Čtvrtek 18. dubna 2024
ikona hodiny1. 3. 2024 06:52

Nově vyvinuté přípravky ochrání i DNA ve spermiích

Triterpeny jsou přírodní látky, které mají velmi blahodárné účinky na lidský organismus. Pomáhají lepšímu trávení, přirozenému krevnímu oběhu i tlaku a v neposlední řadě přispívají i k lepší imunitě. Tým českých expertů po čtyřletém snažení přišel na to, jak je účinně izolovat z přírodních zdrojů (např. plod ptačího zobu, slupky jablek, nať rozmarýnu, oddenek lékořice atd.) a dát jim vhodnou podobu kvalitního léku s cíleným uvolňováním v trávicím traktu. Výzkumný projekt s velmi výrazným potenciálním dopadem na lidské zdraví podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) částkou 15,3 milionu korun z Programu EPSILON.

Veronika Dostálová autor

Technologická agentura ČR

Foto: PharmDr. Milan Krajíček Rosemary pelety v CPS 2 Foto: PharmDr. Milan Krajíček

Tým odborníků tvoří Výzkumný ústav organických syntéz, a.s., Fakultní nemocnice Hradec Králové a společnost K2pharm s.r.o. Suplementy pod názvem H2SLim&Fit, H2 drink či Vitamín D senior jsou k dostání na tuzemském trhu i v zahraničí. Zajímavou aplikací je přídavek triterpenů do zubní pasty řady ROOTS – zubní pasta pro těhotné.

Výsledek projektu přinesl zcela nový přístup v použití triterpenů s pozitivními účinky v celé řadě medicínských aplikací,“ upozornil Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Triterpeny jsou tvořeny rozsáhlou podskupinou přírodních látek terpenoidů, které jsou široce rozšířené nejen ve vyšších rostlinách, jako jsou například mechorosty, kapraďorosty či různé semenné rostliny, ale v ojedinělých případech i v mořských organismech, plísních, mikroorganismech, nebo vzácněji i v houbách.

Triterpen je složený ze šesti izoprenových jednotek. Jeden z velmi významných je skvalen, který se se hojně využívá v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Získává se například z olivového oleje nebo ze semínek laskavce.

I když na trhu přípravky s obsahem triterpenů existovaly, nikdo neřešil jejich stabilitu či biologickou dostupnost. Společným úsilím autorů projektu se podařilo vyvinout stabilní lékové formy s vysokou biologickou aktivitou, což bylo doloženo i malým klinickým testem.

Přestože triterpeny mají řadu, odbornou společností uznávaných, pozitivních účinků, jako protizánětlivé, antivirové a antioxidační, je jejich využití značně limitované obtížemi při chemické izolaci těchto látek z přírodních zdrojů a také nutností fyzikální modifikace k vyvolání požadovaného farmakologického efektu,“ vysvětlil Milan Krajíček, vedoucí výzkumu a vývoje společnosti K2pharm. A právě na hledání co nejvhodnějších přírodních zdrojů triterpenů, vývoj izolačních metod, které splňují předpoklady pro další aplikace, a jejich využití při výrobě vhodných lékových forem se tým českých výzkumníků zaměřil. „Ověřením na pracovišti Fakultní nemocnice v Hradci Králové se potvrdilo, že nově vyvinuté přípravky přispívají ke snížení rizika rozvoje inzulinové rezistence, obezity, cukrovky 2. typu a metabolického syndromu,“ uvedl Zdeněk Zadák, vedoucí výzkumného týmu z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Navíc je zřejmé, že na vysoké úrovni statistické významnosti v námi vyvinutých přípravcích přítomný skvalen v kombinaci s dalšími antioxidanty efektivně chrání DNA ve spermiích.znam skvalenu jako molekuly s metabolickým a ochranným efektem před poškozením DNA spermií a lymfocytů se uplatní zejména v industriálně rozvinutých zemích, kde je zvýšená expozice chemickými látkami, xenobiotiky různého druhu i ionizujícím zářením například v medicínské diagnostice,“ dodal.

Články autora Veronika Dostálová

Nejnovější články

Názory
Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?

Evropa totiž dle Draghiho příliš dlouho (naivně) věřila...

Obecně platí, že Draghiho lékem na zhoršující se...

Analýzy
Revoluce v benefitech se nekoná

Loňský podzim přinesl vášnivou debatu o negativních dopadech...

„Letošní průzkum benefitů ukázal, že rozdíl mezi tím,...

„Benefity sledujeme v rámci našich průzkumů již bezmála...

Zajímavým zjištěním letošního průzkumu je pak i skutečnost,...

Cestovní ruch
Kongresoví ambasadoři byli oceněni

Ambassador Awards Evening se uskutečnil pod záštitou primátora...

„Celý profesní život se snažím posouvat českou onkologii...

Hlavními partnery večera byly: Hlavní město Praha, Ministerstvo...

Nejnovější Aktuality

Aktuality
Komora pomůže podnikatelům s elektronickým daňovým přiznáním

Hospodářská komora proto spustila na webové stránce www.komora.cz/dane/ návody,...

„Digitalizace musí být k uživateli přátelská a přinášet...

Aktuality
Největší logistický kongres v ČR se blíží

Logistika a doprava patří mezi nejdůležitější pracovní úkony mezi...

Všechny zmíněné faktory představují příležitost pro spojení s loajální...

Velký kongres EASTLOG, který se bude konat 30....

Analýzy
České nábytkářství oslabuje, ale ne dramaticky

„Již několik let panují v globální ekonomice jisté propady,...

„Pokles na 51,45 mld. Kč je stále velmi...

Špatná podle Tomáše Lukeše není ani spotřeba nábytku...

Suma za import nábytku v roce 2023 dosáhla 28,18...

Za vyloženě pozitivní trend AČN považuje růst podílu...

Český nábytek podle Čudky vyniká invencí i kvalitou....