Pátek 19. července 2024
ikona hodiny30. 3. 2023 09:28

Kancelářské trhy: Mimo Prahu roste neobsazenost

Regiony mohou těžit z potenciálu konceptu Hub & Spoke

I přes výrazně nižší ceny než v hlavním městě bojují kancelářské trhy v Brně a Ostravě s rostoucí neobsazeností. Další regionální trhy naopak nabízejí příležitost pro developery, investory či poskytovatele servisovaných kanceláří, a to díky potenciálu konceptu Hub & Spoke, v rámci nějž firmy zmenšují velikost hlavní kanceláře a doplňují ji menšími prostory v různých lokalitách, nebo Flex & Core, který kombinuje menší hlavní kancelář s členstvím v jednom nebo více co-workingových centrech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Kamil Pittner autor

Foto: Shutterstock.com Mimo Prahu roste neobsazenost v kancelářských centrech Foto: Shutterstock.com

Nejvyšší dosažitelné nájemné činilo v Praze ve 4. čtvrtletí roku 2022 přibližně 27 eur za metr čtvereční a měsíc, v Brně o plných 10 euro méně, tedy 16,50 eur a v Ostravě dokonce jen 14,50 eur. Přes výrazně nižší ceny bojují oba tyto regionální trhy s rostoucí neobsazeností. V Brně aktuální míra neobsazenosti činí 13,4 %, což je téměř dvojnásobný podíl než v Praze. Vzhledem k tomu, že ve výstavbě je 69 600 nových metrů čtverečních, dá se očekávat, že počet prázdných kanceláří dále poroste. V nově vznikajících projektech je totiž dosud předpronajato pouhých 6,5 % ploch. „Pro tento trh bude klíčové najít správnou cenovou politiku a způsob, jak přilákat více nájemců v současném období snižování ploch, snižování nákladů a provozních výdajů i rightsizingu. Zejména pokud budou nové prostory dodány bez předem zajištěných nájemců, může být doba potřebná k nalezení nájemce mnohem delší než nyní,“ komentuje Josef Stanko, senior analytik ze společnosti Colliers.

Problémům dle něj čelí i Ostrava, a to navzdory zastavenému trhu, od roku 2019 zde nebyla dokončena žádná stavba a trh se zastavil na 217 000 m2. „Důvodem růstu neobsazenosti v Ostravě je zejména dlouhodobě nízká aktivita na trhu, roční objem transakcí se meziročně snížil o plných 50 %,“ vysvětluje Josef Stanko. Neobsazenost sice aktuálně činí 7,1 %, očekává se však její růst kvůli stěhování jednoho z největších nájemců ve městě, společnosti Tietoevry, a optimalizaci ploch ze strany dalších nájemců.

Další krajská města naopak disponují poměrně slušnou nabídkou budoucích projektů, byť ze současných ekonomických důvodů dochází v mnoha případech ke zpoždění jejich dodání nebo odsunu realizace na pozdější dobu. Moderní trh kancelářských prostor v krajských městech představuje řádově 30 až 100 tisíc metrů na město, přičemž z hlediska objemu vedou města Olomouc, Hradec Králové nebo Plzeň.

Ve všech těchto městech se díky rozmachu konceptu Hub & Spoke a co-workingu objevují nové příležitosti pro developery, investory a etablované poskytovatele servisovaných kanceláří. Rostoucí počet firem totiž v regionech hledá prostor pro své zaměstnance, kteří nemají zájem stěhovat se do velkých měst, ale nechtějí fungovat jen z domácí kanceláře. „Po celé České republice identifikujeme řadu kancelářských nemovitostí, starých i nových, vhodných pro takové využití. Je však otázkou, zda současní majitelé budou průkopníky nových trendů podporujících flexibilní pracovní prostor. Ve většině regionálních měst toto řešení chybí a mohlo by představovat osvěžující vítr do plachet místním trhům,“ říká Josef Stanko.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Pohled z praxe
Česká firma zrychlila dispečink britských sanitek o 20 %

Po prvotní pilotní fázi pomohl český poskytovatel cloudového...

Společnost EMED patří mezi dynamické a rychle rostoucí...

Výrazný přínos implementace českého softwaru potvrzuje Craig Smith,...

EMED začínal s využíváním Daktely s 280 zaměstnanci...

Spojené království představuje pro Daktelu unikátní výzvy a...

Vzhledem k expanzi Daktela vybudovala lokální tým deseti...

Jiří Havlíček, generální ředitel společnosti Daktela, k tomu...

Analýzy
Češi nejvíce využívají sdílených služeb ubytování

„Průzkum se zaměřil na specifika sdílené ekonomiky a...

„Průzkum se také zaměřil na otázku, v čem...

Analýzy
Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU

Pokud se podíváme na inflační čísla detailněji, v...

Česko naopak zůstává premiantem při pohledu na ceny...

Po červnovém překvapení odhadujeme další pozvolný pokles spotřebitelské...

Nejnovější Analýzy

Analýzy
Češi nejvíce využívají sdílených služeb ubytování

„Průzkum se zaměřil na specifika sdílené ekonomiky a...

„Průzkum se také zaměřil na otázku, v čem...

Analýzy
Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU

Pokud se podíváme na inflační čísla detailněji, v...

Česko naopak zůstává premiantem při pohledu na ceny...

Po červnovém překvapení odhadujeme další pozvolný pokles spotřebitelské...

Analýzy
Kancelářské budovy v Praze stárnou, řešením je refit

Zhruba 30 % pražského trhu kanceláří v současnosti...

Nabídka služeb, vybavení objektu a splnění kritérií ESG...

Přese všechno platí, že rekonstrukce starých budov může...

Investice do rekonstrukcí starších budov jeví jako efektivní...

Srovnání s ostatními evropskými městy přitom dle ní...