Pondělí 29. dubna 2024
ikona hodiny4. 10. 2022 12:08

Pole pro optimalizaci výroby? Tandem MES a ERP

Že anglickou zkratkou MES (Manufacturing Execution System) označujeme softwarové řešení, které přibližuje podnikový informační systém reálné výrobě, nejspíš není nutné připomínat. Tato nenápadná „spojnice dvou břehů“ však dokáže posunout firmy k optimalizaci výroby. Jak toho lze dosáhnout?

Jan Hofman autor

ředitel oddělení podpory společnosti QI GROUP a odborník na výrobní moduly informačního systému QI

Foto: Shutterstock.com MES a ERP – výkonný tandem vytáhne výrobu na novou úroveň Foto: Shutterstock.com

MES je primárně určen společnostem, které již svůj podnikový informační systém mají (nebo si ho plánují pořídit) a chtějí získat kompletní přehled o reálném stavu výroby. Jak konkrétně funguje? Požadavky na produkci předává přímo do haly nebo dílny, kde zároveň vytváří platformu pro sběr dat. Informace o skutečném stavu výroby současně promítá zpět do ERP systému, který sám o sobě nemůže takováto data nabídnout, zato (pokud je komplexní) zajistí jejich konsolidaci a poskytne souvislosti, třeba v kontextu vybraného zákazníka, objednávky či projektu, rovněž lze všechna data vyhodnocovat za celou společnost.

Jaké jsou tedy možnosti tandemu ERP a MES napříč výrobním spektrem? Šíři pohledu na vlastní produkci a její kontext včetně vyhodnocení dopadu na společnost jednoznačně ovlivňuje komplexnost podnikového systému. Primárně jde o to, jaký rozsah funkčností kmenové ERP poskytuje. MES lze totiž obvykle napojit na takřka všechny agendy podnikových systémů, to znamená třeba APS, BI, sklady, personalistiku, účetnictví nebo servisní moduly.

Autor je ředitel oddělení podpory společnosti QI GROUP a odborník na výrobní moduly informačního systému QI. Článek byl publikován v IT Systems.

Z haly přímo na kancelářský stůl

Podívejme se nyní podrobněji, jak vypadá ideální spolupráce mezi komplexním ERP a MES. Vše začíná evidencí zákaznické objednávky v kmenovém systému, následuje tvorba kusovníků a určení konkrétních postupů. V této návaznosti se také tvoří výrobní zakázka a dokumentace, ERP dále naplánuje průběh produkce. Nyní veškeré informace přebírá MES, který je zobrazuje přímo na obrazovkách výrobních terminálů. Toto dopomáhá k přesné orientaci pracovníků, kteří zároveň všechny operace vykazují. Společně s informacemi získanými na pozadí (vytížení strojů, napětí, počet otáček, teplota, podezření na poruchu) se data odesílají do ERP, kde jsou dána do souvislosti s ostatními „administrativními“ údaji – firma tak získává přehledy k různým oblastem v nejširším možném kontextu. Ty se v praxi dají využít třeba k optimalizaci výrobních procesů. Pokud společnost sleduje poruchovost strojů, je pak snadnější naplánovat servisní prohlídky a další odstávky nebo odhalit úzká místa ve výrobě. Monitorování technických parametrů zase umožňuje vyladit postupy a omezit zmetkovitost. Díky nepřetržitému on-line napojení přijde varování před problémy včas – nejen toto napomáhá vedoucím pracovníkům k důležitým rozhodnutím. Porovnávání původního výrobního plánu se skutečností pak přispívá k zefektivnění technologických postupů, ty více odpovídají skutečnosti, což má přímý dopad na dodržení dodacích lhůt, využití skladových prostorů nebo cenotvorbu.

Takovýto dosah je možný pouze za předpokladu, že kmenové ERP je komplexní a disponuje propracovanou organizační strukturou a obchodními, ekonomickými, výrobními, skladovými i servisními moduly. Samozřejmě se stává, že společnost používá podnikový systém menšího rozsahu a některé úkony zajišťují aplikace třetích stran. Toto ale nedoporučuji, ucelená datová základna jednotného řešení totiž přináší spoustu benefitů a méně starostí.

Když je MES součástí ERP

Mít co nejkomplexnější podnikový nástroj je tedy výhodné, nejideálnější situace však nastává, pokud dodavatel nabízí svůj MES integrovaný přímo ve vlastním ERP systému. Datový můstek je pak optimalizovaný a vyladěný, zároveň odpadají problémy při zakázkovém napojování dvou cizích řešení. Pozitivními důsledky jsou rychlejší nasazení, větší garance spolehlivosti a přísun skutečně aktuálních dat z výroby. Reálné přínosy, jako například snižování nákladů, zvyšování efektivity a zlepšování kvality produktů, má pak každá společnost doslova na dosah ruky.

Nejnovější články

Analýzy
Každý druhý e-mail na Seznamu je marketingové sdělení

Data za rok 2023 potvrzují, že popularita e-mailingu...

Právě hromadné zprávy tvoří v Seznam schránkách každý...

Seznam rozděluje e-maily do tří složek: Primární, Hromadné...

Nejúspěšnějším měsícem v počtu odeslaných e-mailů byl v...

Cestovní ruch
Praha má přímé letecké spojení s Azorskými ostrovy

Dostat se přímým letem bez přestupů z Prahy...

Linka bude obsluhována letadlem Boeing 737 s kapacitou...

Smartwings nasadí na provoz nadcházející rušné letní sezóny...

Expertní pohled
Aktuální vývoj v Německu nabízí mírný optimismus

Podle nedávno zveřejněného předběžného průzkumu se hospodářský pokles...

Odpověď, z čeho ekonomického oživení v Německu plyne,...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Aktuální vývoj v Německu nabízí mírný optimismus

Podle nedávno zveřejněného předběžného průzkumu se hospodářský pokles...

Odpověď, z čeho ekonomického oživení v Německu plyne,...

Expertní pohled
Trhy v korekci, co bude dál

Akcie a dluhové cenné papíry jsou velmi citlivé...

Pokud se podíváme na historické zkušenosti s propady na...

Expertní pohled
Rok 2027 narovná mzdy mezi muži a ženami

Novinka počítá s transparentností už během náborového pohovoru....

Ačkoli Eurostat uvádí rozdíl ve mzdách mužů a...

Povinné reportování čeká od června roku 2027 firmy...

Změnám šel i bez regulace naproti sektor IT...

Náskok mají také společnosti se sídlem v USA,...