Jak dopadne obchodní boj „hegemonů“ Trendyol a Temu?
6. 8. 2024 09:00Obchodní a marketingové strategie aktuálně dvou zřejmě největších e-commerce platforem Temu a Trendyol, které dobývají Evropu nabízí velmi zajímavý pohled,...
Přes 60 % průmyslových firem si stěžuje, že jim chybí některý typ pracovníků, nejvíce kvalifikovaných dělníků. Není se co divit, na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadá v průměru pouze 0,3-0,5 uchazeče. Firmy se proto plánují v budoucnu ještě intenzivněji spoléhat na pracovníky ze zahraničí. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal mezi českými personalisty.
Plných 53 % společností v průzkumu zmínilo, že jim chybí zejména kvalifikovaní dělníci, řemeslníci, opraváři nebo pracovníci obsluhy strojů a zařízení. Největší nedostatek těchto pozic vládne v oborech automotive, strojírenství, kovovýroba a slévárenství. „Kvalifikovaných dělníků je na trhu dlouhodobě nedostatek a situace se jen tak nezmění. Poptávka po těchto lidech již mnoho let výrazně převyšuje nabídku. V současné době dle našich odhadů chybí ve výrobě a ve stavebnictví až 300 tisíc pracovníků,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal, a dodává: „Jedním z důvodů je nízký zájem o učňovské obory. Řada studentů má manuální práci spojenou s nižším finančním ohodnocením, ale to už dávno neplatí. Kvůli nedostatku pracovních sil v technických oborech firmy naopak často zvyšují nabízenou mzdu a zlepšují pracovní podmínky, lidé jim však přesto stále chybí. Situaci bohužel neřeší ani postupující automatizace a nové technologie, ty totiž dokáží zastat rutinní nekvalifikovanou práci, nikoliv odborné pozice.“
Průzkum pro agenturu Hofmann Personal zrealizovala agentura B inside na vzorku 212 respondentů z řad personalistů výrobních firem a společností z oboru logistiky. Šlo o organizace s více než 100 zaměstnanci.
Nabírat nové zaměstnance, zejména kvalifikované dělníky, by v příštích měsících potřebovala třetina dotázaných společností. Zvyšování stavů plánují především firmy z automobilového průmyslu, a to i přesto, že vlivem elektromobility a koronavirové situace zažívají poměrně těžké období a pokles výroby. Na volné pozice se však hlásí jen velmi málo uchazečů, v průměru jen 0,3–0,5 uchazeče na 1 pozici ve výrobě. „Nižší čísla než průměr hlásí Praha, Středočeský, Plzeňský a Pardubický kraj, naopak lépe jsou na tom v tomto ohledu kraje Moravskoslezský, Karlovarský, Olomoucký nebo Ústecký, které mají vyšší nezaměstnanost a tudíž více uchazečů na jedno volné pracovní místo,“ doplňuje Gabriela Hrbáčková. Ohledně budoucí situace na trhu práce jsou skeptičtí i sami personalisté. Skutečnost, že v podnicích chybí nejen kvalifikovaní lidé, je dnes největší starost více než pětiny z nich. Až 84 % si myslí, že nedostatek odborných profesí bude přetrvávat i v budoucnu.
Hofmann Personal je ideálním partnerem k řešení všeho kolem personálního managementu. V Německu i v dalších dceřiných společnostech v České republice, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Slovensku a USA nabízí firmám podporu v personální politice a uchazečům o zaměstnání novou profesní perspektivu. Společnost založila Ingrid Hofmann v roce 1985 a dodnes ji jako jediný vlastník řídí.
Stále více firem vidí řešení v zaměstnávání cizinců. To bylo populární již před pandemií, jejich podíl mezi zaměstnanci vzrostl v roce 2019 až na 14,7 %, v době pandemie se ale společnosti musely smířit s výpadkem těchto pracovníků. Nyní si uvědomují, že se bez jejich pomoci neobejdou. „V dnešní době se již otevřeně mluví o tom, že bez cizinců se ve výrobě v Česku neobejdeme. Obavy, že tito pracovníci nejsou kvalifikovaní a trpí vysokou fluktuací, naštěstí nejsou na místě,“ vysvětluje Gabriela Hrbáčková. Více než polovina podniků obsazuje cizince i na kvalifikované pozice. Až 70 % personalistů pak navíc uvádí, že u nich dělníci z ciziny pracují v průměru déle než rok. Častěji je zaměstnávají větší podniky, oborově pak zejména automobilové a strojírenské firmy. Agentury se postarají nejen o celý proces náboru, ale také o jazykově vybavené koordinátory. „Koordinátoři se starají o zaškolení zahraničních pracovníků a jsou jim k dispozici v případě jakýchkoliv potíží. Pomáhají s veškerou komunikací mezi cizinci a česky hovořícími nadřízenými,“ dodává Gabriela Hrbáčková. Dělníky či manuálně pracující ze zahraničí zaměstnává aktuálně 55 % podniků a tato tendence stále roste. Kromě Slovenska u nás pracují nejčastěji lidé z Polska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Vietnamu, Srbska nebo Filipín. Se zaměstnáváním cizinců pomáhá podnikatelům i Hospodářská komora.