×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pondělí 25. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny6. 6. 2023 07:41

Ceny českých kanceláří díky ESG porostou

ESG je pro české administrativní budovy výzvou i příležitostí

Moderní kancelářské budovy představují pro řadu společností důležitý faktor při naplňování jejich ESG strategií. Trh nemovitostí v České republice však zatím není na nové požadavky firem plně připraven. Situaci nevyřeší ani výstavba plánovaná na nejbližší roky, protože splnění přísných norem a certifikací je náročné procesně i finančně.

Kamil Pittner autor

Foto: Colliers ESG zvedá ceny pronájmu kanceláří Foto: Colliers

„Český realitní trh zatím není plně na nové potřeby firem připraven a kvůli zdlouhavým procesům schvalování nové výstavby ani nelze očekávat rychlou nápravu. Nadnárodní společnosti přitom již nyní aktivně poptávají administrativní prostory, které by byly v souladu s moderními požadavky na použité materiály, využití obnovitelné energie, uhlíkovou stopu, nakládání s odpady, zdravé pracovní prostředí či hospodárné nakládání s vodou,“ říká Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory a Office Agency ve společnosti Colliers, a pokračuje: „Očekáváme, že podobné požadavky bude mít do budoucna rostoucí počet firem, a to mimo jiné i kvůli novým pravidlům reportingu o udržitelnosti, které začínají platit již od příštího roku.“ Potvrzují to i výsledky nedávného průzkumu asociace ABSL, dle nichž se již plných 88 % firem z oblasti IT, podnikových nebo zákaznických služeb věnuje přípravě či realizaci svých plánů souvisejících s ESG. Nejčastěji k jejich prioritám patří právě podpora životního prostředí a tvorba zdravého a inkluzivního pracovního prostředí. Globální průzkum společnosti Deloitte zase ukazuje, že 6 z 10 organizací začlenilo do svých ESG strategií využívání udržitelných materiálů a zvyšování efektivity využívání energií.

ESG standard za příplatek

V souvislosti s aplikací nových ESG standardů se ovšem budou muset nájemci připravit na vyšší náklady, protože budovy splňující tyto požadavky budou podstatně dražší. „Odhadujeme, že budovy splňující nejpřísnější kritéria udržitelnosti budou pronajímány až o 50 % dráž než budovy s dnes již běžnou zelenou certifikací,“ odhaduje Jana Vlková. Firmy pak díky takto zvýšeným nákladům budou intenzivněji sledovat využití prostor a podle toho upravovat plochu, kterou budou pro svůj provoz potřebovat. Připlácet si za tento standard ovšem bude ochotna jen část firem, zejména půjde o nadnárodní společnosti, na které se bude vztahovat zmíněná povinnost reportingu dle směrnice o udržitelnosti CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

Kvalitu prokáže certifikát

Schopnost kancelářských budov naplnit ESG požadavky hodnotí certifikace, jako je například LEED, ILFI či WELL. Posuzují kritéria jako energetická účinnost budov, hospodaření s vodou a ovzduším, zdraví a kvalita vnitřního prostředí, doprava či ekologie. Nejnáročnější očekávání nájemců pak naplní budovy s certifikacemi LEED v4 BD+C Platinum a ILFI Zero Carbon, které vyžadují 100% elektrifikaci systémů v budově, alespoň 10% výrobu energie z obnovitelných zdrojů na místě a infrastrukturu připravenou pro elektromobily. Kromě toho by budovy měly integrovat strategie pro snížení oslnění, dosáhnout alespoň 55% úspory vody, recyklovat nejméně 90 % veškerého stavebního a demoličního odpadu a používat minimálně 25 % materiálů s recyklovaným obsahem. Také by budovy měly mít otevřenou architekturu a správu dat ve všech řídicích systémech.

Kdy se budov pro nejnáročnější nájemce dočkáme v ČR?

V návaznosti na požadavky ESG se v ČR aktuálně staví několik administrativních budov s nejvyšší certifikací LEED Platinum v kombinaci s WELL a WELL H&S, nicméně na stavbu první uhlíkově neutrální kancelářské budovy si ještě několik let počkáme. Takový objekt je totiž nutné plánovat již od projektové dokumentace a přípravy stavby, a tak se realizace prvních projektů v tomto standardu předpokládá až v roce 2027-2028. Na to pak navazuje samotné provozování takové budovy, což vyžaduje aktivní přístup majitele budovy, kterým ale často není původní developer. Příkladem projektu, který splňuje v maximální možné míře aktuální požadavky ESG je PORT7 od developera Skanska v Praze 7, který byl již dokončen a cílí na certifikace LEED Platinum, WELL a WELL H&S. Stejně tak může být příkladem společnost Crestyl, jejíž projekt Hagibor plánuje získání nejvyšší certifikace LEED Platinum pro všech šest kancelářských budov.

Články autora Kamil Pittner

Nejnovější články

Aktuality
Do Prahy míří investiční hvězdy

K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a...

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových...

Expertní pohled
Kdo jsou Granfluencers a co od nich čekat?

Marketéři a média poslední roky píší primárně o...

Podle článku v CNN Business se začínají z...

Problém většiny briefů značek pro digitální kampaně je,...

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Nejnovější Analýzy

Cestovní ruch
Na podzim chtějí Češi cestovat hlavně po Česku

Podle srpnového šetření, kterého se zúčastnilo 1 000...

Celkem přitom v Česku ve 2. letošním čtvrtletí...

Podle analýzy DataRhymes z Booking je průměrná obsazenost...

Analýzy
Nad boxy stále jasně vede doručení domů

Ačkoli se důležitost rychlého doručení diskutuje čím dál...

Ačkoli 29 % Čechů deklarovalo, že v konkrétním e-shopu...

Kromě rychlosti je při výběru e-shopu a rozhodování...

Přes často diskutovaný nárůst popularity doručovacích boxů se...

Analýzy
O procento vyšší tržby, o 30 procent větší náklady

Na první pohled vypadá standardní meziroční srovnání pro...

 „Nám v Czech Inn Hotels se daří, zvyšujeme...

Srpnová čísla jsou z hlediska obsazenosti lehce atypická....

Ze srpnových čísel českých hotelů vynikají v obsazenosti...