Pondělí 15. července 2024
ikona hodiny27. 9. 2022 14:42

Malta je ceněný a pestrý gastronomický ráj

Milovníci gastronomie možná vědí, ale většina cestovatelů by asi na Maltě gastronomický ráj nečekala. A přece – úroveň maltské gastronomie je dlouhodobě vysoká a znalci ceněná. Dokonce i takovými znalci, jakými je tým světově proslulého průvodce Michelin. Takže i gastronomie může být jazýčkem na vahách, až se budete rozhodovat, kde uspořádáte připravovanou konferenci.

Valerie Saara autor

Foto: Shutterstock.com Pastizzi – chuť Malty Foto: Shutterstock.com

Maltská kuchyně je rozmanitá, v minulosti se totiž na ní podepsala řada vlivů, od italských přes  španělské, francouzské a arabské až po vlivy britské. Převahu má typicky lehká středomořská kuchyně, plná ryb, mořských plodů a zeleniny. Nejčastěji se na jídelních lístcích restaurací setkáte s tuňákem, mečounem, okounem a mahi-mahi, v maltštině zvaná lampuki.

Na rozdíl od našich končin, kde typická masa jsou především vepřové a drůbeží, je pro Maltu typický králík. Národním jídlem pro všední den i slavnostní tabuli je ovšem stuffat tal-fenek, což je dušený králík na víně s bramborami nebo těstovinami a zeleninou.

Národní specialitou je také ftira, křupavý a nadýchaný maltský chléb, nejčastěji plněný tuňákem, případně olivami, česnekem, kapary a rajčaty. Oblíbené jsou také pastizzi – taštičky z listového těsta, plněné ricottou, hráškem nebo špenátem. To jsou jídla typu street food, nabízejí je – stejně jako pizzu či pastu – nesčetné pouliční stánky.

Milovníci dezertů by neměli vynechat imqaret, sladké těsto plněné datlem či vynikající maltský nugát, obvykle s mandlemi nebo lískovými oříšky. Jinak si místní rádi pochutnávají na čerstvém ovoci, skvělé jsou melouny, fíky, broskve, mandarinky a hroznové víno.

Grafika: VisitMalta Grafika: VisitMalta

Michelinské hodnocení

Jak hodnotí francouzští specialisté maltské restaurace? S jednoznačnou pochvalou – na ostrovech Malta a Gozo zmiňuje průvodce 31 restaurací, přičemž pět si jich drží michelinskou hvězdu již druhým rokem. Jsou to ve Vallettě Under Grain, Noni a ION – Přístav, dále De Mondion v Mdině a konečně Bahia v Balzanu. Pokud vám u poslední restaurace něco nesedí, pak vězte, že dříve byste ji našli v Lija. Ale stěhují se nejen lidé. Bahia našla nový domov v elegantních nových prostorách hotelu Corinthia Palace v Balzanu. Inspirativní je už nabídka, kterou tvoří tři karty – Minulost obsahuje sofistikovaná jídla inspirovaná různými časovými obdobími maltské historie,  Budoucnost podniká exkurze za moderními, leč pro někoho možná až odvážnými chuťovými kombinacemi  a Současnost se zaměřuje na typicky místní a sezónní suroviny.

Vedle klasických hvězd má Malta i čtyři restaurace s titulem Bib Gourmand. K loňským třem  – Terrone v Birgu, Rubino ve Vallettě a Commando v Mellieħa – se letos ve Vallettě připojila restaurace Grain Street, která je sestrou michelinské Under Grain. Pro ty, kdo netuší, Bib Gourmand je ocenění skvělého jídla za skvělou cenu.

Vedle Grain Street zmiňme ještě alespoň tři další přírůstky ve slavném průvodci. Sice zatím nedosáhly na odznáček, ale za pozornost rozhodně stojí. První z nich je Marea in Kalkara, skvělá restaurace s patrovou terasou a výhledem na Grand Harbour, jejíž kuchyně je moderní fussion středomořské kuchyně s japonskými vlivy. Pak je tu AKI ve Vallettě, stylová sklepní restaurace s asijským menu. A ještě Rebekah’s v Mellieħa, kterou najdete na dobově rekonstruované farmě. Ta může nabídnout v souladu se svým charakterem, typické středomořsky rustikální chutě.

Už z té kratinké ochutnávky je zřejmé, že pokud jde o maltskou gastronomii, bude si moci vybírat z široké škály chutí. A vybere si tedy opravdu každý. Abyste se neztratili, doporučujeme stáhnout si zdarma aplikaci Michelin Guide, kde samozřejmě najdete kompletní výběr doporučených maltských restaurací.

Články autora Valerie Saara

Nejnovější články

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Nejnovější Cestovní ruch

Aktuality
Originalita v kultuře: Symfonie zednářů, Mozart i Ellington

Každý zná osm tónů stupnice, ale jen genius...

Téma LVHF 2024 se odráží i v programu...

Na svůj osobní seznam výjimečných zážitků 2024 si...

Hudba a zednářství mají silné pouto. Jak silné...

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Cestovní ruch
Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem...

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“...

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména...