×

MICE – speciální příloha časopisu KOMORA

Pátek 22. září 2023
Přihlásit se / Zaregistrovat se
ikona hodiny14. 4. 2021 19:01

Česku chybí až 300 tisíc dělníků, firmy o to více zvažují zaměstnávání cizinců

Přes 60 % průmyslových firem si stěžuje, že jim chybí některý typ pracovníků, nejvíce kvalifikovaných dělníků. Není se co divit, na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadá v průměru pouze 0,3-0,5 uchazeče. Firmy se proto plánují v budoucnu ještě intenzivněji spoléhat na pracovníky ze zahraničí. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal mezi českými personalisty.

Monika Forethová autor

Foto: Shutterstock.com Česku chybějí dělníci Foto: Shutterstock.com

Plných 53 % společností v průzkumu zmínilo, že jim chybí zejména kvalifikovaní dělníci, řemeslníci, opraváři nebo pracovníci obsluhy strojů a zařízení. Největší nedostatek těchto pozic vládne v oborech automotive, strojírenství, kovovýroba a slévárenství. „Kvalifikovaných dělníků je na trhu dlouhodobě nedostatek a situace se jen tak nezmění. Poptávka po těchto lidech již mnoho let výrazně převyšuje nabídku. V současné době dle našich odhadů chybí ve výrobě a ve stavebnictví až 300 tisíc pracovníků,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal, a dodává: „Jedním z důvodů je nízký zájem o učňovské obory. Řada studentů má manuální práci spojenou s nižším finančním ohodnocením, ale to už dávno neplatí. Kvůli nedostatku pracovních sil v technických oborech firmy naopak často zvyšují nabízenou mzdu a zlepšují pracovní podmínky, lidé jim však přesto stále chybí. Situaci bohužel neřeší ani postupující automatizace a nové technologie, ty totiž dokáží zastat rutinní nekvalifikovanou práci, nikoliv odborné pozice.“

O průzkumu

Průzkum pro agenturu Hofmann Personal zrealizovala agentura B inside na vzorku 212 respondentů z řad personalistů výrobních firem a společností z oboru logistiky. Šlo o organizace s více než 100 zaměstnanci.

Nabírat nové zaměstnance bude třetina podniků

Nabírat nové zaměstnance, zejména kvalifikované dělníky, by v příštích měsících potřebovala třetina dotázaných společností. Zvyšování stavů plánují především firmy z automobilového průmyslu, a to i přesto, že vlivem elektromobility a koronavirové situace zažívají poměrně těžké období a pokles výroby. Na volné pozice se však hlásí jen velmi málo uchazečů, v průměru jen 0,3–0,5 uchazeče na 1 pozici ve výrobě. „Nižší čísla než průměr hlásí Praha, Středočeský, Plzeňský a Pardubický kraj, naopak lépe jsou na tom v tomto ohledu kraje Moravskoslezský, Karlovarský, Olomoucký nebo Ústecký, které mají vyšší nezaměstnanost a tudíž více uchazečů na jedno volné pracovní místo,“ doplňuje Gabriela Hrbáčková. Ohledně budoucí situace na trhu práce jsou skeptičtí i sami personalisté. Skutečnost, že v podnicích chybí nejen kvalifikovaní lidé, je dnes největší starost více než pětiny z nich. Až 84 % si myslí, že nedostatek odborných profesí bude přetrvávat i v budoucnu.

O společnosti Hofmann Personal

Hofmann Personal je ideálním partnerem k řešení všeho kolem personálního managementu. V Německu i v dalších dceřiných společnostech v České republice, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Slovensku a USA nabízí firmám podporu v personální politice a uchazečům o zaměstnání novou profesní perspektivu. Společnost založila Ingrid Hofmann v roce 1985 a dodnes ji jako jediný vlastník řídí.

Roste zájem o zaměstnance z ciziny

Stále více firem vidí řešení v zaměstnávání cizinců. To bylo populární již před pandemií, jejich podíl mezi zaměstnanci vzrostl v roce 2019 až na 14,7 %, v době pandemie se ale společnosti musely smířit s výpadkem těchto pracovníků. Nyní si uvědomují, že se bez jejich pomoci neobejdou. „V dnešní době se již otevřeně mluví o tom, že bez cizinců se ve výrobě v Česku neobejdeme. Obavy, že tito pracovníci nejsou kvalifikovaní a trpí vysokou fluktuací, naštěstí nejsou na místě,“ vysvětluje Gabriela Hrbáčková. Více než polovina podniků obsazuje cizince i na kvalifikované pozice. Až 70 % personalistů pak navíc uvádí, že u nich dělníci z ciziny pracují v průměru déle než rok. Častěji je zaměstnávají větší podniky, oborově pak zejména automobilové a strojírenské firmy. Agentury se postarají nejen o celý proces náboru, ale také o jazykově vybavené koordinátory. „Koordinátoři se starají o zaškolení zahraničních pracovníků a jsou jim k dispozici v případě jakýchkoliv potíží. Pomáhají s veškerou komunikací mezi cizinci a česky hovořícími nadřízenými,“ dodává Gabriela Hrbáčková. Dělníky či manuálně pracující ze zahraničí zaměstnává aktuálně 55 % podniků a tato tendence stále roste. Kromě Slovenska u nás pracují nejčastěji lidé z Polska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Vietnamu, Srbska nebo Filipín. Se zaměstnáváním cizinců pomáhá podnikatelům i Hospodářská komora.

Nejnovější články

Názory
Úsudek, invence, zkušenost a odbornost zůstanou doménou lidí

Každý si mohl vyzkoušet, že umělá inteligence umí...

Jsem toho názoru, že revoluce nepřijde za rok...

Trendy
Dny AI představí samořiditelná auta i roboty

Dny AI 2023 odstartují 9. října v Brně,...

Nejširší záběr aplikací AI představí sekce zaměřené na...

Poslední sekce cílí na výzkum a veřejnou správu....

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Nejnovější Expertní pohled

Expertní pohled
Efektivní komunikace s novináři aneb Jak na tiskovou zprávu

Tisková zpráva totiž představuje jeden z nejdůležitějších nástrojů...

Důležité jsou také citace, které dodávají tiskové zprávě...

Expertní pohled
Jak podchytit SEO pro svůj byznys a nezbláznit se z toho

Search Engine Optimization, zkráceně SEO, v češtině chápeme...

Obecně společným znakem SEO je zalíbit se Googlu....

Mít svižné a technicky správně zpracované stránky nemusí...

Při spravování obsahu vašeho webu nesmíte zapomínat i...

V principu platí, že vaší snahou by mělo...

Stejně jako každý digitální obor, i SEO v...

Expertní pohled
Nové tváře a trendy: Marketingové kampaně v čele s influencery

Nové influencerské tváře se objevují každou chvíli a...

Využití influencerů v marketingu má své výhody i...

Pokud ale nechcete svůj budget zbůhdarma vyhodit z...

Jak tedy ze spolupráce vytěžit maximum? Podle Ondřeje...

Čím více followerů, tím větší dosah… Zní to...

Málokterý influencer umí číst myšlenky. Hned na začátku...