×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 8. června 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny29. 9. 2022 11:01

Woltair chce expandovat do Itálie a Německa

Společnost Woltair, která poskytuje komplexní digitální platformu propojující techniky a spotřebitele pro instalaci i údržbu energetických technologií pro budovy, získala v rámci globální série A investici ve výši 16,3 milionu eur (400 milionů korun). Kolo bylo vedeno fondem zaměřujícím se na podporu udržitelného rozvoje ArcTern Ventures. Investičního kola se také zúčastnily společnosti Westly Group, Aternus a stávající investoři Kaya VC, Inven Capital či Movens Capital. Finanční prostředky využije Woltair pro další vývoj svých digitálních produktů, posílení týmů a expanzi do Itálie či Německa, která je očekávána do konce letošního roku. Kanadský ArcTern Ventures je jedním z předních světových investorů v oblasti podpory technologií, které mají potenciál pomáhat udržitelné budoucnosti a boji proti klimatické změně.

Foto: Shutterstock.com Woltair expanduje Foto: Shutterstock.com

V souvislosti s válkou na Ukrajině, vlivem které ceny plynu po celé Evropě raketově rostou, se spotřebitelé čím dál více obracejí na obnovitelné energetické zdroje. Poptávka narůstá zejména po tepelných čerpadlech a fotovoltaických elektrárnách. Minulý rok tento segment trhu zaznamenal 34% prodejní nárůst a pokryl 14 % evropského energetického trhu. Například v sousedním Německu došlo v první polovině letošního roku k 22% nárůstu instalací fotovoltaických elektráren. Motivací k investici do obnovitelných zdrojů však není jen úspora nejméně 20 % dosavadních nákladů, ale také podpora snižování uhlíkové stopy.

Udržitelné vytápění domácností

O dekarbonizaci vytápění domácností jako kroku k celosvětovému snižování skleníkových plynů dlouhodobě usiluje Evropská unie, vláda Spojených států i řada dalších zemí po celém světě. Tyto státy a instituce proto zavádějí opatření, která mají implementaci tepelných čerpadel a fotovoltaiky pomoci urychlit. Zavádění těchto technologií se také snaží podpořit řada investičních fondů, například právě ArcTern Ventures.

Nalézt vhodného prodejce a rezervovat si termín instalace však není jednoduché. Pro spotřebitele je velice složité zvolit ten správný produkt, který bude jeho domácnosti nejlépe vyhovovat, a následně se propojit s odborným technikem s kapacitou pro instalaci a uvedení do provozu. Například v sousedním Polsku jsou zákazníci nuceni na instalaci čekat i déle než šest měsíců. Právě tento problém se rozhodla vyřešit společnost Woltair a spotřebitele s techniky efektivně propojuje.

„Woltair je motorem, který díky své škálovatelnosti umožňuje významně urychlit cestu k uhlíkově neutrální budoucnosti napříč zeměmi. Pozorujeme, že spotřebitelé požadují produkty, které nejen sníží jejich náklady za energie, ale rovněž umožní žít udržitelným životním stylem. Energeticky efektivní vytápění domácností však stále čelí řadě překážek. Ty může odstranit komplexní digitální platforma, která všechny části ekosystému propojí a ukáže, že celý proces přechodu na udržitelné zdroje je ve skutečnosti velice snadný. Díky takovým nástrojům jsme o obrovský krok blíže k tomu, aby se obnovitelné zdroje tepla staly standardem ve vytápění budov po celé Evropě,“ komentuje Jan Hanuš, CEO společnosti Woltair.

ArcTern Ventures patří k předním světovým investorům do cleantech projektů zaměřených na řešení problematiky klimatických změn. Investice do Woltair je první v rámci třetího fondu, který tímto cílí na celkovou hodnotu spravovaného majetku přes 400 milionů dolarů.

Expanze do Evropy i energetický management

Díky investici plánuje Woltair svým zákazníkům také poskytnout financování počátečních nákladů a nabídne jim řešení energetického managementu domácnosti. Současně bude také nadále vyvíjet nástroje pro techniky, například aplikaci Superfix zefektivňující jejich práci. Společnost hodlá pokračovat ve své expanzi v Polsku a do konce roku rozšířit své působení i do dalších států, konkrétně Itálie a Německa.

„Poptávka po cenově dostupných a udržitelných energetických řešeních pro bydlení, jako jsou tepelná čerpadla či fotovoltaické elektrárny, roste rychleji než kdy předtím. Tento segment však potřebuje transparentního digitálního partnera, který by zákazníkům jejich cestu k udržitelnému stylu života usnadnil. Tým Woltair na nás udělal velký dojem, neboť pro tento účel vytvořil ten správný produkt. Pomocí svého řešení dokázal vybudovat vzájemnou důvěru mezi zákazníky a techniky a my jsme přesvědčeni, že jej v blízké době čeká masivní rozšíření po celé Evropě i mimo ni a pomůže zákazníkům nejen ušetřit náklady, ale také pomoci v boji proti klimatickým změnám,“ říká Kristin Aamodt, partnerka společnosti ArcTern Ventures.

Články autora Tomáš Gajdošík

Nejnovější články

Analýzy ze Spořky
Česko je v pasti ekonomiky středních příjmů

Dominantním příběhem české ekonomiky posledních třicet let je...

Tři čtvrtiny našeho konvergenčního úsilí nicméně proběhly v...

Česká ekonomika, podobně jako ostatní státy, byla od...

Jsme tedy ve stavu, kdy Jsme tedy ve...

Analýzy
Digitalizace českého stavebnictví prochází zlomovým rokem

Zatímco digitální inovace se v mnoha oborech hospodářství...

Zajištění rychlejšího a transparentního stavebního řízení se stalo...

Plynulost a rychlost stavebního řízení musí zajistit funkční...

Pro úspěšné fungování digitalizace stavebního řízení existují určitá...

Firmy ve stavebnictví rozvíjejí řadu procesů digitalizace interních...

Soukromý sektor má před státní správou viditelný náskok,...

Výhodou vypisování projektových zakázek v režimu BIM je...

„Ministerstvo dopravy, ale i celý rezort dopravy se...

Trendy
Ve facility managementu hraje ESG stále důležitější roli

„Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice...

S tím, jak se nemovitosti pronajímají, byly nedávno...

Jakmile si společnost pořídí například novou vzduchotechniku, musí...

Směrnicemi se provozovatelé budov budou muset řídit také...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Řetězce ukazují, že když se chce, i recyklovat jde

Pilotní testování probíhalo ve vybraných prodejnách v Praze, Brně,...

Co se týká chování zákazníků, pilotní testování odhalilo,...

Pro úspěch systému zálohování PET lahví a plechovek...

Představením prvotních výsledků testování a projednáváním parametrů celoplošného...

Aktuality
Deloitte hledá ve střední Evropě budoucí jednorožce

„Program odhaluje technologie a trendy, které se brzy...

Program je otevřen pro společnosti se sídlem v...

V předchozích ročnících dominovaly padesátce rychle rostoucích společností...

V současnosti panuje na trhu velká nejistota a...

Aktuality
Ministr ocenil obchodní řetězce za český sortiment

„Jsem velmi rád, že spolupráce mezi oběma stranami...

„U všech významných prodejců českého ovoce a zeleniny...

„Je jistě chvályhodné, že ministerstvo zemědělství vedle oceňování...