Sobota 13. července 2024
ikona hodiny14. 12. 2023 07:55

Je globální válka jen teoretickou možností?

Zaujal mě text Wesse Mitchella ve Foreign Policy s názvem America Is a Heartbeat Away From a War It Could Lose. Píše především o USA, ale implikace pro NATO, respektive Evropu jsou zřejmé. Mimo jiné přejít na válečný typ ekonomiky, navazování aliancí, investice do vědy a výzkumu... Níže jsou mé výpisky z jeho textu.

David Navrátil David Navrátil autor

hlavní ekonom České spořitelny

Foto: Shutterstock.com Je globální válka jen teoretickou možností? Foto: Shutterstock.com

Spojené státy jsou jen kousek od světové války, kterou by mohly prohrát.

V případě čínského útoku na Tchaj-wan by Spojené státy jen těžko dokázaly útok odrazit a zároveň udržet tok podpory pro Ukrajinu a Izrael.

Není to proto, že by Spojené státy upadaly. Je to proto, že na rozdíl od Spojených států, které potřebují být silné na všech třech těchto místech, musí být každý z jejich protivníků – Čína, Rusko a Írán – silný pouze ve svém domovském regionu, aby dosáhl svých cílů.

Spojené státy již dříve vedly války na více frontách. V minulých konfliktech však vždy dokázaly své protivníky převálcovat. To už dnes neplatí: Čínské námořnictvo je již nyní větší než námořnictvo Spojených států, pokud jde o samotný počet lodí, a každé čtyři roky se rozrůstá o ekvivalent celého francouzského námořnictva (podle náčelníka štábu francouzského námořnictva asi 130 plavidel). Pro srovnání, americké námořnictvo plánuje v příštím desetiletí rozšíření o 75 lodí.

Jak říká biblické přísloví, strach je počátkem moudrosti. Globální válka už není teoretickou eventualitou, o níž debatují političtí experti, ani horečnatým snem domnělých jestřábů a militaristů. Je to reálná a předvídatelná, ne-li bezprostřední možnost.

Bezprostřední prioritou Spojených států musí být zajištění toho, aby Ukrajina, Izrael a Tchaj-wan měly zbraně, které potřebují k obraně. To nebude možné, pokud Spojené státy nedají do pořádku svou obranně-průmyslovou základnu. Od začátku rusko-ukrajinské války se celková americká obranná výroba zvýšila o pouhých 10 % – i když tato válka ukazuje ohromující spotřebu vojenské munice ve velkém konfliktu mezi průmyslovými mocnostmi ve srovnání s omezenými protipovstaleckými operacemi z nedávné minulosti.

Situace je natolik vážná, že Washington možná bude muset uplatnit zákon o obranné výrobě a začít převádět část civilního průmyslu na vojenské účely. …včetně přesměrování materiálů určených pro spotřební hospodářství, rozšíření výrobních zařízení a revize ekologických předpisů, které komplikují výrobu válečného materiálu -, aby byla průmyslová základna USA připravena na mobilizaci.

Hlavní západoevropští členové dosud nesplnili slib, který dali před více než rokem na summitu bloku v Madridu, že na východním křídle NATO rozmístí jednotky o velikosti brigády.

Evropané budou muset přehodnotit svou nechuť k jaderné energii, američtí pokrokáři budou muset přehodnotit omezení, která si sami stanovili a která omezují schopnost Spojených států zvyšovat výrobu energie.

Nic z tohoto seznamu není snadné. Spojené státy a jejich spojenci však vstupují do období těžkých rozhodnutí. To, co se děje na Ukrajině a v Izraeli, by se ještě před několika lety zdálo nepředstavitelné… Američané a jejich spojenci si musí začít dělat pořádek ve svých záležitostech již nyní, aby se neocitli nepřipraveni na globální konflikt, pokud k němu dojde.

Články autora David Navrátil

Nejnovější články

Aktuality
Průzkum v Českém Švýcarsku: Národní park je dobrý soused

„Jsou to dva roky, co Národní park České...

„Jak ukazuje hned několik výsledků z reprezentativního šetření,...

Z dotazování vyplynulo, že většina obyvatel obcí národního...

Aktuality
Jak vypadá zaměstnavatel snů podle Čechů?

Pro někoho to může být samozřejmost, ale výplata...

Samotné peníze, ať už jakkoli vysoké, ale nestačí....

Ve vlastním zájmu zaměstnavatelů by mělo rozhodně být...

Role skvělého zaměstnavatele ale tímto nekončí. 87 %...

Pátým pilířem super zaměstnavatele je péče o firemní...

Aktuality
Ženy v těžké situaci se mohou rekvalifikovat na IT pozice

Zájemkyně o Digitální akademii od Czechitas se mohou...

Czechitas stipendium se zaměřuje na podporu znevýhodněných žen....

Nejnovější Analýzy ze Spořky

Analýzy ze Spořky
Proč na sebe křičíme?

V tomto ohledu je ale podstatné, že EU...

První obrázek ukazuje, že v biotech a digitální...

Čím častější společenství procházelo krizemi, tím nakonec bylo...

A do třetice: když s námi někdo nesouhlasí,...

Analýzy ze Spořky
Posledních deset minut, čipy a negativita

Běžný obchodní den na akciovém trhu (S&P 500)...

Proč jsou politici negativní, zesměšňují protivníky nebo na...

Analýzy ze Spořky
Pokrok a Čína

Hannah Ritchie to popsala excelentně. Za prvé pokrok...

Není bez zajímavosti podívat se na to, jak...

Od té doby se situace prudce změnila. Mzdy...

Pokud Čína něco je, tak je robotizovanou ekonomikou....