×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Čtvrtek 2. února 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se

Unikátní lokátory pro freeridery, inovace zubního implantátu a polymer

Brno dává jeden a půl milionu korun na inovativní nápady

Tři inovativní projekty získaly podporu z 6. výzvy programu Prototypuj a ověřuj, kterým město Brno společně s inovační agenturou JIC podporují začínající podnikatelské nápady. Ve finále uspěl projekt lokátorů na lyže, nová konstrukce podpěry pro zubní implantát a také inovativní polymer se specifickými fyzikálními vlastnostmi.

Martin Gillár ikona hodiny2. 12. 2022 07:22
Foto: JIC Miliony pro nápady – to je brněnská cesta k úspěchu Foto: JIC

Zdeněk Zeiner je jedním ze skupiny freeriderových nadšenců, která vyvíjí lokátory a zařízení pro lyže: „Náš lokátor je určený pro skialpinisty a freeridery a jeho úkolem je pomoci ochránit majetek i životy freeriderů,“ vysvětluje Zeiner. Podle jeho slov bude SkiFi, jak se produkt jmenuje, díky svým senzorům fungovat jako osobní trenér. „Umožní zlepšit techniku výstupu na pásech a hlavně zvýší bezpečnost lyžařů při sjezdu,“ říká Zeiner. Zároveň umožní v hlubokém sněhu lokalizovat ztracenou lyži. Grant 800 tisíc korun použije firma třeba na dotažení designu, konstrukce mechaniky, způsobu lepení nebo naprogramování mobilní aplikace. „Naší ambicí je přinést do světa free-skiingu technologii, která tento sport udělá bezpečnějším,“ popisuje misi firmy spoluzakladatel Zdeněk Zeiner.

V úplně odlišném oboru působí další podpořená firma Nyrtonn. Její spoluzakladatel Martin Podešva uspěl v programu s nápadem na novou konstrukci zubního implantátu. „Navazujeme vlastně na pětadvacet let zkušeností mého otce, který se po tuto dobu věnoval vývoji a výrobě zubních implantátů. Teď přicházíme s novou řadou a podpora z programu nám umožní ověřit novou konstrukci zubního implantátu, který chceme v následujících měsících uvést na trh,“ popisuje projekt Martin Podešva, který na projekt získal 245 tisíc korun. „Pokud se vše podaří, inovovaný implantát bude mít delší životnost a sníží riziko zdravotních komplikací, které mohou vzniknout při používání zubní náhrady,“ uzavírá Podešva.

Třetí podpořený projekt přichází s inovativními polymery, které díky speciálním vlastnostem mohou nahradit aktuální nákladné výrobní procesy zpracování kovů a jejich slitin v průmyslu. „Výrobci koncových produktů by se s tímto polymerem mohli dostat až na úsporu 50 % nákladů oproti stávajícím surovinám a až 85 % spotřeby energie,“ věří spoluzakladatel firmy IngSolution Lukáš Ingr. „Díky grantu můžeme výrazně zkrátit dobu ověření funkčnosti materiálu Thecon a uspíšit tak vstup na trh,“ říká Ingr a dodává, že si hodně slibuje i od konzultací s experty, které by měly firmu posunout i v dalších oblastech podnikání.

„Program Prototypuj a ověřuj existuje od roku 2020 a podpořil včetně aktuální výzvy už 24 projektů. Jeho podpora míří na inovativní nápady, které jsou na začátku své cesty. V České republice se jedná o unikátní typ podpory a není náhodou, že existuje právě v Brně,“ bilancuje výsledky programu primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Brno má díky inovacím místo na světové mapě. Elektronové mikroskopy, řečové technologie, teď i vesmír a třeba umělá inteligence – tam všude je Brno vidět. A je to i díky ochotě města Brna investovat do inovací a podnikání. Věřím, že i nově podpořené startupy v programu Prototypuj a ověřuj pomohou upevňovat městu jeho image technologické metropole,“ říká zastupitelka města Brna pro oblast inovací a spolupráce s výzkumnými organizacemi Anna Putnová.

„Brno je absolutním pionýrem, protože podobný program jinde v České republice nenajdete. U nás to je o to důležitější, protože tu máme obrovský potenciál podnikatelských nápadů například na univerzitách a výzkumných pracovištích,“ dodává ředitel JIC Petr Chládek.

Nejnovější články

Expertní pohled
Stavební trh čeká letos rok stabilizace

Wienerberger nečeká tak strmý propad stavebního trhu, jaký...

Nasbíraná data společnosti Wienerberger podle Kamila Jeřábka ukazují,...

„První pozitivní signál jsme zaznamenali již v posledním...

Nezařazené
Velký byznys může vyrůst i na vinici

„Naše skupina aktuálně vlastní především společnosti podnikající v...

Mimo finančních úspěchů dosáhl &CORK dalších důležitých milníků....

Současné úspěchy jsou pro celý holding pouze začátek....

Analýzy ze Spořky
Obrana demokratického kapitalismu

Jeho otec se narodil v Rakousku-Uhersku v dubnu...

Vydrží demokratický kapitalismus – spojení liberální demokracie a...

Ekonomické a sociální postavení dělnické třídy v demokraciích...

Problémem byl i vzestup rentiérského kapitalismu. Významným aspektem...

Nejnovější Nezařazené

Nezařazené
Velký byznys může vyrůst i na vinici

„Naše skupina aktuálně vlastní především společnosti podnikající v...

Mimo finančních úspěchů dosáhl &CORK dalších důležitých milníků....

Současné úspěchy jsou pro celý holding pouze začátek....

Nezařazené
RADOSTNÉ PROŽITÍ VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ
Nezařazené
První česká nemocnice testuje diagnózy umělé inteligence

Umělá inteligence má lékařům v praxi pomoci zvládnout...

Zatímco počet rentgenových snímků, které musí radiolog během...

„Začlenění umělé inteligence od Carebot do našeho systému...