A vedle nich tu operuje pět kongresových center.

Dokonalé zázemí, krátké vzdálenosti, řada příležitostí  pro doprovodný program, vysoká kvalita v evropských standardech a velmi příjemné středozemní klima – to vše jsou důvody, proč je Malta bezesporu hvězdou na podzimním MICE nebi. A také je to důvod, proč se na potenciál Malty v tomto smyslu zaměříme v příštím článku podrobněji.

Kouzelné pláže i sportovní vyžití

Pro relaxaci a odpočinek nabízí Malta především průzračně čistou vodu, vždyť hned 12 pláží se může pyšnit Modrou vlajkou, která označuje nejen nejvyšší kvalitu vody, ale také širokou nabídku služeb a bezbariérový přístup. Ty nejkrásnější písčité pláže najdete na severu Malty a na ostrově Gozu – Mellieha, Golden Bay, Ramla bay jsou vhodné nejen k sladkému nicnedělání, ale nesčetnými vodními parky, sportovišti na plážích, speciálními dráhami pro plavce a vodními skútry zvou i k aktivní zábavě a sportu. Věnovat se tu můžete skoro všemu, od plavání přes cyklistiku, lezení, plavání až po kanoistiku.

Ta vůbec nejznámější písčitá pláž – Blue Lagoon – je na třetím obydleném ostrově maltskéhou soustroví, na Comino.

Malta je také doslova ráj pro milovníky podmořského světa. Za úchvatnými přírodními scenériemi, ale také za vraky lodí z dob druhé světové války a těch mnohem dávnějších tam každoročně míří tisíce turistů.

Památky starší než egyptské pyramidy

Ty, kteří hledají poučení v historii, Malta osloví také, vždyť ta její je starší než 7 000 let a byla v průběhu dějin centrem mnoha historických událostí, které ovlivnily většinu národů ve Středozemním moři. Svou stopu tam zanechali Féničané, Kartáginci a Římané, ale také severoafričtí Arabové, kteří se na Maltě usadili během velké islámské expanze v 9. století.

Hlavní město Valletta, v němž převládá zdobné baroko, je právem součástí světového dědictví UNESCO. Opevněné město bylo vystavěno v roce 1565 velmistrem Jeanem Parisot de la Valette, po němž nese své jméno. A najdete v něm řadu památek hodných návštěvy: Palác velmistrů, barokní divadlo Manoel, katedrálu sv. Jana s obrazem Stětí sv. Jana Křtitele, jehož autorem je věhlasný Michelangelo di Caravaggio. K večerním procházkám zvou překrásné Dolní barrakské zahrady s jedinečným výhledem na Velký přístav a Trojměstí. Asi nejproslulejší turistickou atrakcí jsou ale Saluting Battery v Horních barrakských zahradách. Ta střelecká děla nejsou jen mrtví svědkové minulosti, salvy probíhají denně ve 12 a 16 hodin.

Ale není tu jen Valletta, o pozornost si říká také starobylé opevněné město Mdina vystavěné na ochranu Valletty před nájezdy Turků, početné rybářské vesnice, zejména Marsaxlokk, na Gozu zase megalitické chrámy starší než pyramidy v Egyptě či Jeskyni nymfy Kalypsó na východním pobřeží ostrova, kde podle Homérovského eposu strávil Odysseus sedm let v zajetí při své cestě domů.

Pohostinní lidé a skvělá gastronomie

K dovolené samozřejmě patří i skvělá gastronomie a i tady má Malta co nabídnout. Středozemí, to znamená především ty nejčerstvější ryby a mořské plody. Právě ty jsou základem zdejší kuchyně. Nicméně národním jídlem na Maltě je králík, kterého jako specialitu nabízejí snad všechny restaurace a bistra. Ochutnat byste ale měli i Pastizzi, slané koláčky z listového těsta plněné ricottou nebo masem, Timpana, zapečené těstoviny s mletým masem a rajčatovou omáčkou či Bragioli, hovězí roládu na víně plněnou kapary, olivami a vejcem.

Není divu, že maltským restauracím přiznává hvězdy i slavný Michelinský průvodce. I na ty se zaměříme v samostatném článku. Ale už dnes je jasné, že Malta doslova každému nabízí tisíc důvodů, proč ji navštívit. A tisíc a jeden důvod, proč se tam vracet…

Grafika: VisitMalta Grafika: VisitMalta

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Expertní pohled
Bude povolování staveb rychlejší, jednodušší a srozumitelnější?

Tento údaj vychází z referenčního projektu logistické haly, který...

Povolení na umístění a základní parametry stavby budou jednodušší. Všechna...

Od 1. července 2024 přechází ČR z místní na centrální celostátní podatelnu....

Zrychlí se tedy proces povolování staveb? Ano. Bude...

Aktuality
Vláda musí prevenci věnovat větší pozornost

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla...

Co je třeba změnit? Zaměstnavatelé by měli dobré...

Bude tedy součástí dialogu se státní správou i toto...

Máte v plánu i nové projekty? Především se domnívám, že...

Trendy
Vznikla CNAIP – Česká národní AI platforma

Většina zakládajících členů CNAIP se intenzivně věnuje rozvoji ekosystému umělé...

Česká národní AI platforma chce také šířit ve...

Více než polovina firem v Česku zatím umělou inteligenci...

Nejnovější Cestovní ruch

Cestovní ruch
Z Prahy do pouště Gobi poprvé přímo

„V Česku žije přibližně 12 000 Mongolců, což...

Mongolsko již dávno nejsou jen tradiční jurty. V...

Cestovní ruch
Hrdinové cestovního ruchu 2024: Hlasujte pro své favority!

Ocenění Hrdinové cestovního ruchu získávají osobnosti a projekty,...

Lidé mohou poslat hlas svému favoritovi on-line prostřednictvím...

„V kontextu s nominacemi na Hrdiny cestovního ruchu...

Výsledky letošního ročníku vyhlásí CzechTourism na networkingovém večeru...

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...