Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Pamatuji si, že v jednom své článku Scott Galloway psal, že rodina a přátelé jsou pro dlouhodobé štěstí zásadní a nejdůležitější je vztah s manželem či manželkou. A že nejzásadnějším ekonomickým rozhodnutím, které učiníte, bude to, s kým se rozhodnete uzavřít partnerství, nebo přesněji řečeno, s kým se rozhodnete mít děti.
Čisté jmění lidí žijících v manželství je vyšší o 77 % než u svobodných lidí. Ano, taková statistika nic neříká o kauzalitě. Ale svou platnost má. „Vezměte si toho pravého a pak do tohoto vztahu investujte každý den. Na toto partnerství jste vsadili více než 50 % svého čistého jmění a své hodnoty na trhu. Nehlídejte si skóre a přinášejte odpuštění, velkorysost a angažovanost,“ napsal Scott.
Pro milovníky dat pár závěrů ze studie vlivu manželství a rozvodu na majetek: u sezdaných respondentů se zvyšuje jejich bohatství v průměru o 16 % za každý rok manželství. Předstihový ukazatel říká, že majetek rozvedených začíná klesat čtyři roky před rozvodem a dochází u nich k průměrnému poklesu majetku o 77 procent (na osobu). Zatímco v procentuálním vyjádření rozvod poškozuje ženy více než muže, absolutní rozdíl je v USA poměrně malý.
A je tu i jiná zajímavá analýza – Robert Lucas ve své ekonomické práci mimo jiné ukázal, že ekonomický růst je spojen s nápady. Čím více a čím lepší nápady, tím vyšší ekonomický růst. Maximální podpora nápadů, inovací, podnikavosti, vzdělávání je motorem růstu, růstu životní úrovně a prosperity. A tuhle poučku zarámujte například do české diskuze o kapacitách středních škol se všeobecným vzděláváním.
Ale pojďme dál. Kdo podporuje Rusko? Země, ve kterých žije cca třetina světové populace, ale které se podílí na méně než pětině globálního HDP. Kdo je odsuzuje Ruskou agresi? Taky cca třetina populace, ale cca 70 % HDP.
Naprosto fascinující – a trochu smutné – jsou závěry nedávná studie, která ukázala, že náklady na regulaci by mohly být popsány ve stylu Vítejte v našem klubu, ale nemůžete se přidat. Od roku 1970 (data USA) může zvýšená regulace vysvětlit až 37% nárůst tržní síly, tedy výrazný pokles konkrečního prostředí!
Kdo by si myslel, že větší firmy, se svými armádami právníků a lobbistů, jsou schopny lépe se vypořádat s regulační zátěží? Na druhou stranu, startupy, i když jsou štíhle a rychlé, mohou mít těžší čas při jednání s úřady. Potvrzují to i čísla: regulace stojí malou firmu průměrně 9 093 USD na zaměstnance, zatímco velkou firmu jen 5 246 USD. Je to jako platit za vstup do parku rozdílné ceny. A jen někteří mohou jít na houpačky. Studie navíc na amerických datech zjistila, že velké firmy jsou obecně proti regulaci, ale prosazují ji, když poškozuje menší firmy.